A martilapu is lassan feledésbe merülő gyógynövényeink sorát gazdagítja. Régebben nagyobb becsben tartották, pedig óvatosan alkalmazva különösen légúti betegségek esetén hatásos.
Régóta használják köhögés ellen, latin neve is erre utal (tussis = köhögés, ago = elűzöm). Dioszkuridész száraz köhögés és légúti nehézségek esetén a meggyújtott levelek füstjének belégzését javasolta. A leveleket bőrgyulladás kezelésére használta. Bingeni Hildegard májgyógyszerként említette, Adam Lonitzer pedig a máj, a gyomor a láz forróságának eloltására külsőleg és belsőleg egyaránt, illetve a levelek füstjét száraz köhögésre és szorongató érzetnél. A történelem folyamán alkalmazták még tűz vagy nap okozta égésekre, rovarcsípésekre, harapott és horzsolt sebekre.
Légúti betegségek
Köhögéscsillapító, köptető, görcsoldó és asztmaellenes hatását egy sor légúti betegség esetén kihasználhatjuk.
Meghűléses betegségeknél, rekedtség, akut és krónikus hörghurut, mindenféle felső légúti gyulladásos betegségek esetén főként teakeverékekben alkalmazzuk.
Az asztmatikus panaszokra készülő teakeverékben levelét használjuk, és kiegészítjük majoránnával, kakukkfűvel, pemetefűvel és szúrós gyöngyajakkal.
Gargarizáló és sebgyógyító
Cseranyagainak köszönhetően összehúzó hatású, ugyanakkor nyálkát is tartalmaz. Baktériumgátló hatású is. Kiválóan alkalmazható a garatban, illetve a szájüregben előforduló gyulladások esetén, ugyanis cseranyagai hatékonyan csökkentik a gyulladást, és a fertőtlenítő nyálkaréteg alatt könnyebben gyógyul a gyulladt terület.
Ugyanezért különféle külső és belső sebek gyógyításában (emésztőrendszeri és a bőrt érintő fekélyek, bőrsérülések) esetén is alkalmazhatjuk. (A sebek gyorsabb gyógyulása miatt az első napokban főként magasabb cseranyagtartalmú növényeket alkalmazunk, pár nap elteltével viszont a cser- és nyálkaanyagok kombinációjával érünk el jobb hatást.)
Pattanások és kelések lemosására is alkalmazhatjuk.
A martilapu egyéb alkalmazási lehetőségei
Cinket tartalmaz, s mivel a cink belsőleg segíti az inzulin termelődését, így cukorbetegség megelőzésében is szerepet kaphat.
Martilapu adagolása
1 teáskanálnyi szárított levelet vagy virágot leforrázunk 2 dl vízzel, 10-15 percig állni hagyjuk, leszűrjük. Naponta háromszor 2 deciliternyi teát fogyaszthatunk. Sötét mézzel ízesítve még hatásosabb a légúti betegségek esetén.
Amennyiben a nyálkaanyag kinyerése a cél, 6-8 órán keresztül tartó áztatással készítjük a teát.
Martilapu mellékhatásai
Kúraszerűen (max. 7-10 nap) és lehetőleg keverékben alkalmazzuk. Hosszabb távon és egyedi teaként történő alkalmazásának korlátot szab pirrolizidin tartalma, mely májkárosító és rákkeltő hatású. Alkoholisták, májbetegek nem kaphatják. A káros anyagok mennyisége a szárítással és a főzéssel némileg csökken, ezért ne használjuk frissen. Belsőleg tinktúraként sem alkalmazható.
Várandósság és szoptatás idején ne alkalmazzuk.
Martilapu gyűjtése
A virága és a levele szolgáltatja a drogot, bár a levelei értékesebbnek bizonyulnak. A növény érdekessége, hogy tavasszal szinte az elsők között bukkannak elő sárga virágai, a levelei viszont csak később, a virágzás után jelennek meg. Éppen ezért a kétféle drogot külön időpontban gyűjtjük. Parlagokon, vasúti töltések mentén és megbolygatott agyagos területeken, valamint nedves erőszéleken bukkanhatunk rá.
You must be logged in to post a comment.