A francia konyha kedvelt fűszere az ánizsos ízű zamatos turbolya. Nálunk fűszernövényként sem túl ismert, és gyógynövényként is ritkán említjük.
Már az ókorban is kedvelt konyhakerti növény volt, azonban az ókorban gyógynövényként épp úgy nem övezte figyelem, ahogy napjainkban sem.
A középkorban viszont a kolostori gyógyászat legfontosabb gyógynövényei között kapott helyet. Kelésekre turbolyás kenőcsöt készítettek disznózsírral, illetve bőrgyulladásokra, a legkülönfélébb emésztőrendszeri panaszokra és láz esetén is használták.
Az idők folyamán a turbolyát használták többek között köptetőként, mellhártyagyulladásra, bőrfrissítőként, ekcémás bőrre, vesekövekre, vérnyomáscsökkentőként és vérhígítóként is.
Bár viszonylag kevéssé kutatott gyógynövényről van szó, a Távol-Keleten sok száz év alatt rengeteg tapasztalat gyűlt össze a turbolyával kapcsolatban.
Emésztőrendszeri panaszok
Keserűanyagai a máj- és epeműködést támogató hatásúak.
Segíti az emésztést, gyomornyugtató hatású.
Antioxidáns
Egy magyar kutatás antioxidáns, szabadgyökfogó és sejtmembránt védő hatására világított rá, mely hatásokat többek között illóolajainak köszönheti.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy segít megelőzni a szervezetben a krónikus gyulladások kialakulását, melyek a legtöbb krónikus betegség előszobáját jelentik.
Köhögés
Illóolajai segítik a nyálkakiválasztást a légutakban, így köptetőként is alkalmazható.
Veseműködés
A benne található flavonoidok vízhajtó hatásuk mellett a vese vérellátását is fokozzák, így javítják működését.
Csökkenti az ödémát.
Turbolya külsőleges felhasználása
Enyhíti az ekcéma tüneteit a bőrpírt, a bőrfoltokat, és természetes kozmetikumokhoz is adható.
Duzzanatokra, tályogokra, sérülésekre, sebekre, hegekre is használható.
Visszér, aranyér és cellulitisz esetén is alkalmazható.
Turbolya egyéb felhasználási lehetőségei
Illóolajainak köszönhetően görcsoldó hatású enyhébb menstruációs és emésztőrendszeri görcsök esetén is.
A máj, epe és vesék munkájának segítése következtében jó méregtelenítő. Tavaszi tisztítókúrákhoz is használható.
Irritált szem esetén lemosóhoz, borogatáshoz adható.
Enyhe hangulatjavító.
Támogatja az ízületek egészségét. Köszvényes panaszok esetén méregtelenítő hatását használhatjuk ki.
Vérnyomáscsökkentő hatású.
Vasat, kalciumot, káliumot, A-vitamint tartalmaz, illetve kis mennyiségben magnéziumot, cinket, szelént, foszfort és C-vitamint.
Turbolya mellékhatásai
Várandósság idején és gyulladásos vesebetegségek esetén kerülendő alkalmazása. A növény érintése bőrirritációt okozhat (mint a zellerfélék családjába tartozó növények általában).
Turbolya gyűjtése, termesztése
Vadon is előfordul. Magyarországon a turbolya négy faja él, ezek közül azonban gyógynövényként csak a zamatos turbolya értékes.
Magról könnyen kel, ha egyszer bevittük a kertbe, az elszóródó magokról mindig számíthatunk az utánpótlásra. Az ősszel magról kikelő növénykék levelei óvatosan (inkább ollóval vágva) már gyűjhetőek. Enyhe, hómentes teleken akár egész télen lesz friss turbolyánk.
A zsenge levelek, illetve a nagyobb méretű növények frissebb, zsengébb hajtásai alkalmasak a fogyasztásra. Termésérésig folyamatosan gyűjthető. Ízlés szerint a virágok és a zöld termés is fogyasztható, a megkeményedő szárnak viszont nincs táplálkozási értéke.
Turbolya a konyhában
Elsősorban baromfi- és bárányételek fűszere. Főként friss zöldfűszerként, illetve frissen salátákhoz használható. Pestóhoz, smootie-kba és turmixokba is tehetjük. Mártásokat, szószokat, önteteket, leveleket is ízesíthetünk a friss levelekkel. Szárítva nagyobbrészt elveszíti jellegzetes ízét. Tartósítására járhatóbb út a fagyasztás.
Érdekességek a turbolyáról
A petrezselyemmel és a korianderrel is rokonságban van.
A francia konyha „fines herbes” keverékének egyik összetevője a petrezselyemmel, a tárkonnyel és a metélőhagymával együtt. Főként salátaöntetekhez és csirkés ételek fűszerezésére használják ezt a keveréket.
Levelei nagyon könnyen összetéveszthetőek az erősen mérgező foltos bürökkel. Bár az ánizsos illatról könnyen felismerhető a turbolya. (A fehér virágú ernyősvirágzatú növények számossága és hasonlósága miatt ezek megkülönböztetése kezdő gyűjtők számára az egyik legnehezebb feladat.)
Fűszerként és gyógynövényként is a zamatos turbolya értékes. Magyarországon vadon előfordul még a borzas turbolya (A. caucalis), az erdei turbolya (A. sylvestris) és a havasi turbolya (A. nitidus).
Az Egyesült Államokban invazív fajként a legelőkön jelent komoly problémát. Az amerikai kontinensen nem őshonos, vagyis behurcolt faj, és pont úgy képes elszaporodni és egyeduralkodóvá válni, mint az amerikai kontinensről hozzánk behurcolt növényfajok (pl. selyemkóró, parlagfű).
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.