A fehérmályva vagy orvosi ziliz az eurázsiai flóra része, de Észak-Afrikában és Észak Amerikában is él. Magyarországon honos, szikes és nedves területeken is megtalálható.
Már Nagy Károly is érdemesnek találta a termesztésre, de a 9. századtól a kolostorkertekben is helyekben kapott.
A magas nyálkatartalmú növényeket, mint amilyen a ziliz is, főkét a gyulladt bőr és nyálkahártyák nyugtatására alkalmasak. A nyálka bevonatot képez az érintett területen, amely alatt gyorsabban megy végbe a gyógyulás és csökken a gyulladás okozta irritáció.
Légúti betegségek
A benne található nyálka bevonja a gyulladt nyálkahártyát, így csökkenti a köhögési ingert, ezáltal köhögéscsillapító hatású. Hörghurut esetén nyugtatja a hörgőket. Torokfájás esetén cseranyagtartalma csökkenti a nyálkahártya gyulladását, míg nyálkatartalma nyugtatja azt. Megfázás és influenza esetén tüneti kezelésként jöhet számításba.
Enyhíti a gége-, légcső- és hörghurut következtében fellépő görcsös száraz köhögést, de dohányosok köhögése esetén is jó hatású.
Sebek
Különféle sebek, vágások, illetve lábszárfekély esetén gyógyító és bevonó. Kisebb égési sérülések esetén is hatásos.
Emésztőrendszeri gyulladások, fekélyek
Nyelőcsőhurut, nyelőcsőfekély, gyomor- és nyombélfekély esetén szintén segíti a gyógyulást. A sav, lúg, forró étel okozta gyulladást is csökkenti.
Szájszárazság miatti nyelési nehézség, szájüregi gyulladások, kelések esetén szintén jól alkalmazható nyálkahártya-nyugtató.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Hashajtó hatású.
Vesevédő, vízhajtó hatású, vesegyulladás esetén is hatásos bevonó.
Mint a nyálkatartalmú drogok általában, immunerősítő hatású, fokozza a leukociták falóképességét.
Lassítja a vitaminok felszívódását, így például C-vitaminnal együtt alkalmazva a C-vitamin felszívódása elnyújtottabbá válik.
Növeli a tejelválasztást.
Gyermekgyógyászatban különösen jelentős az alkalmazhatósága.
Bőrpuhító, hidratáló hatású, ezért bőrkeményedések felpuhítására is jól alkalmazható. Japán kutatások szerint bőrfehérítő hatású.
Levele nyákoldó, bőrnyugtató és vízhajtó, elsősorban húgycsőgyulladás és vesekövek esetén alkalmazzák.
Fehérmályva alkalmazása
Egy evőkanálnyi gyökérszárítmányból 2 dl vízzel 6-8 óra áztatással készül a tea. (Magas nyálkatartalma miatt főzni és forralni nem szabad, mert elbomlik a nyálka, ami a fő hatóanyaga.) Nagylyukú szűrőn szűrjük át. 2-3-szor 2 deciliternyi a napi adag.
A levélből forrázással készül a tea. 2 dl forró vízzel 1,5 teáskanálnyi mennyiséget leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd szűrjük.
Fehérmályva mellékhatása
Mellékhatása nem ismeretes, de alkohollal és tanninokkal együtt alkalmazva óvatosságot igényel. A gyógyszerek és a mályva alkalmazása között 1-2 óra időtartamot érdemes hagyni, mivel gátolja a gyógyszerek hatását. Elhúzódó köhögés esetén orvosi kontroll szükséges.
Fehérmályva gyűjtése
A levele vagy a gyökere szolgáltatja a drogot. Előbbit a virágzás előtt, kifejlett állapotban, az utóbbit ősszel gyűjtjük, mert nyáron alacsony a hatóanyagtartalma.
Érdekesség
A középkorban a főtt gyökereket hagymával, vajjal sütötték meg, de már a bibliai időkben is ették éhínség idején.
Amerikában tábortűznél sütik az orvosi zilizből készült marshmallows habcukrot (mályvacukor), de forró csokiba is előszeretettel keverik.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.