Szárazabb, füves, homokos talajokon gyakoribb a kakukkfű előfordulása, de réteken, legelőkön is találkozhatunk e kellemes aromájú, sokoldalú gyógyhatással rendelkező örökzöld talajtakaró cserjével vagy félcserjével. Több változatban fordul elő, ezek mindegyike egyformán felhasználható és alkalmazható úgy gyógynövényként, mint fűszernövényként. A mezei kakukkfű (T. serpyllum) vadon is előfordul, a kerti kakukkfüvet (T. vulgaris) inkább termesztett kultúrákban találhatjuk meg.
Már az egyiptomiak és a görögök is használták gyógyításra és ízesítésre egyaránt. Dioszkuridész görög orvos az 1. században asztmára, a torokban és gyomorban lévő nyálka oldására, galandféreg ellen, vizelethajtóként és menstruációt segítő szerként javasolta. Az ókori gyógyászat szemölcsök, aranyér, ödémák és isiász ellen is alkalmazta pakolásként. A korai középkorban alig tesznek említést e növényről, ám ahol említik, ott szinte egyetemes gyógyszerként ajánlják. A 18. században fedezték fel illóolajának fő hatóanyagát, a timolt, azóta egyre értékesebbé vált a gyógyászatban. A 20. század elején még a leprát is sikeresen kezelték szezámolajba tett timollal. Azonban nemcsak pusztító járványok visszaszorítására, de halottak balzsamozására is használatos volt a történelem folyamán.
Emésztés, máj, epe
Illóolajának és keserűanyagának köszönhetően jó hatású az emésztőrendszerre. Étvágygerjesztőként, gyomorrontás esetén éppúgy hasznunkra lehet, mint emésztőrendszeri görcsök, felfúvódás, bélférgesség vagy rossz emésztés esetén. Könnyíti a májműködést és epehajtó hatással is rendelkezik.
Légúti betegségek, meghűlés, immunerősítő
Illóolaja és szaponin tartalma teszi jó köhögéscsillapítóvá, sőt, hurutos és száraz köhögés esetén egyaránt hatásos, ezért meghűlés, influenza és tüdőgyulladás, légcső- és hörghurut esetén alkalmazott keverékekben mindenképpen helyet érdemel, valamint remek inhalálószer. Gyors megkönnyebbülést hoz a leghatásosabb köptetőszerek alkotórészeként. Asztmás köhögésnél jó kiegészítője a martilapu.
Enyhe izzasztó és lázcsillapító hatással is rendelkezik, ami szintén alkalmassá teszi a meghűléses betegségek kezelésére.
Főként gyermekeknél immunerősítő hatású. Ivókúra vagy fürdőkúra egyaránt hatásos a téli betegségek megelőzésében.
Gargarizáló
Gyulladáscsökkentő, baktériumölő és fájdalomcsillapító hatásának köszönhetően torokgyulladás és gégegyulladás estén gargarizálóként alkalmazható.
Reuma
Reumatikus panaszoknál, idegfájdalmaknál kenőcsként vagy fürdőként lehet segítségünkre, helyi vérbőséget elősegítő és fájdalomcsillapító hatása miatt.
Segít az izomzat ellazulásában.
Nőgyógyászati betegségek, prosztatagyulladás
Menstruációs görcsök és petefészek-gyulladás esetén úgy belsőleg, mint kenőcsként (esetleg meleg borogatásként vagy ülőfürdőként) alkalmazható, de ugyanilyen formában a prosztatagyulladásra is jó hatással van.
Húgyúti betegségek
A vese vagy hólyag gyulladásánál fertőtlenítő és fájdalomcsillapító hatása is jól érvényesíthető. Vizelethajtóként nemcsak a húgyutakat mossa át, de ödémák elleni keverékek alkotója is lehet.
Frissítő
Kitűnő reggeli frissítő tea. Idegerősítő keverékekben is használatos, valamint frissítő gyógyfürdő is készülhet belőle.
Fertőtlenítő
Erőteljes fertőtlenítő, baktérium- és gombaölő hatásánál fogva fogmosás utáni öblögetéshez is ajánlható, valamint kisebb bőrsérülések és pattanásos arcbőr kezelésére szintén alkalmas. Rovarcsípések esetén fellépő viszketés csillapítására is jól alkalmazható. Bőrgombásodás és izzadás esetén fürdő készülhet belőle, kerti elsősegélynyújtásra pedig enyhén összezúzott leveleit alkalmazhatjuk.
Haj
Hajvízben hajhullás ellen lehet hatásos.
Kakukkfű felhasználása, adagolása
Emésztési zavaroknál édesítetlenül, 30 perccel étkezés előtt, egyéb esetekben étkezés után, mézzel ízesítve fogyasztható. 2 teáskanálnyi szárítmányt forrázzunk le 2 dl vízzel, 15 perc állás után szűrjük le, naponta 3-szor 2 dl fogyasztható.
Külsőleg kb. 1 maréknyi mennyiséget számítsunk 3 liter vízre. Egy teli fürdőkádhoz egy nagy marék szárítmányból készítsünk forrázatot, ezt adjuk a fürdővízhez.
A kellemes illatú, aromás, kámforos ízű növényt nehezen emészthető ételek (bab, borsó, káposzta, burgonya) fűszerezésére használhatjuk, de vadételek, hurka, halak, sültek, fűszerecet és fűszerolaj ízesítésére is kiváló. A franciáknál kedvelt bouquet garni fűszerkeverék alapja. Növényi tartósítóként (pl. savanyúságok eltevésénél) és a szurokfű pótlására is használatos. Kakukkfüves receptek itt.
Ez az egyetlen gyógynövény, amely – helyes tárolás mellett – akár 10 évig is eltartható. (A gyógynövények általában egy évig állnak el, ezt követően fürdőként még felhasználhatóak.)
Kakukkfű mellékhatásai
Pajzsmirigy-elégtelenségnél, várandósság és szoptatás idején, bélnyálkahártya-gyulladásnál ne alkalmazzuk! Érzékeny egyéneknél allergiás kiütéseket, túladagolás esetén szédülést, fejfájást, gyengeséget okozhat. Három hét elteltével tartsunk szünetet. Alkalmazása előtt kérjük ki szakember véleményét!
Kakukkfű illóolaja
Illóolaja a legjobb fertőtlenítő az illóolajok között. A tea hatásain túlmenően vérnyomásemelő, illetve tetvek és rühatkák ellen kiváló. Izzadás esetén 3%-os hígításban bázisolajba keverve alkalmazható az esti fürdés előtt. Bedörzsölőként, masszázshoz izomsorvadás, szklerózis multiplex és bénulás esetén is eredményes lehet használata. Főként külsőleg alkalmazható! Az illóolajat, epilepsziás betegek és várandósok egyáltalán nem alkalmazhatják! Magas vérnyomás esetén körültekintést igényel használata! Kérjük ki szakember véleményét!
Kakukkfű termesztése
Könnyen termeszthető akár egy konyhaablakban is, így mindig kéznél lehet a friss alapanyag a fűszerezéshez vagy egy kellemes teához. A magjai fényre csíráznak, így vetéskor ne takarjuk földdel a magokat, s ügyeljünk rá, hogy mindig nedves maradjon a vetemény.
A gyógynövényes házipatikában mindenképpen helyet érdemel e növény.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.