Az immunrendszer támogatásának ízletes módja a bodzabogyószirup vagy éppen a bodzabogyótea mellett a bodzabogyóméz is.
Sokan gondolják, hogy csak az hatásos igazán, aminek rossz az íze. Ezzel határozattan vitatkoznék, és a bodzabogyó, illetve a belőle készült háziszerek, mint a bodzabogyószirup vagy a bodzabogyós méz, kiváló ellenpéldát szolgáltatnak.
A bodzabogyós méz ráadásul nem is igazi háziszer, inkább egy tápláló élelmiszer. A méz plusz antibakteriális hatással egészíti ki a vitaminokban, ásványi anyagokban és antioxidánsokban gazdag bodzabogyót, segít legyőzni a megfázást, nem mellékesen pedig süteményekre vagy fagyira csorgatva is nagyon-nagyon finom.
Friss vagy szárított bodzabogyóból készüljön a bodzabogyóméz?
Mivel a friss bodzabogyó túl sok nedvességet tartalmaz, ezért csakis szárítva használható a bodzabogyós méz elkészítéséhez, különben a sok nedvességtől a méz könnyen megromlana, illetve erjedni kezdene.
A bodza szárai és a magjai is enyhén mérgezőek, ezért a bogyókat leszedjük a szárakról szárítás előtt, de a magokat nem tudjuk eltávolítani. A főzés ugyan elvileg lebontja a hasmenést, hányást okozó ciánglikozidokat, viszont a bodzát nyilván nem főzzük meg szárítás előtt.
Így felmerül a kérdés, hogy biztonságos-e a szárított bodzabogyó használata. Még a herbalisták között is van egy kis vita ebben a kérdésben.
A gyógynövényes mézeket fogyasztás előtt általában nem feltétlenül szükséges leszűrni, ha valakit nem zavarnak a növényi részek. A bodzabogyós méz esetén ez másként van, fogyasztása előtt a bogyókat leszűrjük, így megszabadulunk a magoktól is, tehát azokat nem fogyasztjuk el a mézzel. Ráadásul a hideg mézes kivonatkészítés során a kemény magokból igen alacsony hatékonysággal ázik ki bármi is, ami jelen esetben a bodzabogyós méz előnyére válik.
Mindamellett, gyermekeknek ne adj bodzabogyós mézet. Illetve ha bármilyen egyéb kétséged merül fel ezzel kapcsolatban, akkor inkább ne készíts ilyen mézet, hiszen úgysem fogod tudni teljes meggyőződéssel alkalmazni.
Bodzabogyó méz hozzávalói
1 rész szárított bodzabogyó
2 rész méz
fahéjrúd vagy fahéjdarabkák (elhagyható)
Bodzabogyós méz elkészítése
- Tedd a bodzabogyókat és a fahéjat egy megfelelő méretű befőttesüvegbe.
- Add hozzá a mézet, és keverd össze.
- Tekerd rá az üvegre a tetejét, majd hagyd állni legalább egy hétig, miközben naponta keverd meg vagy állítsd fejre, majd vissza az üveget.
- Ha nem elég folyékony a méz, tedd maximum 50 Celsius fokos vízfürdőbe, és hagyd, hogy folyósabbá váljon. Szükség esetén többször is cserélheted a vizet, amíg eléred a kívánt állagot.
- Szűrd le a mézet. Nem szükséges hűtőszekrénybe tenni.
Mire használhatod a bodzabogyós mézet?
Szirupként használhatod megfázás, torokfájás esetén.
Vagy csorgasd süteményekre, fagylaltra, kalácsra, péksüteményre, édesíts vele teát, használd salátaöntethez.
Ezeket se hagyd ki:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.