A méz ősidők óta kedvelt csemege, bizonyos vidékeken az erőteljes édes íz szinte kizárólagos hordozója volt hosszú évezredekig. Kedvező hatásai sem maradnak el édes íze mögött.
A méhek háziasítása előtt az igen agresszív és veszélyes vadméhektől kellett eltulajdonítani ezt a finomságot, amit persze nem vettek jó néven a kis szorgosok.
Napjainkban az életmódunk és a táplálkozási szokásaink következtében sokan küzdenek túlsúllyal, ezért például a mézet is igyekeznek kizárni étrendjükből annak magas cukortartalma miatt. Pedig a méz fantasztikus hatásait már kis mennyiségben is kiélvezhetjük, ami nem terheli meg extrém módon a kalóriabevitelünket. (1 teáskanálnyi mézben 30 kcal energia van.)
A méz különféle tápanyagok gazdag tárháza
A tápanyagok széles tárházát tartalmazza, ezzel együtt nyilván nem alapozhatjuk a mézfogyasztásra ezek szervezetünkbe juttatását. Mindamellett hatékony kiegészítő táplálék, melynek hatóanyagaira biztonsággal alapozhatunk.
Igen gazdag tápanyagokban: vitaminokat, ásványi anyagokat, szerves savakat, enzimeket, illóolajokat, aminosavakat (a fehérjék építőkövei) és egyéb bioaktív anyagokat is tartalmaz.
Szénhidráttartalma főleg szőlőcukorból és gyümölcscukorból tevődik össze. Gyümölcscukorban különösen gazdag az akácméz. A gyümölcscukor lassabban szívódik fel, így nem emeli meg túl hirtelen a vércukorszintet, és jobban is édesít.
A sötétebb mézek gazdagabbak ásványi anyagokban, így például az erdei méz, gesztenyeméz. Jelentős a vas-, réz-, mangántartalmuk, de kálium, kalcium és magnézium is jócskán található bennük.
A mézben található ásványi anyagok segítenek a vérképzésben, a csontfejlődésben, a immunrendszer erősítésében.
A szakszerűen tárolt méz (sötét, hűvös helyen, jól záródó üvegedényben) akár két évig is megőrzi vitamintartalmát, bár a vitaminok mennyiségét érdemben nem vethetjük össze a friss zöldségek és gyümölcsök vitamintartalmával. A mézet nem szabad 40 fok fölé melegíteni. A magas szőlőcukortartalmú mézek könnyen ikrásodnak (ez nem a hamisítás jele). Ismét folyóssá tehető a méz, ha 40 fokos vízfürdőbe állítjuk.
A túlhevítéssel elpusztulnak az értékes enzimek, és a vitaminok egy része is elbomlik. Éppen ezért süteményt sütni vagy főzött desszerteket édesíteni sem célszerű vele. Bár kellemes ízét és édesítő értékét így is kiélvezhetjük, értékes anyagaiból sokat elveszítünk a hőhatás miatt.
A méz alkalmazása pozitív eredményt hozhat a legkülönfélébb panaszok esetén
- máj és epe betegségei
- gyomorhurut, bélhurut
- gyomorfekély, nyombélfekély (ha nem társul gyomorsavtúltengéssel)
- légúti megbetegedések
- endokrin (belső elválasztású) mirigyek működési zavarai
- nőgyógyászati bántalmak (külsőleg alkalmazva például sérülések, fertőzések, irritáció esetén)
- sebek (vérzés, égés, fagyás)
- ekcéma, bőrirritáció, bőrfekély, visszér
- vérszegénység
- húgyúti panaszok, hólyaggyengeség
- alvászavarok, álmatlanság (mézes citromfűtea vagy mézes tej)
A méz a gyógyulási folyamatot támogatja szívgyengeség és vesebetegségek esetén.
- A méz fogyasztásának ellenjavallatai
- Allergiás betegségek esetén kerülendő.
- Túlzott gyomorsavtermelés esetén a legtöbb mézfajta kerülendő, gyomorégést okozhat, kivéve a repceméz. A repceméz gyomorsav-túltermelés esetén is kedvező hatású.
- Cukorbetegség esetén szükséges a laboreredmények rendszeres ellenőrzése, az orvosi konzultáció és a mértékletesség.
- A belső elválasztású mirigyek bizonyos (általában túlműködéses) betegségeinél orvosi konzultáció szükséges (pl. pajzsmirigytúltengés, nemi mirigyek túlműködése, mellékpajzsmirigy túlműködése, akromelágia, Cushing-szindróma).
- Súlyos idegbetegségeknél szintén hátrányos lehet a mézfogyasztás.
A lépesméz a mézek között egy másik kategória, korábban már esett róla szó.
Fontos, hogy jó minőségű mézet vásároljunk. Sajnos a boltok polcain kínált mézek esetében nem lehetünk biztosak a minőségben, például hogy a túlhevítéstől megkímélték az üveg tartalmát. Ha lehetőségünk van rá, keressünk egy megbízható helyi méhészt, így némileg a pénztárcánkat is kímélhetjük, és meggyőződhetünk róla, hogy valóban jól kezelt mézet kapunk.
Ha tetszett a cikk, oszd meg ismerőseiddel is.