Vaníliakivonat és vaníliás cukor házilag is könnyen készíthető valódi vanília felhasználásával. A valódi vaníliakivonat és vaníliás cukor csillagászati árához képest igen költséghatékony és egyáltalán nem bonyolult megoldás.
A vanília közkedvelt fűszer, desszertjeink egyik legfontosabb ízesítője. Az aztékok a kakaóbabból készült choxolat (sokolat) nevű italukat ízesítették a vanília termésével. A vanília az egyik legdrágább fűszer a világon, és ezt a helyzetet a madagaszkári ültetvények nagymértékű pusztulása csak tetézte.
A vaníliarúd a vanília orchidea ehető toktermése. Három fajta vanília, a Vanilla planifolia, a Vanilla pompona és a Vanilla tahitiensis szolgáltatja a vaníliarudakat. A legjobb minőséget a V. planifolia képviseli. A vaníliaterméseket pedig napon szárítják.
Vanília mint gyógynövény
Napjainkban a vanília felhasználása gyógyászati céllal igen ritka, főként magas ára miatt. A vanília afrodiziákumként is ismert, de gyomorfájdalmakra, köhögésre, az idegrendszer stimulálására és nyugtatására, valamint mérgező állatok harapására is használatos volt a történelem folyamán. Hagyományosan a kisgyermekek esti elalvásának megkönnyítésére szoktak vaníliás tejet itatni a kicsikkel, enyhe nyugtató hatását kihasználva.
Vaníliakivonat és vaníliás cukor házilag – hozzávalók
2-3 vaníliarúd
2 dl vodka
kisebb befőttesüveg tetővel
10-15 dkg cukor (vagy más édesítő)
Vaníliakivonat és vaníliás cukor házilag – elkészítés
1. A vaníliarudakat vágjuk félbe, majd vágjuk kisebb darabokra a rudakat, hogy jobban elférjenek az üvegben, és teljesen ellephesse őket a vodka.
2. Tegyük egy kisebb tiszta befőttesüvegbe az előkészített rudakat, majd öntsük fel a vodkával. Csavarjuk rá a tetejét.
3. Hagyjuk legalább 4, de inkább 6 hétig állni. Ha már elég intenzív az aroma, elkezdhetjük használni. (Minél tovább áll, annál intenzívebb lesz az aroma és a szín is.)
4. Egyik lehetőség, hogy az elhasznált mennyiséget mindig utána pótoljuk vodkával. (Nem a végtelenségig, hiszen egy idő után egyre enyhébb lesz az aromája.) Másik lehetőség, hogy az érlelési idő letelte után egyszerűen kivesszük a vaníliarudakat, míg a kis magokat benne hagyjuk, de teljesen le is szűrhetjük, hogy tiszta folyadékot kapjunk.
5. Vaníliás cukor. Az eltávolított vaníliarudakat (és magokat) szárítsuk meg, majd tegyük cukorral vagy más kristályos édesítővel együtt egy jól záródó üvegbe, így vaníliás cukrot is nyerhetünk ugyanezekből a vaníliarudakból.
Tippek
Dekoratívabb lesz a végeredmény, ha a vaníliarudakat nem vágjuk teljesen félbe, hanem a szárrésznél hagyunk egy kis összeköttetést a két fél között, így az áztatáshoz egy hosszúkás üvegre vagy több vaníliarúdra és vodkára lesz szükségünk. Ez a megoldás akkor lehet célszerű, ha ajándékba adjuk a kivonatot, és díszként benne hagynánk a vaníliarudat is.
Csak a főzés végén adjuk az ételekhez, hogy elkerüljük az aromák elpárolgását.
Süteményeken és desszerteken kívül próbáljuk ki frissítő italokhoz, teákhoz, kávéhoz, forró csokoládéhoz, szirupokhoz, zabpehelyhez is.
You must be logged in to post a comment.