A hársfa őshonos Magyarországon, de nem ad összefüggő erdőket, inkább egyedek vagy kisebb csoportok találhatóak ebből a szép koronájú, illatos virágú, nagy fából, mely parlagokat, falvak és városok utcáit, illetve országutak mentét is gyakran díszíti.
Kőhársak
Gyógyászati szempontból kislevelű- (T. cordata) és a nagylevelű (T. patyphyllos vagy T. grandifolia) vagy széleslevelű hárs, vagyis az orvosi hársak (kőhársak) virága jöhet számításba. Ezek onnan ismerhetőek fel, hogy a levél fonákján az érzugokban ún. szőrcsomók találhatók (a kislevelűnél rozsdavörös, a nagylevelűnél piszkosfehér színűek a szőrcsomók). A kislevelű hárs virága sárga, a nagylevelűé fehér. Jó tudni, hogy az amerikai- és az ezüsthárs (Tilia tomentosa, Tilia argentea) allergiát okozhat. Az ezüst hársfavirágnak, illetve az ezüsthárssal kevert orvosi hársak virágának patikai célokra való felhasználása hivatalosan tiltott.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászat a fa kérgének rostjából kalapálással nyert mézgát daganatok és sebek gyógyítására használja.
Megfázás, influenza, köhögés
Az orvosi hársakat a virágukban található illóolajok miatt meghűlés, influenza, felső légúti betegségek, torokgyulladás, rekedtség, hörghurut esetén előszeretettel használta már a népi gyógyászat is.
A benne lévő szaponinnak is köszönhetően jó köptető, de száraz és idült köhögés esetén is hatásos.
Vizelethajtó, vértisztító, izzasztó
Vizelethajtó, vértisztító, illetve glikozid tartalmának köszönhetően izzasztó hatású, emiatt jó méregtelenítő, lázcsillapító és vérnyomáscsökkentő. Bodzával, kamillával, borsmentával keverve kiváló izzasztó tea készíthető belőle, de izzasztáshoz hársmézzel fogyasztva, forró lábfürdővel kombinálva is jól alkalmazható (az izzadáshoz betakarózva feküdjünk le).
Köszvény, reuma
Vizelethajtó és vértisztító hatása folytán a köszvényes és reumatikus panaszokat is csökkenti.
Érvédő
Fitoszterinje segít megelőzni az érelmeszesedést, flavonoidja (heszperidin nevű színanyaga) a hajszálerek falának törékenységét csökkenti, de a gyulladáscsökkentő hatást is ennek a hatóanyagnak köszönhetjük.
Bőrápoló, sebgyógyító, hajöblítő
Cser- és nyálkaanyagai segítenek külsőlegesen bőrbajok kezelésében (allergiás és idegi eredetű bőrbajoknál is), de bőrnyugtatóként (pl. kivörösödött bőrre), valamint torok- és szájüregi gyulladás esetén öblítőként is használható.
A benne lévő nagy mennyiségű nyálka bevonó, ami segíti a sebgyógyulást, mivel védőréteget képez a seb fölött, akár külsőleg, akár belsőleg használva (pl. sérült nyelőcső vagy gyomornyálkahártya, emésztőrendszeri fekélyek esetén).
Fürdővízbe téve jó bőrápoló, és hajöblítőként is jól használható.
Emésztésserkentő
Keserűanyagainak köszönhetően gyomorerősítő, emésztésserkentő, epehajtó, gyomorsav termelést serkentő hatású.
Idegerősítő, enyhe nyugtató
Idegerősítő, enyhe nyugtató és jó görcsoldó, így fejfájás, feszültség, álmatlanság esetén is nagy hasznát vehetjük.
Hársfa virágának adagolása
Tea készítésénél 1 evőkanálnyi mennyiséget 2 dl vízzel leforrázunk, 10 percig állni hagyjuk és naponta kétszer-háromszor 2 dl mennyiséget fogyasztunk. Külsőleg 2 evőkanálnyi mennyiségből készül a tea.
A gyógyteákat mindennap frissen készítsük, ha valamiért mégis kénytelenek vagyunk eltenni másnapra, akkor hűtőben tároljuk, fogyasztás előtt kissé melegíthetjük, de a mikrohullámú sütő használatát mellőzzük! (A hársvirágban lévő nagy mennyiségű nyálka miatt előfordulhat, hogy másnapra bekocsonyásodik a tea, bár ez főleg erőteljesebb hőkezelés esetén fordulhat elő.)
Hársfa virágának mellékhatása
Idősek ne alkalmazzák mindennap, mert gyengíti a szívet. Gyenge szívűek 1 hétnél tovább ne alkalmazzák! Hosszabb használat esetén szívpanaszokat, szapora szívverést okozhat. Használat előtt kérjük ki szakember véleményét!
Hárslevél
Az orvosi hársak levele főleg C-vitamint és cseranyagot tartalmaz, s régebben a fekete tea pótlására használták.
Hársméz
Jó mézelő növény, ezért mézéről is érdemes néhány szót ejteni. Illóolajtartalmának és egyéb hatóanyagainak köszönhetően köhögés, hörghurut, idegesség álmatlanság ellen hatásos, jó görcsoldó és fertőtlenítő. Kolintartalmánál fogva gátolja a zsírlerakódást és az érelmeszesedést. Mint minden méz, segít kiegészíteni a szervezet vitamin- és ásványi anyag szükségletét, jó baktériumölő és immunerősítő.
Orvosi szén
A hárs fájából jó minőségű, magas vastartalmú orvosi szén készül, melyből fogport és sebhintőport is készítenek, azonban régen hányinger, felfúvódás, sebek és foggyulladás esetén javasolták.
Hársfa virágának gyűjtése
A kőhársak virágait magunk is gyűjthetjük, ekkor forgalmas utaktól távoli fát keressünk, elnyílt virágokat ne szedjünk, a virágok min. 2/3-a kinyílt állapotú legyen, a szárítást pedig mielőbb kezdjük meg jól szellőző, tiszta helyen. A szárítás során a nyílásban elmaradt virágok rendszerint tovább fejlődnek.
A virágból élvezeti tea is készülhet, azonban legkülönfélébb hatóanyagainak köszönhetően, jelentős gyógyhatása miatt a gyógynövényes házipatikánk egyik alapnövénye lehet.