A napégés igen kellemetlen, de nagyon könnyen megelőzhető. Ha betartunk néhány egyszerű szabályt, semmi okunk félni a napsütéstől.
Miért jó nekünk a napfény?
A napfény kitűnő hatással van a kedélyállapotunkra. Nem véletlen, hogy télen hajlamosabbak vagyunk a búskomorságra és depresszióra, ami miatt akár szükség lehet az orbáncfűtea kúraszerű alkalmazására is. Az egyre hosszabb nappalok és a napos idő beköszöntével a hangulatunk is jobb lesz.
Napfény hatására a szervezetünkben D-vitamin termelődik, amely segítségünkre van egy sor betegség megelőzésében, és szükséges a csontjaink egészségéhez is.
Hogyan ne égjünk le a napon?
A fokozatosság elve. A bőrünk nagyon egyszerűen védekezik a megnövekedett mennyiségű napfény „ellen”. Fokozódik a melanintermelés, amely hatására a bőrünk lebarnul, így kialakul egy természetes védelem. Ha hirtelen túl nagy mennyiségű napfény éri a bőrünket, az nem barnuláshoz, hanem bőrpír kialakulásához, vagyis leégéshez vezet. Ám a már lebarnult bőr is leéghet, ha túl hosszú időt töltünk a tűző napon.
„Mechanikai” napvédelem. Ha nincs lehetőségünk az első tavaszi napsugarak megjelenésétől szép fokozatosan kialakítani bőrünk barnaságát, hanem hirtelen hosszabb időt töltünk a napon hófehér bőrrel, mindenképpen védeni kell bőrünket. A szellős, de minél nagyobb bőrfelületet takaró ruházat, a széles karimájú nyári kalap megfelelő védelmet jelenthet a legérzékenyebb területeken. Szemünk védelmében viseljünk napszemüveget. A kézben tartható napernyő talán mókás és régimódi, de igen hatékony védelmet nyújtó eszköz.
Kerüljük a déli órákban a tűző napsütést. A legperzselőbben a déli órákban, kb. 11-15 óra között tűz a nap. Ha egy mód van rá, ezt az időszakot töltsük a hűvös lakásban, valamilyen klimatizált helyen, de legalábbis az árnyékban.
Táplálkozással a napégés ellen
Az antioxidánsok segítik semlegesíteni a napsugárzás esetlegesen káros hatásait.
A karotinoidokban gazdag élelmiszerek segítenek a bőrünk természetes napvédelmének kialakításában, úgy is mondhatjuk, hogy segítik a barnulást. A sárgarépa, a sárgabarack, a sárgadinnye mellett a mangó, a paradicsom, a görögdinnye, a spenót és a brokkoli is nagyobb mennyiséget tartalmaz ebből az antioxidáns hatással is rendelkező színanyagból. Ha esetleg van sütőtöklekvárunk vagy kivilekvárunk, ezeket is beiktathatjuk a nyári étrendünkbe mint karotinforrásokat. A gyógynövények közül kiemelhetjük a körömvirágot, a homoktövis bogyóját és a kamillát.
A különféle színű zöldségek és gyümölcsök igen gazdagok színanyagokban, így antioxidánsokban is. Minél nagyobb a színkavalkád a tányérunkon, annál biztosabbak lehetünk benne, hogy nem szenvedünk ezekben az élettanilag fontos anyagokban hiányt.
Természetes napozószerek
Nem szabad elfeledkeznünk a napkrémekről sem, főként gyermekek és érzékeny, illetve világos bőrű felnőttek esetén. Sajnos a bolti napvédők sok-sok kemikáliát tartalmazhatnak, amelyeket egyrészt nem biztos, hogy tényleg a bőrünkre szeretnénk kenni, másrészt érzékenyíthetik a bőrt, esetleg allergiás reakciókat is okozhatnak.
Kevéssé érzékeny bőrre kenhetünk kakaóvajat, sheavajat, kókuszolajat, mandulaolajat, olivaolajat. Ezek nagyjából 4-6-os faktorú napvédelemnek felelnek meg. A sárgarépamagolaj és málnamagolaj 25-ös, illetve a fölötti faktornak felel meg, ám nehezebben beszerezhető és igen drága olajok, csak kifejezett szükség esetén érdemes ezeket tisztán, önmagukban használni.
A vajakat és olajakat egymással is keverhetjük. A keverékhez nem nano cink-oxidot adva fokozhatjuk a napvédelem mértékét. (Még egy ellenérv a bolti naptejek ellen. Ezek általában nano cink-oxidot tartalmaznak, amely egyes kutatások szerint a véráramba jutva károsíthatja a DNS-t. Lehet, hogy ez is egy hosszú évtizedekig tartó vita lesz, de amíg eldől, jobb a békesség.)
A házi naptej illatosítható különféle illóolajokkal. Bármilyen csábító is a citrusolajak friss illata a nyári hőségben, ezeket semmiképpen se adjunk a napozószerekhez, mert fényérzékenyítő hatásúak.
Fényérzékenységet okozó gyógyszerek és gyógynövények
Aki rendszeres gyógyszerfogyasztásra kényszerül, mindenképpen nézze át a gyógyszerek leírását, hiszen ezek között is lehet olyan, amely fényérzékenységet okozhat. A gyógyszer alkalmazásának idején kerülni kell a direkt napfényt, illetve különös figyelmet kell fordítani a megfelelő fényvédelemre.
A gyógynövények közül az orbáncfű fogyasztása nem ajánlott a nyári hónapokban. Vigyázni kell, ha nagyobb mennyiségben fogyasztunk petrezselymet, édesköményt, kaprot, lestyánt, zellert vagy paszternákot. Ezek termesztése, illetve esetleges külsőleges használata során különösen ügyelni kell a fényvédelemre, hiszen ezek a növények a bőrrel érintkezve napfény hatására égési sérülésekhez hasonló bőrgyulladást okozhatnak, mely hólyagképződéssel, viszketéssel és bőrpírral járhat.
Napégésmentes nyarat kívánok!
⇐ Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel is.