Az örökzöld borostyán dísznövényként is igen kedvelt. Az atlanti partvidék és a Mediterráneum növénye, Észak- és Kelet-Európában csak szórványosan fordul elő. Hazánkban a nyirkos gyertyán- és bükkerdőkben gyakori. Házfalakra és kerítésekre futtatva is sok helyen találkozhatunk vele.
Az Elzászi füveskönyv rühességre és bőrsimítóként ajánlotta. Az egyiptomiak Uszir isten (föld és növényvilág istene) szimbólumaként, a görögök Dionüszosz növényeként tartották becsben. Az ókori görögök mérgezéses tünetek enyhítésére, borogatásként ülőidegzsábára és idegfájdalmakra alkalmazták, tinktúrájával fogfájást kezeltek. Dioszkuridész viaszos kenőcsbe keverve égési sebekre, kelésekre javasolta. Hatékony gyógyszerként tartották számon erős hasmenés és láz ellen. Tudták róla, hogy mérgező, Dioszkuridész is figyelmeztetett arra, hogy nedve megzavarhatja az elmét.
A középkori kolostori orvostudomány óvatosan bánt a borostyánnal, sok műben meg sem említik a gyógynövények sorában. Nagy Károly idejében Lorschi füveskönyvben több receptben is megjelenik a borostyán, ezek fog-, fej- és végtagfájdalmak kezelésére szolgálnak. Bingeni Hildegard külsőleg sárgaság ellen alkalmazta. A 14. században élt Konrad von Magenberg belső használatra alkalmatlannak tartotta.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat a borostyánlevelet külsőleg alkalmazza égési sebek, bőrbetegségek, fekélyek és gyulladások esetén.
Bőr, haj
Csökkenti a bőr viszketését. Bőrgyulladás, narancsbőr és terhességi csíkok (striák) esetén is hatékony. Narancsbőr elleni hatása miatt a kozmetikai iparban is előszeretettel használják. Csökkenti a kötőszöveti gyulladást, amely célra főként nyomókötésben alkalmazva hatásos visszeres panaszok esetén.
Bőrgombásodás és mindenféle bőrbetegségek esetén akár önmagában, akár más növényekkel keverve is alkalmazható.
Főzete felfrissíti a sötét haj színét.
Légúti betegségek
A borostyán az utóbbi évtizedekben került ismét az orvostudomány látóterébe. Kutatások igazolták a borostyán hatását hurutos légúti betegségek esetén. A levél köptető és görcsoldó, valamint baktérium-, vírus- és gombaellenes hatású. (Belsőleg teaként nem alkalmazható!)
Borostyán felhasználása
A borostyánból nem főzünk teát, mivel olyan alacsony a napi adagja, amely házi körülmények közötti biztonságos alkalmazását nem teszi lehetővé. Belsőleg kizárólag gyógyszeripari készítmény formájában alkalmazható köptetőként.
Házilag csak külsőleg alkalmazható. 1 evőkanálnyi szárított levelet 2 dl vízben pár percig főzünk, majd ezzel mossuk, borogatjuk az érintett területet. Ha nagyobb mennyiségre van szükségünk, arányosan növeljük a szárítmány és a víz mennyiségét. Kádfürdő esetén kb. két nagy maréknyi szárítmánnyal számolunk.
Borostyán mellékhatásai
Belsőleg mérgező. A friss borostyánlevél nedve, illetve ritkán a szárított levelek is allergiás bőrreakciót okozhatnak. Külsőleges alkalmazásnál ellenjavallata nem ismert.
Borostyán gyűjtése
Gyógyászati szempontból a levelei értékesek. Tavasztól nyár elejéig a nem virágzó hajtásokról gyűjtjük a leveleket. A fiatal, friss leveleket inkább kenőcsök, krémek készítéséhez használjuk, fürdőhöz vagy borogatáshoz az idősebb levelek is gyűjthetők.
Érdekesség
Nemcsak a sötét haj, de a fekete selyem és taft színének élénkítésére is használható.
You must be logged in to post a comment.