Korunk még mindig sok áldozatot követelő népbetegségének ellenszerét évtizedek óta keresik, és időről időre felröppennek a hírek, hogy megtalálták a rák ellenszerét. Most éppen a mediterrán fűszernövényekben.
A most megjelent hírek csak egy picit helyezik át a fókuszt a kutatás lényegéről, ezzel viszont sajnos máris nem arról szólnak, ami legalább akkora mérföldkő lehet a rák elleni küzdelemben, mint a rák ellenszerének megtalálása.
Ugyanis a tényleges kutatási eredmény sem elhanyagolható, sőt nagyon is reményteljes. Miről is van szó?
A Purdue Egyetemen folyt kutatás során Natalia Dudareva biokémia professzor és csapata a klasszikus mediterrán fűszernövényeket tanulmányozta, a kakukkfüvet, a szurokfüvet és más, az ajakosok (Lamiaceae) családjába tartozó társaikat.
Szögezzük le, hogy ez egy mezőgazdasági kutatás, az egyetem mezőgazdasági hírei között jelent meg, tehát látnivaló ugyan van bőven, de nem az, ami miatt sokan felkapták a fejüket a hírre.
Haladjunk tehát sorjában.
Tényleg megtalálták a rák ellenszerét a mediterrán fűszernövényekben?
Az említett fűszernövények a mediterrán konyha elmaradhatatlan elemei, és mi is gyakorta használjuk ezeket paradicsomos, olaszos és egyéb ételek elkészítésekor… és milyen jól tesszük.
Azt ugyanis már korábban kimutatták, tehát ebben semmi újdonság nincs, hogy a kakukkfűben nagyobb mennyiségben megtalálható (de az ajakosok családjának más tagjaiban is előforduló) timohidrokinon gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatásával jótékony az egészség megőrzése szempontjából.
Azt is tudjuk régóta, hogy a timohidrokinon rákellenes hatású, és azt is, hogy nem csak a mediterrán fűszerekben található meg.
Egy palesztin-osztrák kutatás még 2014-ben vizsgálta ennek a vegyületnek a hatásait a katicavirág (Nigella sativa), ismertebb nevén a fekete kömény tekintetében.
Sőt, már 2006-ban egy horvát kutatás kifejezett céljaként jelölte meg a timohidrokinon tumorellenes aktivitásának vizsgálatát in vivo és in vitro, vagyis élő szervezeten belüli és laboratóriumi körülmények között egyaránt. A kutatás pedig igen pozitív eredménnyel zárult.
Itt jön a képbe, hogy…
Miért is olyan fontos a jelenlegi kutatás eredménye?
Ez a kutatás ugyanis arról szól, hogy a kutatócsoport feltárta a timohidrokinonhoz vezető teljes bioszintetikus utat, valamint két másik fontos vegyület, a timol és a karvakrol előanyagainak és más köztes vegyületeknek a képződését.
Ez magyarul annyit tesz, hogy pontosan feltérképzeték a vegyületek képződésének módját, innentől kezdve pedig a növénykutatók (növénynemesítők) előtt nyitva áll az út a timohidrokinonban gazdagabb fajták nemesítéséhez.
Ha pedig ezek a fajták több jótékony vegyületet termelnek, az további utat nyit a széleskörű gyógyászati felhasználásnak, illetve az élelmiszeripari és kozmetikai ipari felhasználás bővülésének is (mint aroma- és hatóanyag).
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy a kialakult rák betegség kezeléséhez a jövőben sem lesz elengedő, ha bőkezűbben bánunk a fűszerpolc lakóival ételeink ízesítésekor, ám az egészségünk megőrzésében továbbra is jótékony segítőink maradnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
A cikk alapjául szolgáló forrás: https://purdue.edu/newsroom/releases/2021/Q4/plant-scientists-find-recipe-for-anti-cancer-compound-in-herbs.html
You must be logged in to post a comment.