Szereted a csipkebogyólekvárt? A csipkebogyólekvár készítése inkább időigényes, mint bonyolult, ezért is olyan drága. Ha van időd, állj neki bátran, nem fogod elrontani.
Ha olyan gyümölcsrajongó vagy, mint én, biztosan mindig az a kedvenced, amit éppen eszel, még lekvárból is.
Mégis vannak olyan ízek, illatok, melyek különleges emlékeket idéznek fel, vagy csak egyszerűen komfortos érzetet keltenek. Számomra ilyen a csipkebogyólekvár.
S bár a vadgyümölcsök apró méretük miatt nem tartoznak a kiadós gyümölcsök közé, mégis megéri az a plusz befektetett energia, hogy különleges és akár „gyógyételnek” is beillő lekvárokat, szörpöket, esetleg befőtteket készítsünk belőlük.
A csipkebogyólekvár igazi vitaminbomba?
A csipkebogyó egyik legnagyobb erényeként még manapság is magas C-vitamin tartalmát szokás említeni, ami egyébként nem is annyira magas, összevetve például a homoktövis termésével.
Sajnos a magas hőmérsékleten történő hosszas hőkezelés egyébként sem tesz jót a C-vitaminnak, ezért ne is várjuk, hogy a lekvár egy C-vitaminbomba lesz.
Viszont egyéb értékes anyagai lekvár formájában is megmaradnak, nem utolsó sorban pedig a hecsedli nagyon ízletes csemege.
Így készíts csipkebogyóteát, hogy megmaradjon a C-vitamin tartalma
Csipkebogyó gyűjtése
A csipkebogyó gyűjtésével kapcsolatban sok tévhit kering.
A szárításra, teának szánt csipkebogyót még a fagyok előtt, a lekvárnak, szörpnek szánt csipkebogyót pedig a fagyok után célszerű begyűjteni. Ennek nagyon egyszerű oka van, ugyanis a fagyott bogyók szárításra már alkalmatlanok, könnyen berohadnak, ellenben lekvárnak történő felhasználásra praktikusabbak, és az ízük is édesebb.
A bogyók akár a tél folyamán is begyűjthetőek, ha a fagyáson kívül más hibájuk nincs, vagyis nem penészesek, nem koszosak, nincsenek megfeketedve, akkor remek lekvár, szörp vagy szósz készülhet belőlük.
Ha mindenképpen fagyok előtti, még kemény csipkebogyókból készítenéd a lekvárt, hagyd állni kb. egy hétig kiterítve, hogy puhuljanak a bogyók, így könnyebb dolgod lesz a passzírozáskor.
Csipkebogyólekvár készítése
- A bogyókat begyűjtés után mielőbb szükséges felhasználni. Ha erre nincs mód, akkor terítd ki egy rétegben.
- A bogyókat válogasd át, mosd meg alaposan, és mindkét végüket vágd le.
- Ezt követően tedd fel annyi vízzel főni, hogy jó alaposan (mennyiségtől is függ, de kb. néhány ujjnyira) ellepje a csipkebogyót a víz, majd lassú tűzön addig főzd, amíg már könnyen szét tudod nyomkodni a bogyókat.
- Ezt követően paradicsompasszírozón passzírozd a csipkebogyót. Paradicsompasszírozó hiányában botmixerrel, turmixgéppel (vagy ami van) pürésítheted a főtt bogyókat.
- Ezt követően szitán vagy szűrőn ismét szűrd át, passzírozd át az egészet. A passzírozás során kevés forró vizet adhatsz a péphez, hogy könnyebb dolgod legyen. A passzírozást végezheted egy merőkanál alja vagy fakanál segítségével is, de ha lapos aljú szitával dolgozol, egy hibátlan zománcú bögre aljával hatékonyabban tudsz passzírozni.
- Szükség esetén többször is végezd el a passzírozást, és a legvégén mindenképpen használj sűrű szitát vagy valamilyen sűrűbb textíliát, hogy a zavaró szőröktől megszabadulj. Minden passzírozással könnyebb dolgod lesz, kevés vizet továbbra is adhatsz a péphez a dolgodat könnyítendő. Mindenesetre a szőrök eltávolítására nem szabad sajnálni az időt.
- Passzírozás után mérd le a pépet, hogy tudd hány liter, majd tedd fel főni, és addig főzd, amíg jó sűrű lesz.
- Ha kellőképpen besűrűsödött a lekvár, literenként kb. 50 dkg cukrot adj hozzá, majd újraforrástól további 20-30 percig főzd.
- Kevés citromlevet vagy citromsavat adhatsz hozzá, hogy hosszabb ideig megőrizze üde színét.
- Megfelelően csírátlanított üvegek használata esetén tartósítószer nélkül is eláll.
- A forró lekvárt töltsd az üvegekbe, zárd le a szintén csírátlanított és hibátlan tetőkkel, majd állítsd fejre 5 percre az üvegeket, ezt követően száraz dunsztban hagyd kihűlni, vagy tartósítsd befőzőautomata segítségével.
Tippek a csipkebogyólekvárhoz
A csipkebogyólekvár sűrítéséhez használhatsz kevés almát, amely magas pektintartalmú gyümölcs, így kiváló sűrítő. Ezzel megspórolod a besűrítési idő egy részét. Az alma viszonylag semleges íze pedig jól illik a csipkebogyóhoz.
Alma hozzáadásával nagyobb mennyiségű lekvárt kapsz, így kevesebb csipkebogyóra lesz szükséged. Körülbelül 20-30%-nyi alma még nem befolyásolja jelentősen a csipkebogyólekvár ízét, ám nagyon megkönnyíti a dolgodat, ha nagyobb mennyiségű lekvárt készítenél.
A csipkebogyólekvárt éppúgy használhatod, mint bármelyik lekvárt: kend kenyérre, tölts vele fánkot, használd sütemények készítéséhez, keverd joghurtba vagy müzlihez.
Az oldal alján pedig nézz meg egy rövid videót arról, hogy nagy mennyiségben milyen leleményesen készül a csipkebogyólekvár:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.