Jó, ha mindig kéznél van egy hatásos megfázás elleni teakeverék, így az első pillanatban, amikor érezzük az árulkodó jeleket, máris megkezdhetjük a kúrát. Influenza tüneteinek enyhítésére is igen hatásos.
Ez a megfázás elleni teakeverék akkor a leghatásosabb, ha tényleg szinte azonnal elkezdjük inni, amikor érezzük a megfázás első jeleit, ami lehet a torok kaparása, az orrüregek csiklandós, viszketős érzete, a megnövekedett váladékmennyiség az orrüregben vagy a garatban, de akár csak kellemetlen közérzet, a végtagok fáradtsága vagy fájdalma, enyhe hidegrázás vagy kimelegedés. Egyénenként igen eltérőek és sokfélék lehetnek az első apró jelek, de aki egy-két megfázáson már átesett, rögtön érzékeli ezeket saját magán.
A teakeverék négy gyógynövényből áll
Borsmenta
A borsmenta fájdalomcsillapító hatású, a megfázáskor gyakran jelentkező fejfájás csillapításában is hatásos.
Enyhe gyulladáscsökkentő hatású. Csökkenti a torokfájást, a kaparó érzést a torokban, valamint a rekedtséget. Köhögéscsillapító hatású. Arcüreg- és homloküreg-gyulladás esetén is hatásos segítség.
Helyettesíthető az enyhébb ízű és mentolt nem tartalmazó fodormentával. (Gyermekeknek borsmentateát ne adjunk.)
Borsmenta (Mentha x piperita)
Citromfű
Nyugtató, izzasztó, lázcsillapító és görcsoldó hatású.
Az éjszakai alvás betegen nem mindig pihentető, de a citromfű nyugtató hatása hozzájárul a nyugodtabb éjszakához. Izzasztó hatásánál fogva lázcsillapító is, ami segít a jobb közérzet elérésében. Görcsoldó hatása a végtagfájdalmakat enyhíti.
Citromfű (Melissa officinalis)
Cickafarkfű
A cickafarkfű antibakteriális és nyugtató hatású.
Az egyik leghatásosabb gyulladáscsökkentő gyógynövény. Legfontosabb gyulladáscsökkentő hatóanyaga a kékolaj, mely a szélesebb körben gyulladáscsökkentőként alkalmazott kamillában is megtalálható. Légcsőhurut, hörghurut, torokgyulladás és megfázás esetén hatásosan csillapítja a nyálkahártyák gyulladását.
Nagyon jó öblögető torokgyulladás esetén, nemcsak a gyulladást csökkenti, de helyileg antibakteriálisan is hat.
Cickafarkfű (Achillea collina, A. millefolium)
Bodzavirág
Izzasztó hatású gyógynövény, így segít a lázcsillapításban, illetve a megfázáskor gyakori rossz közérzet csökkentésében.
A bodzavirág jó tüdőtisztító, köhögés esetén is segítség. Torokgyulladásra és rekedtségre szintén jótékony hatású. Enyhe nyugtató hatással is rendelkezik.
Fekete bodza (Sambucus nigra)
A gyógytea keverése
A teakeveréket elkészíthetjük szárított és friss gyógynövényekből egyaránt. Minden gyógynövényből azonos mennyiséget veszünk a keverékhez.
Szárított és aprított gyógynövények esetén egyszerűen egy evőkanállal is kimérhetjük a növényeket, mindegyikből ugyanannyi evőkanállal tegyünk egy befőttesüvegbe, majd keverjük össze alaposan a növényeket.
A keverék tárolására használt befőttesüveget címkézzük fel, írjuk rá a keverék nevét, a keverés dátumát, illetve a benne található növények nevét és arányát.
Friss gyógynövények esetén könnyebb dolgunk lesz, ha mérlegen mérünk le minden növényből azonos mennyiséget, majd a növényeket aprítjuk, és szintén jól összekeverjük.
Figyelem! A friss keverék nem tárolható zárt edényben, mert megpenészedik. Ha nagyobb mennyiséget kevertünk be, mint amennyire szükségünk van, a fennmaradó mennyiséget terítsük ki egy sütőpapírral leterített tálcára, hogy ne fülledjen be.
Ezt a keveréket folyamatosan használhatjuk fonnyadó, félszáraz és száraz állapotban is teakészítésre. Az adagolás némileg nehezebb lesz, hiszen a növények folyamatosan veszítenek víztartalmukból, ezért az adagokat mindig kicsit csökkentenünk kell. Jobb megoldás, ha mindennap friss növényeket gyűjtünk a keverékhez, amennyiben erre lehetőségünk van.
A megfázás elleni teakeverék adagolása
A szárított növénykeverékből 1 evőkanálnyi mennyiséget 2 dl vízzel leforrázunk, kb. 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük. Naponta háromszor 2 dl teát fogyasztunk.
Másik lehetőség, hogy a napi adagot, tehát a 3 evőkanálnyi teakeveréket leforrázzuk 4 dl vízzel, majd leszűrjük, és az így kapott teához öntünk még annyi forró vizet, hogy ezzel kiegészítsük akár 1 vagy 2 literre is. A lényeg az, hogy a szárított gyógynövény-keverékből a napi 3 evőkanálnyi mennyiséget ne lépjük túl. Az így kapott nagymennyiségű teát az egész nap folyamán kortyolgatva fogyaszthatjuk. Szükség esetén melegítsük fel, de már ne forraljuk.
A friss gyógynövényekből 2 evőkanálnyi mennyiséget adunk 2 dl vízhez, és szintén naponta háromszor 2 dl teát fogyasztunk, illetve a szárított gyógynövények módjára itt is készülhet akár nagyobb mennyiségű tea, amit egész nap kortyolgathatunk.
A teát a teljes gyógyulásig fogyasztjuk, szükség esetén akár két hétig is.
Este lefekvés előtt egy csésze minél melegebb megfázás elleni tea elősegíti az izzadást, mely hamarosan jobb közérzetet biztosít. (Szívbetegek ne végezzenek izzasztást. Magas vérnyomás esetén óvatosságot igényel az ilyen irányú alkalmazás.)
A teakeverékből készült teát mézzel ízesíthetjük, de a mézet csak iható hőmérsékletű teába tegyük, mert tönkreteszi a hatóanyagait a forró közeg.
Ez a megfázás elleni teakeverék akkor a leghatásosabb, ha az első tünetek jelentkezéséhez képest a legrövidebb időn belül elkezdjük fogyasztani. Ezzel akár a nátha teljes kifejődését is megakadályozhatjuk, de fontos, hogy a teát ebben az esetben is fogyasszuk legalább 5-6 napig.
Figyelmeztetések
Gyermekeknek 6 éves kor alatt ne adjuk a teát. A teakeverék 16 évesnél idősebbek részére javasolható elsősorban, fiatalabbak (amennyiben tényleg nincs más alternatíva) legfeljebb hígítva kaphatják. Szívbetegek óvatosan alkalmazzák izzasztó hatása miatt.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.