Egyszerűen elkészíthető levendulás-körömvirágos balzsam, mely sokoldalúan felhasználható gyógykenőcs és kellemes illatú bőrápoló is egyben.
A levendula
Csodálatosan púderes, kissé talán ódivatú, ám napjainkban reneszánszát élő illata is elegendő okot szolgáltatna, hogy helyet érdemeljen egy-egy készítményben. Ám bőrápoló tulajdonságai sem sokban maradnak el illata mögött.
A gyulladt, ekcémás, pikkelysömörös bőr ápolására éppúgy kiváló a levendula, mint kisebb sebek és horzsolások vagy napégette bőr nyugtatására. Gyulladásgátló és regeneráló hatású.
A körömvirág
A körömvirág az egyik legjobb gyulladáscsökkentő gyógynövényünk, ráadásul kisebb eséllyel allergizál, mint a szintén nagyon hatásos kamilla.
Mindemellett az egyik legjobb bőrvédő, bőrgyógyító, bőrregeneráló is egyben. Baktériumölő, sebgyógyító, kiváló a bőr berepedezése ellen, de rovarcsípés esetén is bevethetjük. Csökkenti a viszketést, és fényvédő hatású is.
Ez is érdekelhet:
20+1 vegyi anyag, amit nem akarsz a kozmetikumaid összetevői között látni
A levendulás-körömvirágos balzsam hatásai
A balzsam méhviaszt is tartalmaz, mely bőrápoló és bőrvédő, egyúttal egy védőréteget képez a bőrön, ezért inkább száraz és normál bőr ápolására ajánlható.
Tökéletes kézvédő szeles, hideg időben. Nyáron pedig segít megvédeni a kéz bőrét a kerti munkák okozta károsodásoktól, kiszáradástól, gyógyítja a kisebb sebeket, horzsolásokat, melyeket a kertben szerzünk, és enyhe napvédelmet is ad.
Ápolja a kiszáradt, sérült bőrfelületeket, illetve segít megelőzni ezeket a problémákat. Jól alkalmazható a körömágybőr ápolására, a könyök érdesedése ellen vagy a lábfej bőrének ápolására.
Segít megelőzni, illetve csökkenteni a téli kipirosodást érzékeny arcbőr esetén, és enyhe napvédelmet is ad.
Levendulás-körömvirágos balzsam hozzávalói
- kb. 10 g szárított levendulavirág
- kb. 10 g szárított körömvirág
- kb. fél mk. alkohol vagy vodka
- kb. 1,5-2 dl hidegen sajtolt növényi olaj (például olíva)
- kb. 4-5 dkg méhviasz
- 10 csepp levendula illóolaj (elhagyható)
- 5-6 csepp E-vitamin
Megjegyzés: pontos mennyiségeket nem tudok megadni, mert a gyógynövényes olaj végleges mennyisége is némileg változó lehet. Ha 1 rész méhviaszhoz 4 rész olajat adunk, egy nem túl kemény, jól olvadó és jól kenhető balzsamot kapunk. (Például 4 dkg méhviaszhoz 16 dkg olajat vagy 1 dkg méhviaszhoz 4 dkg olajat.) Puhább vagy keményebb, illetve könnyebben vagy nehezebben olvadó és kenhető balzsamot kapunk, ha változtatunk az arányokon.
Levendulás-körömvirágos balzsam elkészítése
- Először a növényi kivonatos olajat készítjük el. Ehhez körömvirágot egy tiszta befőttes üvegbe tesszük, hozzáadunk pár csepp alkoholt, és jól összeforgatjuk, hogy kicsit átnedvesítse. Felöntjük a benedvesített körömvirágot olajjal, lezárjuk az üveget, és kb. 4 hétig állni hagyjuk. Időnként megmozgatjuk az olajat az üvegben, de vigyázzunk, hogy a növényi részeket mindig ellepje. (Ha nincs ennyi időd, görgess lejjebb a gyors módszerhez.)
- 4 hét elteltével leszűrjük, majd egy tiszta befőttes üvegbe tesszük a levendulát, ezt is megnedvesítjük alkohollal vagy vodkával, felöntjük a körömvirágos olajjal, és újabb 4 hétig lefedve és időnként átmozgatva állni hagyjuk.
- Az újabb 4 hét elteltével leszűrjük az körömvirágos-levendulás olajat.
- 1 rész méhviaszt vízgőz fölött (dupla forralóban) felolvasztjuk, hozzáadunk 4 rész növényi kivonatos olajat. Megvárjuk, amíg a keverék langyosra hűl, közben időnként átkevergetjük. Hozzáadjuk az illóolajat és az E-vitamint, tégelyekbe töltjük, és hagyjuk megszilárdulni.
A balzsam tárolása
Hűvös helyen tároljuk. Ha több kisebb tégelybe tesszük, az éppen használaton kívülieket hűtőbe is tehetjük.
A balzsam alkalmazása
Szükség esetén vékonyan kenjük be az érintett bőrfelületet akár naponta többször is.
Megjegyzések
Az olaj és méhviasz arányának változtatásával kenhetőbb vagy szilárdabb balzsamot is készíthetünk.
A dupla forralóhoz vegyünk elő két lábost. Az egyik egy kicsit legyen nagyobb, de csak annyira, hogy a két edényt egymásra helyezve a fölső ne essen bele az alsóba és ne billegjen. A fölső edény lehet akár egy üvegtál is. Az alsó lábosba töltsünk vizet, majd kezdjük el melegíteni. A fölső lábosba tesszük az olvasztani valót, jelen esetben a méhviaszt, és az alsó lábos tetejére tesszük. Lehetőleg ne érjen a fölső lábos alja a vízbe. (Aki szokott ilyesmit csinálni, a csokoládé felolvasztását is ilyen „szerkezettel” végezzük.)
A fent leírt lassú módszer kíméletesebben és hatékonyabban vonja ki a hatóanyagokat a növényekből, ám szükség esetén az olajat gyorsabb módszerrel is elkészíthetjük. Ehhez szintén dupla forralóra lesz szükség. Az olajat a fölső lábosba öntjük, hozzáadjuk a növényi részeket, és kis lángon fél óra hosszat melegítjük, majd legalább 24 órán keresztül állni hagyjuk, de akár 2-3 napig is áztathatjuk. Ezt követően leszűrjük és a fentiek szerint felhasználhatjuk a balzsam készítéséhez.
Fontos! Használat előtt győződjünk meg róla, hogy nem vagyunk allergiásak egyik összetevőre sem.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.