A máj és epehólyag egészségéért is sokat tehetünk gyógynövényekkel. Hogyan őrizzük meg májunk és epehólyagunk egészségét a szervezet hatékonyabb méregtelenítése és a jobb emésztés érdekében?
A máj- és epebetegségeket általában együtt szoktuk említeni. Hogy miért? Mert a máj és az epehólyag munkája részben összehangolt, másrészt pedig szinte ugyanazok a gyógynövények vannak jó hatással mindkettőre.
A máj fontos szerepet játszik az anyagcsere-folyamatokban, méregtelenítésben, bizonyos vegyületek termelésében, illetve tárolásában. Az epét a májsejtek választják ki a májban, majd az epehólyagban tárolódik, az étkezések között és alatt pedig a patkóbélbe távozik. Az epe a nagy zsírcseppeket apró zsírcseppekké alakítja, így készíti elő a zsírbontó enzimek további munkáját. A vízben nem oldódó anyagcsere-végtermékek az epével távoznak a májból, így segíti a máj méregtelenítését is.
Az epehólyag megfelelő működésében kiemelt szerepe van a zsíroknak, ugyanis a zsíroktól indul be az epe kiválasztása, az epeömlés, tehát a zsírmentes táplálkozás epepangáshoz és epekövesedéshez vezethet, illetve gátolja a máj megfelelő méregtelenítését. Ugyanakkor epehólyag-gyulladás esetén kímélő, zsírmentes táplálkozásra van szükség, ilyenkor elsődleges a gyulladáscsökkentés.
És hogy milyen növényekkel tehetünk legtöbbet a máj és epehólyag egészségéért?
Az emésztőrendszerre, így a májra és az epehólyagra ható gyógynövények a keserűanyagokat tartalmazó növények sorából kerülnek ki, amelyek között vannak illóolajtartalmúak is, ilyenek például a fűszernövények.
Máriatövismag
A máriatövismag májvédő hatását számos tudományos vizsgálat igazolja. Májregeneráló hatása annyira erőteljes, hogy ha csak 10%-a ép a májnak, 1-4 hónap alatt regenerálódik a máj, ha harmonizáljuk az emésztést és megszüntetjük a káros anyagok bevitelét a szervezetbe.
Fő hatóanyaga a flavonos glikozid, amelyet szilimarin komplexnek is nevezünk, s amely a leghatásosabb májvédővé, májregenerálóvá teszi e növényt. Stabilizálja és erősíti a sejthártyát, antioxidánsként, szabadgyökfogóként védi a májat, serkenti a májsejtek termelődését, megújulását, az elhalt sejtek cserélődését.
Májbetegségek, májcirrózis, májzsugor, májgyulladás, valamint gomba, alkohol, nehézfémek, toxinok, (el nem hagyható, de májkárosító) gyógyszerek okozta májmérgezés, valamint májkárosodás esetén alkalmazható, ám ezek az állapotok orvosi konzultációt is igényelnek! Infúzió formájában még a gyilkos galóca okozta életveszélyes mérgezésnél is hatásos.
Emésztési zavarok, epeműködés zavarainál is jól alkalmazható.
Tinktúra formájában (alkoholos kivonat) epetermelést serkentő és epehajtó, valamint erős görcsoldó hatással is rendelkezik, amely hatás tea formájában enyhébb.
Epepangás esetén ellenjavallt alkalmazása.
Gyermekláncfű
A máj- és epepanaszok első számú gyógynövénye a gyermekláncfű. Keserűanyag-tartalmánál fogva étvágygerjesztő, emésztésserkentő, epeműködést segítő, de különféle májbetegségek, gyomorbántalmak, epekő, gyomorsavhiány esetén is hasznát vehetjük. Májvédő hatásánál fogva, akár sárgaság kiegészítő kezelésére is alkalmas. Javítja az ízérzékelést. A frissen elrágott virágszár az epekövek oldásában lehet segítségünkre. (A szár édeskésen keserű, hozzá lehet szokni az ízéhez.)
Jól keverhető az epeműködést serkentő borsmentával.
Körömvirág
A máj és epehólyag egészségéért sokat tehetünk a körömvirággal is. Kalendulin nevű keserűanyaga segíti az epetermelést és kiválasztást, jól alkalmazható májproblémák, gyomorhurut esetén is. Remek görcsoldóként elsősorban az emésztőrendszeri (epe, gyomor) görcsök oldására alkalmas.
Azulénos illóolajat tartalmaz, akárcsak a kamilla és a cickafark, azonban allergiás reakciót nagyon ritkán vált ki, tehát megbízhatóbban alkalmazható. Illóolajának köszönhetően remek gyulladáscsökkentő, így emésztőrendszeri gyulladásos folyamatok esetén is hatékony.
Fontos, hogy ezen növényekből készült teákat éhgyomorra (étkezés előtt) és minden esetben édesítetlenül fogyasszuk.
A máj és epehólyag egészségéért figyeljünk a lelki okokra is!
„Az epezavarok tulajdon agresszív indulataink kezelésének nehézségeire utalnak. Aki dühében tajtékzik, akit „elönt az epe”, de képtelen mérgét látható formában levezetni, zavart idéz elő epeműködésében. Az agresszió önmagában egyáltalán nem elítélendő, de meg kell tanulnunk helyesen bánni vele. Aki szüntelenül bosszankodik a valóság miatt anélkül, hogy megváltoztatná vagy éppen elfogadná, abban agresszív indulatok fognak felgyülemleni, melyek nem találnak levezetésre, különösen ha az illető nincs is tudatában a problémáinak.
Az epebetegnek meg kell tanulnia vállalni belső indulatait, nyíltan kifejezésre juttatni őket, ugyanakkor cselekvő módon megváltoztatni környezetét. Le kell vonnia a megfelelő következtetéseket, s óvakodnia kell attól, hogy belsőleg felgyűlt energiája ne szüntelenül önmaga felé süljön el. Hiszen a benne keletkező agressziók voltaképpen valaki más ellen irányulnak!”
(Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?)
A májbetegségek oka a mértéktelen életmód, bármi, amit túlzásba viszünk, a túlzott evés, ivás, túlfeszítettség, illetve problémák az értékelés és felhasználás terén (az élet bármely területén).
Jó egészséget kívánok!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.