Most egy elsősorban hölgyeket érintő, inkább zavaró esztétikai problémáról, semmint betegségről lesz szó, amely elsősorban a combokon, a hason, időnként a felkaron és a test más részein fordulhat elő. A narancsbőr problémája a férfiakat is érintheti, de ez sokkal ritkább.
A magyar narancsbőr kifejezés nagyon pontosan leírja, hogy miről is van szó. Kezdeti stádiumban a bőr összegyűrésekor, később már e nélkül is jól láthatóak a bőr alatti göbök. Az egyenetlen bőrfelszín valóban úgy néz ki, mint a narancs héja. (Ugyanakkor a cellulit és a cellulitisz szavak különválasztása a köznyelvben gyakran zavart okoz. Az előbbi a narancsbőr, az utóbbi pedig kötőszöveti gyulladás.)
Ez is érdekelhet:
20+1 vegyi anyag, amit nem akarsz a kozmetikumaid összetevői között látni
Tévhit, hogy a kiváltó ok feltétlenül az elhízás, ám kétségkívül a testsúly emelkedésével vagy gyakori váltakozásával gyakrabban fordul elő ez az elváltozás. Kifejezetten vékony hölgyeknél is megfigyelhető, akkor is, ha soha életünkben nem küzdöttek túlsúllyal, tehát nem egy fogyás utáni állapotban vannak éppen. Ezért aztán elmondható, hogy a narancsbőr inkább alkati, ha úgy tetszik, genetikai kérdés, bár részben a táplálkozással is összefügg.
Jó hír viszont, hogy nem kell ezzel az állapottal megbarátkozni. A narancsbőr egyik legjobb ellenszere a masszázs, amelyet érdemes már a kezdeti stádiumban megkezdeni, s ha szükséges, beépíteni a testápolási rutinunkba. Fürdéskor érdemes kerülni a forró vizet, inkább válasszunk egy kellemes testmeleg zuhanyt, de még jobb a váltózuhany. (A váltózuhany a meleg és hideg víz váltogatásával végzett zuhanyozás. A végtagoktól a szív irányába végezzük a zuhanyozást, a meleg zuhany hosszabb ideig tart, mint a hideg, és mindig hideg vízzel fejezzük be.)
Az alábbi recept a masszázst teszi még hatékonyabbá. Elkészítése egyszerű, alkalmazása könnyű. A kávéban található koffein külsőleges alkalmazás esetén élénkíti az anyagcserét és puhává, simává varázsolja a bőrt.
Narancsbőr elleni kávés bőrradír
Hozzávalók
őrölt kávé (lehetőleg bio kávé, nem zacc!)
kevés alkohol vagy vodka
olaj (jojoba, mandula, olíva, stb.)
zárható üvegtégely (pl. kis tormás üveg, kisebb befőttesüveg, stb.)
pár csepp illóolaj – fahéj, boróka, citrom, grapefruit, édeskömény, rózsa (elhagyható)
tengeri só (elhagyható)
Elkészítés
Az őrölt kávét tegyük egy zárható üvegtégelybe, majd kevergetés közben adjunk hozzá egy kevés alkoholt vagy vodkát, amennyi épp egy picit átnedvesíti, jól keverjük el. Ez segít a tartósításban is. Ezt követően adjunk hozzá annyi olajat, hogy egy jól kenhető pasztát kapjunk. A pasztát hagyjuk legalább két hétig állni, de akár négy hét is lehet, s naponta keverjük át. Ennyi idő alatt az olaj kioldja a hatóanyagokat az őrölt kávéból. (Hatóanyag szempontjából a kávés olaj a lényeges, az őrölt kávé pedig bőrradírként működik.)
Ha a fentiek szerint elkészült a kávés kivonat, adhatunk hozzá pár csepp illóolajat (3 deciliteres üvegnyi testradírhoz kb. 10-15 cseppet) a fent említettek valamelyikéből vagy ezek keverékéből. Ezen illóolajok fokozzák a méregtelenítést, a vérkeringést és a nyirokkeringést. Az allergiás reakciók kiszűrésére végezzünk bőrpróbát!
Néhány kanál tengeri sóval továbbfokozhatjuk a méregtelenítő és a radírozó hatást. A sót is a kávés kivonat elkészülte után adjuk a testradírhoz.
Alkalmazás
Nedvesítsük be a bőrt, a narancsbőr elleni kávés bőrradírt vigyük fel az érintett testfelületekre (vagy akár az egész testre is), majd körkörös mozdulatokkal alaposan masszírozzuk be. A masszírozáshoz használhatjuk a kezünket vagy masszázskefét, luffát is. Az alapos masszázs után langyos vízzel zuhanyozzuk le magunkról a kávéőrleményt, majd finoman itassuk le bőrünkről a vizet egy törölközővel. (Figyelem! Az olajtól a kád, illetve a zuhanyfülke csúszóssá válhat, legyünk óvatosak. Az olajat szódabikarbónás áttörléssel könnyen eltávolíthatjuk a kádról vagy a zuhanyfülke tálcájáról.)
Heti két-három alkalommal használjuk. Puhává és selymessé varázsolja a bőrt.
Amit még tehetünk
A méregtelenítés segít megszabadulni a szervezetbe kerülő méreganyagoktól, melyek a probléma fő kiváltói. Sok-sok gyógynövényt, illetve a növényi táplálékokat hívhatjuk ehhez segítségül.
A vitamindús, gyümölcsökben, zöldségekben gazdag táplálkozás segíti az anyagcsere-folyamatokat, ezáltal a méreganyagok távozását, de jó hatással vannak a bőrre is.
Sok folyadék fogyasztásával (elsősorban tiszta víz és gyógyteák) szintén a méregtelenítést segíthetjük elő.
A mozgás bármilyen formája felpezsdíti a vérkeringést, ezáltal segíti a méregtelenítést, az érintett bőrterületek alatti izmok célzott és rendszeres átmozgatása kiváltképp hatékony segítség.
A szauna és a váltózuhany egyaránt felpezsdíti a vérkeringést, a hideg és meleg váltakozása edzi a bőrt, javítja a bőr anyagcseréjét, a szauna ezen kívül izzasztó, méregtelenítő hatású is.
A testtekercselés is nagyon hatásos, melyhez használhatjuk például a narancsbőr elleni kávés bőrradírt is. Ilyen célú alkalmazásnál mindenképpen adjunk hozzá a receptben megadott illóolajokból.
You must be logged in to post a comment.