A hüvelygyulladást vagy hüvelyfertőzést (orvosi nevén vaginitist) a hüvelyben elszaporodó mikroorganizmusok, leggyakrabban gombák és baktériumok okozzák. A fertőzés kezdetén vagy annak megelőzésében a gyógynövények is segítségünkre lehetnek. A fertőzés ritkán marad rejtve, legtöbbször kellemetlen tünetek kísérik, és az is előfordul, hogy kevésbé egyértelmű tünetek hívják fel a figyelmet a problémára.
A hüvelygyulladás, hüvelyfertőzés tünetei
Az egészséges hüvelyváladék kis mennyiségű, áttetsző vagy fehéres és szagtalan. A kamaszkorban jelentkező fehér színű és bőséges hüvelyi folyás, az ún. fehérfolyás nem kóros, hanem egy természetes élettani folyamat eredménye.
Fertőzés esetén szürkés, sárgás vagy zöldes színű, kellemetlen szagú és bő hüvelyi folyás tapasztalható.
A gyulladás következtében égő érzés, hüvelyviszketés tapasztalható, illetve a nemi szervek érzékennyé, fájdalmassá válhatnak, a fertőzés csak ritkán marad tünetmentes.
Jelentkezhet még a görcsös vagy szúró, esetleg tompa medencekörnyéki, alhasi és derékfájdalom. Égő érzést tapasztalhatunk vizeletürítés során, illetve a bőségesebb váladékozás ellenére is kialakulhat hüvelyszárazság. A közösülés fájdalmassá válhat, illetve menstruációs zavarok is utalhatnak a fertőzésre.
A hüvelygyulladás, hüvelyfertőzés okai
A fertőzés szexuális úton is terjedhet, de más okok is állhatnak a háttérben. Okozhatja
- bent felejtett tampon,
- nem megfelelően fertőtlenített menstruációs kehely,
- túlzásba vitt higiéniai célú irrigálás,
- nem megfelelő intim mosakodók, illetve ezek gyakori használata,
- spermaölőszerek.
A nem megfelelő intim tisztálkodószerek, fertőtlenítő tusfürdők használatának túlzásba vitele, intim dezodorálószerek, egyéb illatszerek használata hüvely viszketést, irritációt, allergiás reakciót válthat ki. Ez szintén gyulladásos tüneteket okoz, illetve a baktériumflóra sérülését idézi elő, ami elősegíti a kórokozók szaporodását is.
Ezek mind megzavarhatják a hüvely természetes baktériumflóráját, amelynek feladata, hogy védelmet nyújtson a kórokozók megtelepedésével szemben. A sérült baktériumflóra nem tudja ellátni ezt a feladatát, így könnyen teret nyerhetnek a fertőzést okozó kórokozók.
A fertőzések nagyobb részét a Gardnerella vaginalis és a Chlamydia trachomatis baktérium, a Trichomonas vaginalis parazita és különféle élesztőgombák (többnyire a Candida albicans) okozzák. A Herpes simplex okozta vírusfertőzés ritkán jár együtt hüvelyi gyulladással. Ennek legfőbb tünete a hólyagos bőrgyulladás a nemi szervek külső felszínén és környékén, a gáton, a végbélnyílás környékén, valamint a combok belső felszínén.
Bakteriális hüvelyfertőzés esetén jellemző a szürkés színű és nyershalszagú váladékozás. Gombás hüvelyfertőzés esetén bő, sűrű, darabos váladékozást tapasztalhatunk, míg Trichomonas-fertőzés esetén a váladék habos és sárgás-zöldes színű.
A panaszokat okozó baktériumok és a gombák legtöbbször a természetes baktériumflóra részét képezik, és külső hatásra túlszaporodnak, ezzel pedig felborul a természetes hüvelyi baktériumflóra. A Trichomonas parazita viszont többnyire szexuális úton kerül a szervezetbe.
Változó korban úgynevezett atrófiás vaginitis („hüvelysorvadás”) is kialakulhat, melyet az ilyenkor zajló hormonális változások idéznek elő. A hüvely felszíne gyulladásra, szárazságra, sérülésre hajlamosabbá válik, és ezen megváltozott körülmények között a kórokozók is könnyeben lendülnek támadásba.
Megelőzés lehetőségei
- A napi rendszeres intim tisztálkodás fontos, ám érdemes elkerülni az erősen illatosított, sok-sok vegyi anyagot tartalmazó tisztálkodószereket.
- Az egészségügyi és tisztasági betét rendszeres cseréje, a menstruációs kehely fertőtlenítése, illetve a pamut fehérnemű viselése is elősegíti az intim higiénia megteremtését.
- Különösen a rendszeresen visszatérő fertőzések esetén érdemes kerülni a spermaölőszerek használatát, valamint a gyakori irrigálást. Gyakori partnerváltáskor pedig indokolt az óvszer használata is.
- Uszodahasználat és strandolás után is fontos az alapos tisztálkodás. Hüvelygyulladásra való hajlam esetén a tejsavbaktériumos készítmények alkalmazása akár megelőzésre is indokolt, lehet gyakori strandolás és uszodahasználat esetén különösen, ugyanis a klóros víz sem kedvez a baktériumflórának.
- A kiváltó okok között szerepelhet az immunrendszer nem megfelelő működése, a cukorbetegség, illetve fogamzásgátló tabletta vagy antibiotikumos kezelés is. Rendszeresen visszatérő hüvelyi fertőzések esetén ételérzékenység (pl. tejérzékenység) is meghúzódhat a háttérben. Gombás fertőzések esetén a cukrot és más finomított élelmiszereket célszerű kiiktatni az étrendből.
Gyógynövényekkel a hüvelyi fertőzések ellen
A legelső tünetek esetén érdemes cselekedni, ilyenkor legtöbb esetben a gyógynövények is gyors javulást hozhatnak.
Kézenfekvő megoldásnak tűnik a külsőleges kezelés, ám belsőleg alkalmazott gyulladáscsökkentő, antimikrobiális (baktérium-, gomba-, vírusellenes), immunerősítő, esetleg a májműködést támogató gyógynövények segítségével még inkább támogathatjuk a kúrát.
A javulás elmaradása vagy a tünetek fokozódása esetén orvosi konzultáció is szükséges. A gyógyszeres kezelés többnyire gyulladáscsökkentőkből, helyileg alkalmazható fertőzés elleni szerekből és antibiotikumokból áll.
A gyógynövények alkalmazása előtt pedig nézzünk utána esetleges mellékhatásaiknak, illetve alkalmazhatóságuk korlátainak.
Belsőleg alkalmazható gyógynövények
Immunerősítő gyógynövények
Bíbor kasvirág (Echinacea spp.)
Immunerősítő hatású, és segítség a fertőzés leküzdésében is. Már kialakult fertőzés esetén pár napig érdemes nagyobb adagokat alkalmazni.
Adaptogén (szervezet alkalmazkodóképességét segítő) és immunerősítő hatású továbbá az csüdfű (Astragalus), a szibériai ginzeng vagy tajgagyökér (Eleutherococcus senticosus), a reishi gomba (Ganoderma vagy pecsétviaszgomba) és a gomba-, valamint baktériumellenes, valamint gyulladáscsökkentő hatású macskakarom (Uncaria tomentosa) is.
Májat támogató gyógynövények
Máriatövis (Silybum marianum)
A máriatövis magja közkedvelt májregeneráló, májméregtelenítő gyógynövényünk. A máj munkájának támogatása az immunrendszer megfelelő működése miatt is fontos.
További májra pozitív hatású gyógynövények a teljesség igénye nélkül: bojtorjángyökér (Arctium lappa), gyermekláncfű (Taraxacum officinale) vagy a katángkóró (Chicorium intybus).
Hormonális egyensúlyra ható gyógynövények
Barátcserje (Vitex agnus-castus)
Különösen változó korban vagy a menstruációs ciklus változásaival összefüggésbe hozható (pl. PMS-hez kapcsolódó), időszakosan megjelenő fertőzések esetén lehet hatásos, mivel kiegyensúlyozza a hormonműködést.
Jótékony hatású lehet menstruációs panaszokat okozó fertőzések esetén is, bár a fertőzés visszahúzódásával ezek a menstruációs panaszok is fokozatosan megszűnnek.
Gyulladáscsökkenő és fájdalomcsillapító gyógynövények
Kurkuma (Curcuma longa) és gyömbér (Zingiber officinale)
A kurkuma és a gyömbér is csípős ízű fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógynövény. A csípősség miatt külsőleges használatra nem ajánlottak az irritált területen, viszont belsőleg alkalmazva igen hatékonyak.
Mindkettőt teaként fogyaszthatjuk vagy ételeink ízesítéséhez is használhatjuk. Kapszulázott formában kedveltebb az alkalmazásuk, mivel ízük elég markáns.
Hüvelygyulladás esetén külsőleg alkalmazható gyógynövények
Gyulladáscsökkentő és antimikrobiális gyógynövények
Cickafarkfű (Achillea collina)
A kamillához hasonló hatású azulénes illóolajat tartalmaz, ám a kamillával ellentétben jóval ritkábban allergizál. Antiallergén hatású nyugtatja az érzékeny területeket, enyhíti a viszketést. Lemosóként, kenőcsként, gyógynövényes olajként és irrigálásra is alkalmazható.
Körömvirág (Calendula officinalis)
Egyik legkedveltebb gyulladáscsökkentő és bőrápoló gyógynövényünk kellően kíméletes az érzékeny területeken történő alkalmazáshoz. Trichomonas elleni, antimikrobiális és szövetregeneráló hatású, enyhíti a viszketést is. Külsőleg irrigálásra, lemosóként, kenőcsként, gyógynövényes olaj formájában, egyaránt alkalmazható.
Fehér árvacsalán és palástfű (Lamium album és Alchemilla vulgaris)
A cickafarkfű mellett a palástfű és a fehér árvacsalán is régóta kedvelt gyógynövények a legkülönfélébb női panaszokra, így nőgyógyászati fertőzések és gyulladások esetén is. Hasonlóan alkalmazhatóak, mint az eddig említett gyógynövények.
Fokhagyma (Allium sativum)
Immunerősítő, gomba-, baktérium- és vírusellenes hatású gyógynövény. Belsőleges a fokhagyma kipréselt nedvét keverjük össze valamilyen hidegen sajtolt növényi olajjal, és így kenjük be az érintett területet.
Másik lehetőség, hogy a fokhagymát joghurttal vagy kefirrel keverjük, a keverékbe tampont mártunk, és ezt helyezzük a hüvelybe. A joghurt kellemesen hűsít, enyhíti a viszketést, emellett tejsavbaktériumai támogatják az egészséges baktériumflóra visszarendeződését.
A fokhagymát használhatjuk tinktúra formájában (fontos az adagok lassú emelése!) vagy akár pirítósra kenve.
Ezekkel a gyulladáscsökkentő gyógynövényekkel belsőleg is támogathatjuk a gyógyulást. Ha szükségesnek érezzük a tea édesítését, használjunk édesgyökeret, amely szintén gyulladáscsökkenő és antibakteriális hatású.
Fertőzésellenes gyógynövények
Teafa (Melaleuca alternifolia) illóolaj
Teafa illóolajat tartalmazó krémet vagy hidegen sajtolt növényi olajjal hígított teafaolajat helyileg is használhatunk. Fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő, baktérium-, vírus- és gombaellenes hatású.
A Trichomonas ellen is hatásos. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22514885/
Kakukkfű (Thymus vulgaris)
Gyulladáscsökkentő, erős fertőtlenítő hatású gyógynövény. Gyógynövényes olaj, kenőcs és lemosó formájában is használható. A kakukkfű illóolaja az egyik legerősebb fertőtlenítő az illóolajok között. Hasonlóan alkalmazható, mint a teafaolaj.
Mirha (Commiphora myrrha)
A mirha gyanta szilárd állapotban vagy „illóolaj” formájában is hozzáférhető. Erős baktériumölő, gombaölő és gyulladásgátló, valamint sebgyógyító hatású. Lemosót készíthetünk, ha tinktúráját vízbe csepegtetjük, vagy „illóolajával” kenőcsöt is készíthetünk.
Az illóolajokat 2%-os, maximum 3%-os hígításban használjuk, ami azt jelenti, hogy 50 ml hordozóolajhoz 1-1,5 ml illóolajat adunk. Kizárólag jó minőségű, 100%-os tisztaságú illóolajat használjunk.
Bőrnyugtató gyógynövények
Mályvafélék (Althaea officinalis, Malva neglecta., M. sylvestris)
Az orvosi ziliz, papsajtmályva vagy erdei mályva is nyálkaanyagokban gazdag, jótékony és hatásos bőrápoló, bőrvédő. A nyálkaanyagok kinyeréséhez a teát szobahőmérsékletű vízben áztatjuk egy éjszakán át, majd lemosóként használjuk. Enyhíti a viszketést.
Édesgyökér (Glycyrrhiza glabra)
A mályvafélékhez hasonlóan nyálkaanyagokban gazdag, és ugyanúgy használható, mint a mályvafélék, még akkor is, ha elsőre az édesgyökérnek nem ez a felhasználási módja jut eszünkbe.
Vírus-, baktérium és gombaellenes hatását is érdemes megemlíteni, annál is inkább, mivel a Herpes simplex és a Candida albicans ellen is hatásosnak bizonyult.
Útifű (Plantago major, P. lanceolata)
Bőrproblémákra elsősorban a széleslevelű útifüvet használjuk, de a lándzsás útifű is hasonlóan alkalmazható. Kíméletes a bőrhöz és a nyálkahártyához, gyulladáscsökkenő, antibakteriális, allergiaellenes és viszketést csillapító hatású. Lemosóként, kenőcsként is használható.
Érdekes vizsgálati eredmény az egy évezreddel ezelőtt hüvelyi fertőzésekre használt gyógynövényekről
Egy vizsgálat során a hüvelyi fertőzések középkori gyógynövényeit vették górcső alá, és a több mint ezer évvel ezelőtt alkalmazott gyógynövények többsége kiállta a klinikai vizsgálatok próbáját is.
A közel-keleti tudós és polihisztor, Avicenna: A gyógyászat kánonja című 1025-ben megjelent könyvében Hippokratész, Galénosz és al-Razi munkásságát foglalta össze, kiegészítve a saját felfedezéseivel.
Ebben a műben olyan gyógynövényekkel találkozhatunk, mint a spanyol kamilla vagy atlaszi százszorszép (Anacyclus pyrethrum), nyugat-indiai citromfű (Cymbopogon schoenanthus), kerti nőszirom (Iris germanica), orvosi pemetefű (Marrubium vulgare), mirtusz (Myrtus communis), feketebors (Piper nigrum), gránátalma (Punica granatum), anatóliai bokortölgy (Quercus infectoria).
A spanyol kamilla föld feletti részeiből nyert illóolaj a Candida albicans és a Staphylococcus aureus elleni aktivitást mutatott. Az alkoholos kivonat gyulladáscsökkentőnek, a gyökér és a termés kivonata fájdalom- és gyulladáscsökkentő hatásúnak bizonyult.
Az indiai citromfű immunműködést szabályozó, tumorellenes, illetve az aknét okozó baktériumok elleni hatást mutatott. Az illóolaj gyulladáscsökkentő és gombaellenes hatású. A föld feletti részek fájdalom- és lázcsillapító, valamint gyulladáscsökkentő hatást mutattak.
A nőszirom gyökere antimikrobiális hatású. Gyulladáscsökkentő, illetve baktérium- és vírusellenes hatású. Viszont Candida albicans ellen nem hatásos. Érdekesség, hogy vércukorszint-csökkentő hatását is kimutatták.
A pemetefű napjainkban egyébként is háttérbe szorult gyógynövénynek számít, laboratóriumi körülmények között viszont erős antibakteriális, gombaellenes és tumorellenes hatást fejtett ki.
A mirtusz szintén gyulladáscsökkentő, illetve méhvérzést csillapító hatásúnak bizonyult. Illóolaja gombaellenes hatást mutatott Candida albicans tekintetében. A mirtusz alapú hüvelyzselé pozitív hatással volt a bakteriális hüvelyfertőzés kezelésére.
A feketebors, illetve más borsfajok gyulladáscsökkentőnek és fájdalomcsillapító hatásúnak bizonyultak. Az alkoholos kivonat immunreguláló és allergiás gyulladás ellenes hatást is mutatott.
A gránátalma baktérium-, és gombaellenes hatású, valamint gyulladáscsökkentő, és véd az oxidatív stressztől (szabadgyökök okozta gyulladásos folyamatoktól).
Az anatóliai bokortölgy a perzsa gyógyászat szerint megszünteti a nagymennyiségű hüvelyváladékozást. A kutatásban gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatását mutatták ki vastagbélgyulladás esetén, illetve a cukorbetegség szövődményeként kialakuló fekélyek helyi kezelésében is némileg hatásosnak bizonyult.
Forrás:
Khalilzadeh S, Eftekhar T, Rahimi R, Mehriardestani M, Tabarrai M. An Evidence-Based Review of Medicinal Plants Used for the Treatment of Vaginitis by Avicenna in „the Canon of Medicine”. Galen Med J. 2019 May 8;8:e1270. doi: 10.31661/gmj.v8i0.1270. PMID: 34466482; PMCID: PMC8344152.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.