A komló nem csak a sörfőzés egyik alapanyaga, bár kétségtelen, hogy a sör ízesítésére és tartósítására nagy mennyiségben használják, hiszen ennek a növénynek köszönheti a sör a keserű ízt.
Vízpartokon, árokpartokon, nyirkosabb cserjésekben élő kúszónövény. Évelő, kétlaki, vagyis a nőivarú és a hímivarú virágok két különálló növényen találhatók. Kedveli a meleget, előfordulása szórványos.
Népi gyógyászat
Az egyszerű nép mindig igen nagyra becsülte a komlót. Vízkór és köszvény ellen, továbbá máj- és gyomorpanaszok esetén is javallották. Nyugtató hatása mellett afrodiziákumnak is tartották. A népi gyógyászat a mai napi adja klimaxos panaszok, menstruációs panaszok, hólyag- és vesebántalmak, emésztési problémák esetén.
Nyugtató, altató
A benne található valerol illóolaj valeriánsavvá oxidálódik, így a macskagyökérhez hasonlóan nyugtatólag hat az idegrendszerre, csökkenti a feszültséget, erősíti az idegeket. Citromfűvel fokozható ez a hatás.
Csillapítja a szapora szívverést. Idegrendszeri eredetű szívproblémák esetén is jótékonyan hat, ilyenkor galagonyával együtt különösen jól alkalmazható.
Mégis inkább altató hatását szoktuk kiaknázni, mely hatása jelentősen fokozható macskagyökér hozzáadásával.
A tudományos kutatások is igazolták hatásosságát nyugtalanság, szorongás és álmatlanság esetén.
Étvágyjavító
Emésztésserkentő, étvágyjavító hatású. Puffadás és szélgörcsök esetén is segítséget jelent. Idegrendszeri eredetű emésztési problémáknál is jól alkalmazható, ilyen panaszok esetén is macskagyökérrel érdemes keverni.
Nemi működésre is hat
Csökkenti a férfiak nemi vágyát, de prosztataduzzanat esetén is jól alkalmazható a benne található ösztrogén jellegű hormonális aktivitású anyagoknak köszönhetően.
Az ösztrogén jellegű hatóanyaga miatt hölgyek is hasznát vehetik a menstruációs ciklus rendszertelensége (hószámzavar) esetén, illetve klimax idején is.
Segíti a tejelválasztást, ám szoptató anyukáknak alkalmazása kevéssé javallott.
Egyéb hatásai
Fájdalomcsillapító, izomlazító, illetve vizelethajtó hatással is rendelkezik.
Segíti a kalcium beépülését a csontokba, ezért a csontritkulás megelőzésében, illetve kezelésében is hatásos lehet.
Fertőzésmegelőző hatású, baktériumölő, illetve gátolja a baktériumok élettevékenységét. Különösen hatékony a Mycobacterium tuberculosis-szal (tbc-t okozó baktérium), a vastagbél káros baktériumaival, valamint a sebfertőző baktériumokkal szemben.
Sebgyógyító hatású, pattanásos bőrre és a legkülönfélébb bőrbajok esetén alkalmazható.
Komló adagolása
1 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl-nyi vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Napi adagja 2-szer 2 dl. Altatóként alkalmazva 2 teáskanálnyi mennyiséget számítunk 2 dl vízre, és lefekvés előtt fél órával fogyasztjuk. Egyéb esetekben – álmosító hatása miatt – inkább délután és este fogyasztandó. Keserűsége miatt ritkán alkalmazzuk önmagában.
Hatóanyagainak kipárolgása miatt gyógynövénypárnaként is alkalmazható. A komlótobozokkal töltött párnahuzat nagyjából egy hétig hatásos, utána újra kell tölteni. Altató hatását fokozza a macskagyökér.
Klimax esetén jó keverhető cickafarkfűvel. Prosztataduzzanat esetén csalánnal, cickafarkfűvel, körömvirággal, apróbojtorjánnal, kasvirággal, fehér fagyönggyel, gyermekláncfűvel keverhető.
Idegrendszeri eredetű problémák esetén gyermekeknek is adható.
Komló mellékhatása
Fogamzásgátlót szedő nők, illetve akik hajlamosak a rosszindulatú daganatokra (főleg ösztrogénfüggő emlőtumor esetén) kerüljék alkalmazását. Várandós nők, illetve kisgyermekek és idősek óvatosan alkalmazzák. Áldott állapotban lévő nők ne kombinálják más növényekkel. Szoptatás idején kerüljük alkalmazását. Bőrön keresztül is felszívódik a pikkelyek között lévő gyanta, bőrkiütést okozhat.
Komló gyűjtése és termesztése
Az érett termés („komlótoboz”) szolgáltatja a drogot. A szilárd és sárgás színű termésfüzéreket ősszel kell begyűjteni. A gyűjtést kesztyűben célszerű végezni, mivel pora, illetve a pikkelyek közötti gyanta a bőrön keresztül is felszívódik, kiütéseket okozhat, illetve csökkenti a nemi aktivitást.
Termesztésével óvatosnak kell lenni, mivel elég agresszív növény, szinte bármire felfut („felfutó komló”), és bármit megfojt. Esetleg egy megfelelően nagy kertbe érdemes beengedni, ahol gondoskodni tudunk a kordában tartásáról.
Érdekességek a komlóról
Botanikailag a marihuána rokona, de nem okoz kábulatot.
A komlótoboz nagyon sokáig eltartható, miközben ellenáll a rothadásnak, így vetődött fel az ötlet, hogy a sör tartósításához is fel lehetne használni. Vélhetően a szerzetesek adtak először komlót a sörhöz.
A borivó rómaiak a sört és vele együtt a komlót nem sokra tartották. A Frank Birodalomban a 8. századtól termesztették, ekkor kezdtek a szerzetesek komlót használni a sörfőzéshez. Középkori források szerint bor tartósításához is használták, gyógyászati felhasználása ekkor még jelentéktelen volt. A 11. században Bingeni Hildegard már említést tesz nyugtató hatásáról, ugyanakkor kiemeli, hogy megterheli a zsigereket és szomorúvá teszi az embert. Az újkor hajnalán alkalmazásának már széles skáláját jegyezték le.
A kolostori gyógyászatban gennyes fül, asztma, sárgaság és vízkór, továbbá lépbántalmak esetén ajánlották. Hajnövesztő szernek is tartották, mivel szőrös a szára és a levele.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.