A macskagyökér a Valeriana nevű enyhe és közkedvelt nyugtató alapanyagául szolgál, nem véletlen a latin név egyezése.
Nyirkos, lápos réteken, de akár erdőkben is megtermő évelő növény. Hazánkban termesztik. Gyökere jellegzetes, kellemetlen szagú, mely hosszas tárolás után fokozódik. Virága rózsás, fehéres (soha nem teljesen fehér), bódító illatú.
Már az ókorban megbecsült gyógynövény volt, Plinius és Dioszkuridész tartós gyógyító hatásáért dicsérte. A középkorban szinte mindenre alkalmazták. Ajánlották sárgaságra, asztmára, köhögésre, felfúvódásra, fejfájásra, menstruációs és emésztési panaszokra, férgek ellen és nehezen gyógyuló sebekre. Bingeni Hildegard a porrá tört gyökeret köszvény és mellhártyagyulladás esetén ajánlja. Még a pestis megelőzésére is hatékonynak tartották. Nyugtató hatását valószínűleg már a középkori kolostori gyógyászat is ismerte, bár hosszú ideig a 18. század felfedezésének tartották ezen hatás felismerését.
Idegrendszeri problémák
Elsősorban nyugtató és altató hatása emelendő ki, ám ezen túlmenően egy sor, az idegrendszert érintő probléma esetén is hatásosan alkalmazható. Úgy nyugtat, hogy közben nem szedál, tehát fennmarad az aktivitás. Csökkenti a vérnyomást és a pulzust.
Fejfájás, migrén, szédülés, frontérzékenység, fokozott feszültség, stressz, szorongás, idegi labilitás, ideges kimerültség, szellemi és fizikai túlterheltség, ingerlékenység esetén szükség szerint vagy kúraszerűen alkalmazható. Csökkenti a szorongás- és félelemérzetet.
A hisztériát (nimfomániát) csökkenti.
Idegi alapon kialakult legkülönfélébb vegetatív idegrendszeri problémák esetén, mint gyomorpanaszok, szívpanaszok, szívneurózis, légzési panaszok, asztma is hatásos.
Enyhe antidepresszív hatása is van.
Izzasztó, vizelethajtó
Izzasztó, vizelethajtó, így enyhe méregtelenítő is. Vesegörcs esetén izomlazító és görcsoldó hatását aknázhatjuk ki.
Emésztőrendszeri panaszok
Az emésztőrendszeri görcsöket oldja. Jól alkalmazható epegörcs, szélgörcs (felfúvódás), gyomorgörcs esetén.
Egyéb alkalmazási lehetőségei
Sebek, fekélyek és ekcéma esetén is hatásos lemosóként.
Klimaxos panaszokat csökkenti.
Fokozza a koncentrálóképességet.
Macskagyökér alkalmazása
1 kávéskanálnyi mennyiséget 2 dl vízben 12 órát áztatjuk, leszűrjük. 2-3-szor 2 dl-t fogyasztunk naponta étkezés előtt, enyhén felmelegítve, mézzel édesítve.
A tinktúrából 20 csepp nyugtató, 50 csepp altató hatású.
A Valeriana drazsé több változatban beszerezhető, a Hovaletten drazsé a macskagyökér mellett komlót is tartalmaz, amely vegetatív idegrendszeri panaszok kezelésére még alkalmasabbá teszi.
Jól kombinálható citromfűvel és komlóval, emésztési panaszoknál ánizzsal és kamillával, szívpanaszoknál galagonyával.
Macskagyökér mellékhatásai
Nagyobb mennyiségben fejfájást, szédülést, nyugtalanságot, látási zavarokat okozhat, ezért az adagolást mindig tartsuk be. Receptre adott altatókkal és nyugtatókkal ne használjuk. Kúraszerűen érdemes alkalmazni, azaz maximum hat hétig, bár függőségről nincsenek adatok.
Macskagyökér gyűjtése
Ősszel gyűjthető a gyökérzet a szár és a levélcsonkok maradéktalan eltávolítása mellett. Neve is utal rá, hogy a macskák igen kedvelik, ezért macskáktól elzárható helyen kell szárítani, mert a kiterített anyagban hancúrozó állatok beszennyezhetik a drogot. (Bár minden növény szárításánál oda kell figyelni, hogy állatok ne juthassanak a növények közelébe.)
You must be logged in to post a comment.