A vérzéscsillapítás mindenképpen szükséges, főleg ha súlyos vérzésről van szó. Attól függően, hogy a seb hol helyezkedik el a testen, illetve mitől keletkezett, különféle erősségű vérzésekkel találkozhatunk. A kisebb sérüléseket gyógynövényekkel is könnyen kezelhetjük.
Fontos! Az erős vagy hosszabb ideig fennálló vérzéses állapotokkal mindig forduljunk orvoshoz. A sebek ellátásához kizárólag steril eszközöket használjunk. Ez alól egyetlen kivétel a közvetlen életveszély, vagyis amikor az életmentés fontosabb a rangsorban, mint az esetleges fertőzésveszély.
A látható (külső) vérzéseken túl szabad szemmel nem látható (belső) vérzéses állapotok is kialakulhatnak. Belső vérzésekről leggyakrabban balesetek során bekövetkező sérülésekkel összefüggésben hallunk. Ugyanakkor belső vérzés például a vérző gyomorfekély vagy a véres vizelet is.
A külső vérzések közül a vénás vérzéseket és a kisebb verőeres vérzéseket nyomókötéssel általában sikeresen el tudjuk állítani.
Az erőteljes artériás vérzés csillapításához szükséges azon pontok ismerete és megkeresése, melyekkel a vérzés elállítható, de legalábbis csökkenthető. Ezeken a pontokon a verőér a csontok felett fut, így a csonthoz nyomott érben tulajdonképpen elállítjuk a vér útját. Ha megtaláltuk a megfelelő pontot, a vérzés szinte azonnal csillapodik. Ilyen pontok például a combhajlat, a csukló, a felkar belső oldala, és számos ilyen pont található a nyak környékén is.
A vérrel terjedő betegségek miatt mindig viseljünk gumikesztyűt az elsősegélynyújtás közben.
Vérzéscsillapítás gyógynövényekkel
Kisebb sebek vagy például orrvérzés elállításához segítségül hívhatunk néhány igen hatékony vérzéscsillapító gyógynövényt. Célszerű ezek valamelyikéből vagy akár keverékükből tinktúrát készíteni, melyet könnyen az érintett felületre spriccelhetünk. Az alkoholos kivonat előnye továbbá, hogy eleget teszünk annak a feltételnek is, hogy a sebeket fertőtleníteni kell, illetve sebekhez csak steril eszközökkel szabad nyúlni, hiszen az alkohol önmagában is fertőtlenítő hatású.
Cickafarkfű
Latin nevét (Achillea millefolium) Akhilleuszról kapta, aki katonái sebeit cickafarkkal kezelte. Az első világháborúban a katonák kis szütyőkben cickafark porát hordták maguknál, ezzel gyógyították sérüléseiket.
Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő és vérzéscsillapító hatása együttesen teszi kiváló elsősegélynyújtó gyógynövénnyé.
Kirándulások alkalmával vagy kisebb kerti sérüléseknél is hasznát vehetjük, ha éppen nincs más lehetőségünk a seb ellátására. Minél tisztább növényt keressünk vagy ha van rá lehetőségünk, mossuk is meg, és próbáljuk minél jobban összenyomkodni, hogy kiserkenjen a növény nedve, majd így helyezzük a sebre.
Belsőleg erős menstruációs vérzésre is hatásos. Amennyiben teájába mártott tampont helyezünk az orrba, elősegíthetjük az orrvérzés csillapodását.
Cickafarkfű (Achillea collina, A. millefolium)
Cayenne
A cayenne vagy cayenne bors valójában egy chilipaprika-őrlemény. Pillanatok alatt elállítja a vérzést, kisebb konyhai baleseteknél nagy hasznát vehetjük. Bár először nagyon csíp, de tényleg hatásos, és az elsőre kellemetlen érzés elmúltával fájdalomcsillapítóként is funkcionál.
Pásztortáska
Vadon előforduló gyógynövényeink közül az egyik legerősebb vérzéscsillapító. Kirándulások vagy kisebb kerti balesetek során a cickafarkhoz hasonlóan használhatjuk vérzéscsillapításra.
Orrvérzés esetén erős forrázatába mártsuk a tampont, mielőtt az orrnyílásba helyeznénk.
Erős menstruációs vérzés esetén belsőleg is hatásos.
Pásztortáska (Capsella bursa-pastoris)
Vérzéscsillapító tinktúra
Egy kisebb üveg tinktúrát könnyen magunkkal vihetünk akár kirándulásokra is, és szükség esetén igen nagy hasznát vehetjük.
Kétségtelen tény, hogy az alkohol nagyon csíp és nem a legelőnyösebb a sebek kezelésére, ám gyorsan elpárolog, és a kétszeres erősségű tinktúra már-már több hatóanyagot tartalmaz, mint alkoholt, így akár egyetlen spriccelés is elegendő lehet a kisebb vérzés elállításához.
Ha van rá lehetőség, akkor a tinktúrát érdemes kevés vízzel hígítani, így kevésbé csíp és irritál, viszont a magas hatóanyagtartalmú tinktúrában így is elegendő a vérzéscsillapító hatóanyag.
Vérzéscsillapító tinktúra hozzávalói
pásztortáska/cickafarkfű/cayenne akár vegyesen is
alkohol vagy vodka
kisebb befőttes üveg tetővel
(szórófejes) üvegcsék a tároláshoz és felhasználáshoz
Vérzéscsillapító tinktúra elkészítése
1. A szárított vagy frissen szedett és kissé megfonnyasztott gyógynövényeket tegyük egy befőttesüvegbe, majd öntsük fel alkohollal vagy vodkával úgy, hogy legalább egy ujjnyira ellepje a növényeket.
2. Csavarjuk rá a befőttes üvegre a tetejét, majd állítsuk az üveget egy napfénytől védett helyre, akár a konyhaszekrénybe is betehetjük. Naponta egyszer rázzuk fel.
3. 4 hét elteltével szűrjük le a tinktúrát. Ismét tegyünk szárított vagy frissen szedett, ám kissé megfonnyasztott gyógynövényeket egy befőttesüvegbe, töltsük fel a már leszűrt alkohollal, és hagyjuk állni újabb 4 hétig, miközben szintén naponta felrázzuk.
4. Az újabb négy hét elteltével szűrjük le, és az így kapott kétszeres töménységű tinktúrát tegyük steril (a könnyebb alkalmazhatóság miatt lehetőleg szórófejes) üvegcsékbe. Az elkészült tinktúrát tároljuk hűvös, száraz, fénytől védett helyen.
Ha kirándulni vagy nyaralni megyünk, ne felejtsünk el magunkkal vinni egy üvegcsét, hogy az esetleges kisebb sérüléseket, horzsolásokat elláthassuk a segítségével.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.