A tél sokak számára az egyik legkedvesebb évszak. A fehér hótakaró, az ágakra fagyott zúzmarától mesebelivé vált táj és a hóesés a meleg lakásból nézve is kölcsönöz az év ezen időszakának egyfajta romantikát. A téli sportok szerelmesei ilyenkor élhetik ki magukat igazán. Főleg a gyerekek várják nagy izgalommal a havazást, a szánkózást, a Mikulást, és persze ebben az évszakban köszönt be a karácsony is.
Ezt a téli idillt a fázósak számára igencsak megzavarja a hideg, amivel a tél szükségszerűen együtt jár. Ilyenkor gyakran kell megküzdeni az átfázás, a hideg kéz vagy hideg láb problémájával.
Szerencsére sok-sok lehetőségünk van a felmelegedésre.
1. Mozogjunk sokat!
Hideg időben mindenképpen fontos a sok mozgás. Mozgás közben az izommunka hatására felpezsdül a vérkeringés, ezért a mozgás önmagában is melegítő hatású. Ha fázunk, a legrosszabb, amit tehetünk, ha leülünk vagy lefekszünk, még akkor is, ha ezt jól betakarózva, felöltözve tesszük. Először mindenképpen érdemes néhány tornagyakorlatot elvégezni, hogy felpezsdüljön a vérkeringés, ezt követően a takaró alatt is gyorsabban megy végbe a test további felmelegedése.
Extrém hidegben azért is fontos a mozgás, mert könnyen alakulhatnak ki fagyási sérülések, melyek a legtöbb esetben visszafordíthatatlan folyamatokat indítanak el az érintett szövetekben. Ennek megelőzésére a kezünk és lábunk ujjait, valamint az arcizmainkat folyamatosan mozgásban kell tartani.
2. Öltözködjünk rétegesen!
Öltözködjünk rétegesen és az időjárásnak megfelelően, ezzel kerülhetjük el legkönnyebben a lehűlést vagy a túlmelegedést. Paradox módon a túlmelegedés is veszélyes lehet, mert ha egy meleg helyiségben tartózkodva nagyon megizzadunk, majd izzadt, nedves testtel az utcára lépünk hamarabb kezdünk el fázni.
3. Mit együnk? Melegítő ételek hideg kéz és hideg láb ellen
Télen célszerű melegítő ételeket választani. A gabonafélék közül elsősorban a zab, rozs, köles, barna rizs, tönkölybúza és a hajdina melegítő hatású. Szintén kiváló választás a gesztenye, a mogyoró, a dió, a zöldségek közül pedig a cékla és a sütőtök.
A fűszergyógynövények közül igen soknak van melegítő hatása, ezeket télen mindenképpen érdemes bevetni a test gyorsabb átmelegítése érdekében. Egy részüket a forralt borból jól ismerjük, ezek a fahéj, a szegfűszeg, a szegfűbors, a gyömbér, a szerecsendió, a kardamom, a valódi vanília(rúd). De melegítő a chayenne bors, a chilipaprika, a fokhagyma, a kurkuma, a római kömény, az édeskömény, az ánizs, a koriander és az előbbi fűszerek közül többet is tartalmazó curry fűszerkeverék.
Télen célszerű főtt, de legalább kis mértékben hőkezelt ételeket fogyasztani. A nyers étkezés inkább nyárra való, hiszen hűtő hatású. Hűtő hatásúak a tejtermékek is, ezek fogyasztását is célszerű korlátozni, főként ha a hideg kéz és láb problémájával küzdünk.
4. Mit igyunk? Melegítő italok az egész test átmelegítésére
Sokan választanak ilyenkor forralt bort, esetleg forró kakaót vagy kávét, pedig van ezeknél egészségesebb melengető is. Ráadásul az alkohol szűkíti az ereket, így végső soron inkább a kihűlést segíti elő, mint a melegedést, a kávé és a kakaó pedig koffeintartalmuk miatt kerülendő nagyobb mennyiségben.
5. Alkoholmentes „forralt bor”
Alkoholmentes „forralt bor” készítéséhez szőlőlevet, almalevet vagy narancslevelet (akár ezek ilyen-olyan arányú keverékét) is használhatjuk, amit forralt bor fűszerkeverékkel ízesíthetünk. Egy liter gyümölcsléhez 1 fahéjat, 8-10 szegfűszeget, 8-10 szegfűborsot, egy csipet gyömbért és szerecsendiót, illetve ízlés szerint egy darabka vaníliarudat és pár szem kardamommagot is adhatunk.
Ha narancslé nélkül készítjük, frissen reszelt narancshéjat és citromhéjat is adhatunk hozzá. Ízlés szerint citromlevet is facsarhatunk bele. A fűszereket kössük kis gézdarabba vagy tegyük teatojásba, hogy egyszerűbb legyen eltávolítani, de egyszerűen át is szűrhetjük az egészet fogyasztás előtt. Ha szükséges, mézzel édesítsük.
6. A tél legjobb itala a melengető téli gyógytea
Áztatással készítsünk csipkebogyóteát, amelyhez adhatunk egy kevés hibiszkuszvirágot is. Forraljunk vizet, dobjunk bele egy fahéjat, néhány szem szegfűszeget, forraljuk 4-5 percig, majd hagyjuk ázni további 10 percig. Szűrjük le a csipkebogyóteát és a fahéjas teát is, öntsük össze a kettőt. Mézzel édesíthető.
Csipkebogyó helyett használhatjuk almahéjat, fekete ribiszke, fekete bodza termését is, illetve ezek keveréke is képezheti az alapot. (A C-vitamint tartalmazó gyógynövényeket célszerű áztatással készíteni, mivel a téli időszakban erre a vitaminra is nagy szükségünk van.)
A teát gazdagíthatjuk aszalt, friss vagy fagyasztott gyümölcsökkel is.
7. Fantáziatea a téli napokra
Az előbbiekben felsorolt melegítő fűszerek bármelyikéből készíthetünk teát, vagy hozzáadhatjuk ezeket kedvenc gyógyteáinkhoz, így egyedi télies ízvilágot varázsolhatunk a csészénkbe. Kísérletezzük ki a számunkra legkellemesebb keverékeket, melyből elkészülhet a saját családi téli fantáziateánk.
+ 1 tipp Tél, karácsony, gasztroajándék
A kedvenc teáinkkal, saját bevált forraltbor-fűszerkeverékünkkel lepjük meg szeretteinket, rokonainkat, barátainkat is!
A teakeveréket tegyük csinos üvegbe vagy celofánzacskóba. Készítsünk díszes táblácskát kartonpapírból, melyre ráírjuk (vagy rányomtatjuk) a tea nevét és összetevőit, esetleg a készítője nevét és a dátumot is. A dekorálásnak csak a fantáziánk szabhat határt.
Az üveg tetejére vágjunk egy kör alakú karácsonyi mintás textildarabot, majd a táblácskát fűzzük egy szép szalagra vagy rafiára, amivel az üveg tetejére rögzítjük a textíliát. Celofánzacskó használata esetén a lezárásnál a táblácskát tűzzük a zacskó tetejére.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.