Néhány egyszerű élelmiszer fogyasztásával a legtöbb esetben jelentősen csökkenthető az érszűkület, amely a világ vezető halálokának az egyik előidézője.
Mindannyian szeretnénk hosszú és egészséges életet élni.
A világon a halálozási statisztikák éllovasai a különféle szív-érrendszeri megbetegedések. Ez az első hely évente a teljes bolygó lakosságát tekintve nagyjából 18 millió ember halálát jelenti. Ezen szív-érrendszeri megbetegedések hátterében igen sok esetben az arterioszklerózis (az artériák fokozatos beszűkülése, majd eltömődése) áll.
A legtöbb embernek nem kell elmagyarázni, hogy az érszűkület milyen veszélyes. Magyarországon sem nagyon találni olyan családot (ahogy a világon sem), ahol legalább egy családtagot ne érintett volna a szív-érrendszeri megbetegedések valamilyen formája.
Ráadásul ez az egyik leggyakoribb oka a lábamputációknak is. Fontos figyelmeztető jel, ha terhelésre (például sétáláskor, járáskor) lábfájdalmat érzünk. Érdemes odafigyelni a fülcimpán függőlegesen vagy ferdén megjelenő, a hallójárattól a cimpa alsó része felé irányuló vonalra, bemélyedésre is. Az elmúlt négy évtizedben több kutatás is foglalkozott ezen elváltozás és az érszűkület közötti összefüggéssel.
Mégsem sokat törődünk ennek megelőzésével, pedig egy picike odafigyeléssel hihetetlenül sokat tehetünk saját magunkért ezen a területen. (A jó hír az, hogy újabb kutatások szerint a folyamat sok esetben visszafordítható, mindemellett célszerű ebben az esetben is a megelőzésre koncentrálni.)
Az érszűkület kezelése
A kialakult érszűkület kezelése orvosi feladat, ám természetes módszerekkel sokat tehetünk e súlyos betegség megelőzése érdekében.
Az érszűkület megelőzésében hatásos gyógynövények
1. Fokhagyma
A nyersen fogyasztott fokhagyma tisztítja az ereket, ezáltal életet menthet. Hatása annyira erős, hogy már meglévő lerakódások esetén a tisztítókúrát kizárólag az adagok fokozatos emelésével szabad elvégezni. (Ugyanis a hirtelen nagyobb mennyiségben leváló plakkok akár érelzáródást is okozhatnak.)
Megelőzésre nagyon jó megoldás, ha a nyers fokhagymát beépítjük az értrendünkbe. A fokhagymás pirítós és a fokhagymás salátaöntet ízletes és hatásos módja ennek. Ha este fogyasztjuk, reggelre „kiszellőzik” a fokhagymaszag.
Vannak, akik a kis gerezd meghámozott és megroppantott fokhagymákat úgy nyelik le vízzel, mint egy kapszulát, így kevésbé lesz intenzív a visszamaradó fokhagymaszag.
2. Gránátalma
Kimutatták, hogy csökkenti az erekben a plakk lerakódását.
Fogyasszunk minél gyakrabban gránátalmát akár magában, akár saláták díszítésére vagy házi joghurt és túrókrém ízesítésére, de készítmények formájában is beszerezhető.
3. Kurkuma
A kurkuma az indiai konyha kedvelt fűszere, a curry fűszerkeverék is ennek köszönheti szép sárga színét. Kurkumin nevű hatóanyaga több tanulmány szerint szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében bizonyult hatásosnak. Egy 2005-ben publikált tanulmány azt is megállapította, hogy a kurkumin megakadályozta az elzáródott véna károsodását.
Erőteljes fűszeres íze nem passzol mindenhez, de kis mennyiségben nem zavaró. Ízesítsük kurkumával a rizst, a burgonyapürét, szép színt ad a leveseknek. Vagy együnk időnként indiai curryt. Reggeli meleg italnak pedig kiváló az arany tej, amely szintén kurkumával készül.
4. Szezámmag
A szezámmag egy olyan superfood, amit sajnos szuperkeveset fogyasztunk ahhoz képest, hogy milyen kedvező hatásai mutatkoznak.
A reumás fájdalmak csökkentésére is hatásos (és ráadásul igen jó ízű) magok a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében is hatásosnak bizonyulnak. Az érelmeszesedés előrehaladásának lassításában és az erek egészségének megőrzésében, illetve már kialakult betegség esetén állapotuk romlásának elkerülésében is fontos szerep juthatna az apró magvaknak.
Szórhatjuk a magokat salátára, főzelékbe, köretekre. Tálaláskor adjunk tahinit (szezámpasztát) az ételek mellé, a kellemes ízű pasztát szendvicskrém vagy vaj helyett akár szendvicsekre is kenhetjük.
Az érszűkület megelőzésében hatásos egyéb természetes tápanyagok
5. Virágpor
A virágporkúrára ugyanaz igaz, mint a fokhagymakúrára. Az adagokat csak fokozatosan szabad emelni. Allergiásoknak ellenjavallt az alkalmazása.
Megelőzésre jó módszer, ha hetente 4-5 kávéskanál virágport elrágcsálunk vagy langyos teában feloldva megisszuk. Szórhatjuk joghurtba, gyümölcssalátára is, kellemes, édeskés íze van.
6. B-vitaminok
A szintetikus és félszintetikus B-vitaminok helyett természetes B-vitaminok bevitele javasolható.
A B9 (folsav), a B6 (piridoxin)és a B12 vitamin (kobalamin), valamint a B3 vitamin (niacin) a leghatásosabb a B-vitaminok közül az érfal tisztán tartásában.
- B3 források: húsok, halak, hántolatlan gabonák, diófélék, tej, sajt, tojás. (A főzés során nem bomlik le, de a főzővíz kiáztatja.)
- B6 források: húsok, tonhal, hántolatlan gabonák, tojás, tej és tejtermékek. Keveset tartalmaz a banán, diófélék, avokádó, mazsola, babfélék, mangó, héjában főtt burgonya. (Fagyasztás során kb. 70%-a elbomlik.)
- B9 források: csirkemáj, kelkáposzta, kelbimbó, spenót, spárga, lencse. Viszonylag jó forrása az egyéb káposztafélék, zöldbab, saláta, csicseriborsó, hüvelyesek, retek, újhagyma. Keveset tartalmaznak az egyéb gyümölcsök és zöldségek, teljes kiőrlésű gabonák, burgonya, tejtermékek, tojás és vadhúsok. (Segíti a lebomlását a túlsütés, az újbóli felmelegítés, valamint a főzővízben kioldódik.)
- B12 források: húsok, halak, tojás, tej, tejtermékek, élesztő.
A sörélesztő az összes B-vitamint tartalmazza, fény hatására a B-vitaminok lebomlanak.
7. Savanyú káposzta
Állatkísérletekben megfigyelték, hogy a kimcshi, a koreai erjesztett káposzta hatására az arterioszklerotikus folyamatokat leálltak. A kimcshi több ponton különbözik a mi savanyú káposztánktól, mindamellett sok C-vitamint és niacint tartalmaz, mely vitaminok szintén segítenek a szív-érrendszeri betegségek megelőzésében.
Mindamellett a mi hagyományos savanyú káposztánkból is érdemes minél többet fogyasztani (főleg nyersen), hiszen nagyon sok pozitív élettani hatással rendelkezik.
8. C-vitamin
A C-vitamin nagyon sok kutatási eredmény alapján többszörösen jótékony hatású az emberi szervezetre. Az 1987-es C-vitamin konferencián megállapították, hogy minél magasabb az emberi szervezet C-vitamin szintje, annál kisebb az esély a szív- és érrendszeri betegségek kialakulására.
Egy évtized múlva már azt is megállapították, hogy napi 500 mg fogyasztása akár vissza is fordíthatja a kialakult szív-érrendszeri károsodást. További vizsgálatok mutattak rá, hogy a vér magas C-vitamin koncentrációja védi az érfalat, segít megőrizni annak rugalmasságát, sőt értágító hatású is, 1000 mg pedig fiatalok esetében a vérnyomás csökkentésére is hatásos.
C-vitaminhoz lenne talán a legkönnyebb hozzájutni, mégsem fogyasztunk belőle eleget. A friss gyümölcsök és zöldségek mind tartalmaznak több-kevesebb C-vitamint. Sajnos a tárolás során, valamint fény hatására és hő hatására a C-vitamin könnyen lebomlik.
9. L-arginin
Ez az aminosav a testépítők körében igen ismert, ugyanis a fizikai és lelki stressz, valamint az intenzív testedzés is a hiányához vezethet. Feltételesen esszenciális aminosav, ami azt jelenti, hogy a szervezet is képes előállítani, ha ehhez minden feltétel a rendelkezésére áll. Ellenkező esetben külső bevitelre is szükség lehet.
Étrendkiegészítők formájában történő pótlása kizárólag felnőttek esetében és orvosi konzultáció után ajánlható.
Természetes forrásai: szezámmag, napraforgómag, dió, zabliszt, barna rizs, korpás búzakenyér, szentjánoskenyérmag és ennek lisztje.
Az érszűkület tünetei
Attól függően, hogy a szervezeten belül hol fejlődik ki a legjelentősebben, más és más tüneteket tapasztalhatunk. A leggyakrabban érintett területek az alábbiak:
A szívet érintő koszorúérszűkület esetén szívritmuszavar, légszomj, valamint szorító, nyomó mellkasi fájdalom, mely a bal karba sugározhat és nyugalomra megszűnik (ha nem szűnik meg nyugalomra sem, az szívinfarktus jele lehet, mely azonnali orvosi ellátást igényel).
Az alsó végtagot érintő érszűkület esetén a lábszár fájdalma, mely járásra fokozódik, nyugalomban megszűnik („kirakatnéző betegség”), lábikragörcs, a lábszáron és lábfejen jelentkező érzészavar, hideg láb.
Nyaki érszűkület esetén szédülés, fülzúgás és látászavar jelentkezik.
Agyi érszűkület tünetei a beszédzavar, memóriazavar és mozgászavar.
Az érszűkület lelki okai
Valamilyen igényeinkkel, vágyainkkal nem foglalkozunk, félretesszük ezeket, sőt akár ellen is állunk ezeknek, ezért aztán beszűkülünk. Szükséges olyan rendet kialakítani, melyben megelégedéssel és örömmel élhetjük az életünket. Szűklátókörűség esetén érdemes a dolgokat több szempontból, mások véleményét is figyelembe véve szemlélni.
A fentiekből kitűnik, hogy akár a táplálkozásunkkal is könnyedén tehetnénk az érszükület ellen, hiszen az említett gyógynövények is egytől egyig táplálékgyógyövények. Iktassunk be a fentiekben említettekből minél gyakrabban minél többfélét az étkezésünkbe, és persze figyeljünk a lelki életünkre is, hogy megelőzhessük a súlyos tünetek kialakulását.
Jó egészséget kívánok!
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.