Erdők szélén, kerítések mentén, árokpartokon gyakori évelő növény a fehér árvacsalán. Európában és Ázsiában a mediterrán tájak kivételével, Magyarországon az Alföld kivételével igen elterjedt.
Albertus Magnus szárító, összehúzó, fanyarkás illatú növényként írta le. Az ókori szerzők és a kolostori gyógyászat sem méltatta figyelemre, ugyanakkor a népi gyógyászatban fehérfolyásnál, vérszegénység esetén, vérzés csökkentésére, illetve összehúzóként és köptetőként igen jól ismerték.
Népi gyógyászat
Légúti, emésztési, nemi és vizelési problémák, visszértágulás és zúzódások esetén a népi gyógyászat régóta alkalmazza.
Nőgyógyászati panaszok
A fehérfolyás első számú ellenszere külsőleg és belsőleg egyaránt. Palástfűvel és zsurlófűvel kombinálva különösen hatásos belsőleg fogyasztva.
Ezen túlmenően hüvelygyulladás, erős menstruáció, rendszertelen havi vérzés, klimaxos panaszok esetén egyaránt remekül alkalmazható. Méherősítő hatású.
Mint a női nemi működésre pozitívan ható gyógynövények, a fehér árvacsalán is alkalmazható prosztataproblémák esetén is.
Emésztőrendszeri panaszok
Javítja a bélműködést, könnyíti az emésztést. Puffadás, gyomorsavtúltengés, gyomorhurut és bélhurut (hasmenés) esetén is hatásos segítség.
Hurutos betegségek
Mindenféle hurut (nyálkatermelődéssel járó gyulladás) esetén jól alkalmazható. Légcsőhurut esetén köptető hatását használhatjuk ki.
Hólyaghurut esetén is jó hatású.
Bőrproblémák
Sebgyógyító hatású, vágott sebek vagy kisebb égési sérülések esetén összehúzó, vérzéscsillapító hatását használhatjuk ki. Bőrgyulladások, ekcéma, ótvar, kiütések esetén lemosóként alkalmazhatjuk, bőrrepedés esetén is hatásos. A nyálkahártyák gyulladásaira is hatékony segítség.
Fejbőrviszketés és korpásodás esetén hajöblítőként alkalmazható.
Keringési panaszok
Javítja a vér- és nyirokkeringést, vértisztító és vérnyomáscsökkentő hatású.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Nyugtató hatású, álmatlanság elleni teakeverékekhez is adható. Csökkenti az izzadást, főként ha az idegrendszeri alapon jelentkezik.
Szemgyulladás esetén szemborogatóként más hasonló hatású növényekkel együtt (pl. cickafarkfű virága, szemvidítófű, katángvirág, kamillavirág) jól alkalmazható.
Aranyeres panaszok, végbéltájéki gyulladások esetén ülőfürdőként alkalmazható.
Fehér árvacsalán adagolása
1 teáskanálnyi szárítmányt 2 deciliter vízzel leforrázunk, 2-3-szor 2 dl fogyasztható naponta. Külsőleg 2 teáskanálnyi szárítmányból készül a forrázat.
Kora tavasszal zöld salátaként fogyasztható.
Fehér árvacsalán mellékhatása
Mellékhatása nem ismert.
Fehér árvacsalán gyűjtése
A virág csészéiből kicsipkedett pártákat, illetve a nyár folyamán a virágzó herbát (virágos hajtás felső részét) gyűjtjük. (Ne tévesszük össze a nagy csalánnal!)
Érdekesség
Fiatal leveleit levesben, főzelékként vagy párolva fogyaszthatjuk.
A sárga és a piros virágú árvacsalán is tartalmaz kevés hatóanyagot, de a fehér árvacsalán a leghatásosabb.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.