A szervezetben fellépő különféle fájdalmak enyhítésére mindenféleképpen szükség van. Egyrészt a fájdalom a szokásos életmenetünket jelentősen felboríthatja, koncentrációnkat csökkentheti, figyelmünket jelentősen elvonhatja, másrészt a fájdalom önmagában is igen kellemetlen.
A fájdalomra adott reakciók egyénenként eltérőek lehetnek attól függően, hogy kinek milyen a fájdalomtűrő-képessége. Ugyanakkor a hosszú ideig fennálló fájdalmat szinte mindenki nehezen viseli.
Miért népszerűek a fájdalomcsillapító gyógynövények és kiknek ajánlhatóak?
A fájdalomcsillapító gyógynövények azoknak ajánlhatóak, akik nem szívesen nyúlnak szintetikus gyógyszerekhez, így fájdalomcsillapítókhoz sem, illetve akik előnyben részesítik a természetes gyógymódokat.
Azt azonban tudni kell, hogy a gyógynövények általában véve sem úgy működnek, mint a gyógynövények, a fájdalomcsillapító gyógynövényekre pedig ez talán még inkább igaz. Bár kisebb-nagyobb hatást szinte azonnal tapasztalhatunk, ám ahhoz, hogy a fájdalomtól tartósan megszabadulhassunk, a fájdalmat kiváltó ok megkeresésére és kúrálására van szükség.
Hiszen igen hatékony megoldásokat találhatunk a természet patikájában a legkülönfélébb fájdalmak csillapítására, illetve leküzdésére, viszont tisztában kell lennünk azzal, hogy ez csak tüneti kezelés. Fontos! Néhány nap alatt sem múló fájdalom esetén mindenképpen keressük fel háziorvosunkat!
Mi a fájdalom?
A fájdalom a szervezet jelzése, nem betegség, hanem egy tünet, így elsősorban a fájdalmat kiváltó okot kell megszüntetni a fájdalom tartós enyhítése, illetve megszűnése érdekében.
A fájdalom lelki okai
„…az embernek a fájdalom mélyére kell hatolnia, hagynia kell, hogy a fájdalom „átformálja”, mintegy kifordítsa jelenlegi létezésmódjából. Amennyiben elfogadjuk, a fájdalom többé nem kínoz bennünket, megszűnik létezni. A fájdalom tehát az élet ajándéka, megadja nekünk az átalakulás lehetőségét. Függetlenül attól, mire kívánja felhívni a figyelmünket, mindig segítségül szolgál a „sors-fordító” lépés megtételéhez, célunk eléréséhez. Bármiféle fájdalom az életerő áramlását akadályozó pangásra, gátlásra akarja ráirányítani a figyelmünket, s ezen akadályok megszüntetésére szólít fel, hogy az élet ismét zavartalanul folyhasson tovább. Bizonyos esetekben egy másik ember vagy egy bizonyos élethelyzet ellen irányuló, ki nem nyilvánított agresszió következménye is lehet. Az elutasítás mibenlétére világosan utal a testnek az a pontja, ahol a fájdalom jelentkezik. A fájdalom soha nem büntetés. Nem a semmiből keletkezik…”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?”
A 11+1 legjobb fájdalomcsillapító gyógynövény
1. Borsmenta
A borsmenta egyaránt alkalmazható fejfájás, reumatikus fájdalmak, izomláz, illetve menstruációs görcsök esetén. Mindegyik esetben érdemes külsőleg és belsőleg is alkalmazni. Belsőleg a borsmentából készült tea vagy borsmentát is tartalmazó teakeverék, külsőleg inkább az illóolaj vagy illóolajas kenőcs jelenthet segítséget.
Fejfájásnál elegendő lehet egy-két csepp illóolaj elpárologtatása vagy zsebkendőre cseppentése és időnkénti belélegzése, ám erősebb fejfájásnál a halántékot és a tarkót is bedörzsölhetjük az illóolajjal.
Illóolaj alkalmazása előtt mindig végezzünk bőrpróbát, illetve vegyük figyelembe, hogy az erőteljes és koncentrált illatok az arra érzékenyeknél akár fejfájást is kiválthatnak, illetve a meglévő fejfájást felerősíthetik.
Borsmenta (Mentha x piperita)
2. Körömvirág
A körömvirág emésztőrendszeri görcsök, elsősorban epegörcs és gyomorgörcs esetén igen hatékony.
Gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik, így a gyulladások következtében fellépő fájdalmak esetén különösen hatásos. Sőt, a Helicobacter pylori által kiváltott erős, sokszor görcsös fájdalmat is hatékonyan csillapítja.
3. Zsálya
A zsálya a torok barátja, ám torokgyulladás esetén nemcsak gyulladáscsökkentő, hanem fájdalomcsillapító hatását is kihasználhatjuk.
Menstruációs fájdalom estén ülőfürdőként, illetve zsályás kenőcs formájában hatásos.
Orvosi zsálya (Salvia officinalis)
4. Szegfűszeg
A szegfűszegnek erős helyi érzéstelenítő hatása van. Fogfájás esetén a fájó fogra cseppentett szegfűszegolaj vagy a fájó fogra helyezett szegfűszegpép egyaránt erős fájdalomcsillapítóként alkalmazható.
Természetesen ez a hatás átmeneti. Mint mindig, itt is az okot kell elsősorban megszüntetni, tehát minél előbb fel kell keresni egy fogorvost.
5. Fekete nadálytő
A fekete nadálytő az egyik leghatásosabb ízületi és izomfájdalmak, sőt akár csonttörést kísérő fájdalom csillapítására is. Alkalmazható kenőcs vagy a gyökérből készített pép formájában.
A „forrasztófűnek” is nevezett növény gyökere a csonttörések gyógyulási idejét is lerövidíti, igen jó eredménnyel alkalmazható továbbá rándulások, ficamok, zúzódások okozta fájdalmak csillapítására, regenerálására is.
6. Fehér fűz
Mindenféle gyulladást kísérő fájdalom csillapítására alkalmas. Aszpirinhez, illetve Kalmopyrinhez hasonló hatással rendelkezik, ezek hatóanyagának alapja, a szalicilsav a fehér fűzről (Salix alba) kapta a nevét, mivel ennek kérgében található nagy mennyiségben. Reumatikus fájdalmakra és fejfájásra egyaránt alkalmazható.
A gyomor nyálkahártyáját irritálhatja, ezért alkalmazása igényel némi körültekintést, gyomorfekély esetén ne alkalmazzuk. Vérhígító hatással is rendelkezik.
Fehér fűz (Salix alba)
7. Kövirózsa
Fülfájás esetén nagyon jó fájdalomcsillapító, egyúttal csökkenti a gyulladást is. A kövirózsa kipréselt nedvét kevés mandulaolajjal keverve, fülbe cseppentve alkalmazzuk.
8. Árnika
Idegfájdalmak, ízületi és izomfájdalmak esetén remek fájdalomcsillapító. Többnyire tinktúra vagy kenőcs formájában alkalmazható. Tartós használat során bőrirritációt okozhat. Az árnika fekete nadálytővel helyettesíthető.
Hegyi árnika (Arnica montana)
9. Csalán
Főként reumatikus fájdalmak, lumbágó, isiász esetén alkalmazható fürdő, illetve kenőcs formájában. A legelszántabbak a friss hajtásokkal való paskolástól sem riadnak vissza, mely a kezelt területen erős helyi bőrirritációt okoz, ugyanakkor kiváló fájdalomcsillapító, izomlazító hatással rendelkezik.
Érdemes belsőleg is fogyasztani a csalánt, mivel kitisztítja az ízületek lerakódásait, így belülről is gondoskodik a reumatikus ízületi fájdalmak megszüntetéséről.
10. Cickafarkfű
Menstruációs görcsök, illetve petefészek-gyulladás esetén jelentkező fájdalmak esetén hatásos a cickafarkfű. Gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. Ülőfürdő, illetve kenőcs formájában alkalmazható, akár a kétféle kezelési mód kombinációjával is.
Menstruációs görcsök elleni masszázsolaj
11. Gyömbér
A gyömbér (és közeli rokona, a kurkuma is) hatásos gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító, legyen szó ízületi fájdalomról, fejfájásról, gyomorpanaszokról vagy akár menstruációs görcsökről. Főként a kihűlésre hajlamos, „keze-lába hideg” típusú emberek számára jótékony gyógynövények.
Gyömbér (Zingiber officinale)
+ 1 Kamilla
Menstruációs görcsök, illetve gyomorfájdalom esetén is jó szolgálatot tesz. Utóbbi esetben a kamilla nyugtató, fertőtlenítő, gyulladásgátló, illetve lázcsillapító hatása is kiaknázható, főként idegi vagy fertőzés okozta gyomorfájdalom esetén.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.