A torokfájás kellemetlen téli probléma, mely a megfázás egyik tüneteként is jelentkezhet. Íme 9 gyógyító ital, melyek valóban hatékonyak torokfájás ellen.
A torokfájás kellemetlen téli probléma, mely a megfázás egyik tüneteként is jelentkezhet.
A fájdalmon túl a gyulladás okozta irritáció, nyelési nehézség, illetve a keletkező váladék miatti köhécselés még kellemetlenebbé teszi ezt az állapotot. Fontos, hogy néhány nap alatt sem javuló torokfájdalommal forduljunk orvoshoz.
Folyadékpótlás torokfájás esetén
Torokfájás esetén is nagyon fontos, hogy elegendő folyadékot igyunk, így a nyálkahártyák is nedvesek maradnak, ami segíti az irritáció és fájdalom csökkentését, javítja a nyálkahártya baktériumokkal szembeni ellenállását, és hozzájárul a lázas állapot megelőzéséhez, valamint a mielőbbi gyógyuláshoz.
Italod legyen gyógyszered
Számos gyógytea lehet segítségünkre torokfájás esetén, amelyek a folyadékpótláson túl segítenek a gyulladás és irritáció, valamint a fájdalmak enyhítésében. Néhány ízletes gyümölcslevet is bevethetünk, hogy a gyógyszer ne csak hatásos legyen, de változatos és finom is.
Az alábbi természetes leveket a hidratáció fenntartása és a kiszáradás elkerülése érdekében vízzel hígítva is fogyaszthatjuk. Naponta többször érdemes hígítás nélkül is fogyasztani belőlük néhány kortyot, hogy hatóanyagaik minél koncentráltabban fejthessék ki helyi hatásukat közvetlenül a garatban.
A gyulladás meleg energetikájú betegség, ezért torokgyulladás esetén ne igyunk forró italokat (és ne együnk forró ételeket sem). Ha jólesik, ihatjuk hidegen (akár jéggel is) a leveket és a teákat, ám ha hajlamosak vagyunk a hideg italoktól és ételektől torokfájást kapni, inkább a hűvös vagy szobahőmérsékletű, esetleg kissé langyos italokat részesítsük előnyben.
1. Gyömbérlé
A gyömbér tele van antioxidánsokkal és ásványi anyagokkal. Hatékony antibakteriális hatást mutat a legtöbb torokfertőzés esetén. A legjobb hatás érdekében a torokfájás, torokgyulladás első jeleinek megjelenésekor érdemes elkezdeni a gyömbérlé fogyasztását. A gyömbérlé a nap folyamán apró kortyonként fogyasztandó, hogy szinte az egész nap folyamán bevonja a garatot.
Gyengébb gyomrúak számára előnyösebb a gyömbérlét (vagy reszelt gyömbért) mézzel keverve fogyasztani. Egyéb mellékhatásait is érdemes áttanulmányozni.
2. Fokhagymalé
Akik hajlamosak a megfázásra, illetve akár egy pohár hideg víztől is könnyen kapnak torokgyulladást, kihasználhatják a fokhagyma antibakteriális és antibiotikus hatását. Hatékony megoldás, ha egy pohár langyos vagy meleg vízbe két teáskanálnyi fokhagymalevet keverünk, majd elfogyasztjuk.
3. Édesgyökértea
Nemcsak kellemesen édes tea készíthető az édesgyökérből, de nagyszerűen felhasználható torokfájás esetén is. Vírusellenes hatású, csillapítja a gyulladás okozta fájdalmat, segít megelőzni váladékképződést és a fertőzés légutak felé történő továbbterjedését.
Csökkenti a gyomorsavszintet, így segítséget jelent gyomorfekély, gyomorégés esetén is, segíti az emésztést és enyhén hashajtó. Jó alternatíva lehet, ha a nagyobb mennyiségű gyömbér vagy fokhagyma gyomorpanaszokat okoz.
Édes íze miatt gyermekek is könnyen elfogadják.
Májbetegség és szívbetegség esetén ne alkalmazzuk, valamint 6 hétnél tovább nem fogyasztható.
4. Zsályatea
A zsálya különösen hatékony gargarizáló torokfájás és torokgyulladás esetén. Hatékonyan csökkenti a gyulladást, segíti a gyógyulást, antibakteriális hatású, és csökkenti a fájdalmat.
5 perc főzéssel készítjük a teát.
5. Apróbojtorjántea
Az énekesek teájaként is emlegetett apróbojtorján főként akkor jelenthet segítséget, ha a torokfájás rekedtséggel, esetleg a hang elvesztésével is társul. Zsályával keverve is alkalmazható apró kortyokban fogyasztva vagy gargarizálószerként.
6. Ananászlé
Talán az ananászlé lenne az utolsó, ami eszedbe jut, ha torokfájásról van szó. C-vitamin-tartalmán kívül hatékony antibakteriális és antibiotikus hatással is bír, valamint erőteljes gyulladáscsökkentő. Légúti problémák esetén is jól alkalmazható, segíti a váladék felszakadását és kiürülését. A légutakra húzódó torokfájás esetén különösen előnyös az alkalmazása.
Fontos, hogy friss gyümölcsből facsarjuk, ne dobozos változatot használjunk. Allergia okozta torokbántalmakra is kiváló hatású.
7. Görögdinnyelé
Főleg nyáron, a sok fagylaltozáskor kialakuló torokgyulladás esetén vethetjük be, hiszen a görögdinnyének is ekkor van szezonja.
A görögdinnye víztartalma nagyon magas, ennek ellenére nem lehetetlen aszalással tartósítani. Magas cukortartalma miatt aszalás után szinte élvezhetetlenül édessé válik, viszont télen készülhet belőle tea, amit torokfájáskor ugyanúgy felhasználhatunk, mint a friss gyümölcslevet.
Bár hosszú évtizedekig éltünk abban a hitben, hogy a dinnyében vízen és cukron kívül nincsen semmi más, mára bebizonyosodott, hogy ez messze nincs így. A- és C-vitamin-tartalma is magas, a kínai gyógyászatban pedig hagyományos gyógyszere a torokfájásnak.
A görögdinnyelé segít a szervezet hidratálásában, hatékonyan nyugtatja és hűsíti a gyulladt garatot, és megkönnyebbülést hoz.
8. Citromlé
Ezt kivételesen nem isszuk meg. Kellemetlen, de hatásos. Érdemes a citromlevet egy spriccelőfejes flakonba tölteni, és párat a torokba spriccelni. Csípi ugyan a torkot, de a savas közeg hatékonyan pusztítja el a baktériumokat.
9. Almaecet
Ezt sem szükséges meginni. 1 teáskanálnyi almaecetet teszünk 1 dl vízbe, és ezzel gargarizálunk. A kórokozók nem kedvelik a savas közeget, és így szükségszerűen elpusztulnak.
Mikor forduljunk orvoshoz?
A torokgyulladás és torokfájdalom a legtöbb esetben a fenti gyógymódok hatására egy-két napon belül sokkal elviselhetőbbé válik. Mindenképpen orvoshoz kell fordulni, ha
- pár nap alatt nem javul és/vagy egy hétnél tovább tart
- nehézlégzés vagy nehéz nyelés lép fel
- fennáll a kiszáradás veszélye (főleg kisgyermekeknél vagy időseknél)
- 38 Celsius foknál magasabbra szökik a láz
- gennyes mandulagyulladás esetén
- ízületi fájdalmak esetén
- kiütések megjelenése esetén
- két hétnél tovább tartó rekedtség esetén
- véres nyál vagy köpet esetén
- kiszáradás esetén (fáradékonyság, száraz, ragacsos száj, szomjúság, kis mennyiségű vizelet, fejfájás, szédülés,
- visszatérő torokfájdalom esetén
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.