Az impozáns növény a virágzás kezdetén mutatja legszebb arcát. Az ökörfarkkóró gyűjtése egyszerű, bár sokan nem is tudják, hogy egy gyógynövényt rejtenek a hatalmas levelek és a napsárga virágok.
Az ökörfarkkóró (Verbascum) virágai, levelei, sőt gyökere is számos előnyös és érdekes tulajdonsággal rendelkeznek, amelyek sokféleképpen felhasználhatóak a házipatikában és sok egyéb módon.
Az ökörfarkkórónak minden gyógynövényszekrényben ott lenne a helye. Nézzük is meg előnyeit és a gyűjtésével kapcsolatos tudnivalókat!
Sokan régóta ismerik az ökörfarkkórót, és meglepődve csodálkoznak rá annak gyógynövény mivoltára, és hogy mi mindenre képes ez a gigantikus „gyomnövény”. Nálam ez pont ellenkezőleg volt. Évtizedekkel ezelőtt ismertem meg fantasztikus légúti hatásait, és eltelt pár év, mire magával a növénnyel is találkoztam.
Gyűjtésénél oda kell figyelni néhány apróságra, ám ettől függetlenül az egyik legegyszerűbben gyűjthető gyógynövény. Már csak ezért is érdemes felvenni a gyűjtési listára, és adni egy esélyt hatásainak és persze kellemes ízének.
Egy kis érdekesség, hogy az ókorban a száraz virágszárakat faggyúba vagy gyantába mártották, és fáklyaként használták. Vélhetően innen ered a királygyertya népi elnevezés.
Az ökörfarkkóró azonosítása
Nagyon könnyű felismerni, ha tudjuk, hogy mit keresünk. Biztosan mindenki látott már ökörfarkkórót, legfeljebb nem figyelt fel rá. Pedig nem a szerényen a fűben megbújó gyógynövényről van szó. Ahol megtalálható, ott rengeteg példány nő egymás közelében, már csak emiatt is elég feltűnő.
A virágzó növény akár a kétméteres magasságot is elérheti, és fajtól függően nyár elejétől virágzik.
Magyarországon több ökörfarkkóró faj él. A legtöbbjük az ország egész területén megtalálható és gyakori. A leggyakrabban gyűjtött fajok száraz gyepek, legelők, gyomtársulások, vágások növényei. A száruk bordás, levelük többé-kevésbé ép szélű, molyhos, és a virágok pártája akár két-három centiméteres is lehet. Ezek a molyhos ökörfarkkóró (V. thapsus), a szöszös ökörfarkkóró (V. phlomoides) és a dúsvirágú ökörfarkkóró (V. densiflorum).
Ha tavasszal találkozunk az ökörfarkkóróval, akkor egy molyhos tőlevélrózsát (rozettát) látunk, amiből először a hatalmas levelek, majd a virágzat is kifejlődik. Mivel kétéves növények, első évben magról kelnek, áttelelnek, és a második évben termésérés után elpusztulnak.
Az ökörfarkkóró gyűjtése
Ahogy említettem, gyűjtésénél pár apróságra oda kell figyelni. Az egyik, hogy a reggeli órákban nyílnak a gyönyörű sárga virágok, amelyek főleg meleg napokon a kora délelőtti órákra el is nyílnak. Éppen ezért még a harmat felszáradása előtt, a kora reggeli órákban érdemes gyűjteni a teljes nyílásban lévő virágokat.
A másik, hogy az édes nektárban gazdag virágokat a különféle beporzók is nagy előszeretettel látogatják. Ha nem szeretnénk a gyűjtés során néhány csípéssel gazdagodni, akkor csak olyan virágokat szedjünk, amelyeket szemből látunk. Aki allergiás a méhcsípésre, lehetőleg ne vegyen részt a gyűjtésben.
Ezekre az apróságokra könnyű odafigyelni, és innentől kezdve a gyűjtés tényleg nagyon egyszerű. Ha megtaláltuk a gyűjtés helyszínét és beazonosítottuk a növényt, nem kell a többi növény között keresgélni, nem kell hajlongani, a gyűjtőkosáron kívül pedig nincs szükség semmilyen eszközre.
Gyűjtéskor a virágokat közvetlenül a csésze fölött csippentsük össze két ujjal, és egyszerűen húzzuk ki a csészéből. Szinte magától kiesik. Lazán tegyük gyűjtőkosárba, hogy lehetőleg ne nyomódjanak össze a virágok.
Mivel a virágok gyűjtéskor gyakran még kissé nedvesek, ezért a begyűjtött virágtömeget minél gyorsabban kezdjük el szárítani, nehogy befülledjen. A sárga színű virágok egyébként is kevéssé hajlamosak a fakulásra, így az ökörfarkkóró virágai kivételesen napon is száríthatóak, egy rétegben kiterítve. Igazán forró napokon estére meg is száradnak a virágok.
Az ökörfarkkóró virágok tárolása
A zörgősre szárított virágokat levegőtől teljesen elzárva kell tárolni, mivel nagyon könnyen felveszik a levegő páratartalmát, könnyen visszanedvesednek, és így már könnyen bepenészednek. A zárt tárolóedénybe helyezés előtt érdemes megbizonyosodni róla, hogy a virágok teljes egészében alaposan megszáradtak.
Ökörfarkkóró hasonmásai
Mérgező hasonmása tőlevélrózsás állapotban a piros gyűszűvirág (Digitalis purpurea). Amint a két növény virágba borul, összetéveszthetetlenné válnak.
Felületesen szemlélve sokan összetévesztik a parlagi ligetszépével (Oenothera biennis) is. Jobban szemügyre véve a két növényt, a magasságukon és a sárga virágok színén kívül semmiben sem hasonlítanak.
Az ökörfarkkóró felhasználása
A virágok többek között fertőtlenítő, fájdalomcsillapító és fertőzés elleni (antivirális) tulajdonságokkal rendelkeznek. A virágok olajos kivonata kiváló fülgyulladás ellen, és nagyon jó alapanyag bőrápoló kozmetikumokhoz. Amiért személy szerint mégis a legjobban kedvelem a virágokat, az a légúti, főként köptető hatásuk és nagyon-nagyon finom ízük.
A levelek bolyhosak, molyhosak, szöszösek, puhák, és hatalmasra nőhetnek. Nemrég egy gyógynövénysétán valaki megjegyezte, hogy olyanok, mint a természet által gyártott pihe-puha vécépapírok.
Ám a levelek gyógyászati értéke is említést érdemel, bár Magyarországon az ökörfarkkóró leveleit nem jellemzően használjuk gyógynövényként.
Az ökörfarkkóró levele görcsoldó és köhögéscsillapító hatású. Ezáltal rendkívül jótékony a légutakra, nyugtatja a légutak nyálkahártyáját, és asztma esetén is alkalmazható.
A levelek borogatásként, pakolásként is használhatók duzzadt mirigyek, zúzódások, rovarcsípések és más hasonló panaszok esetén. Gyógykenőcs is készülhet belőle.
A légutakra gyakorolt hatásai miatt az ökörfarkkóró leveleit más gyógynövényekkel együtt füstölőként is használják. Az amerikai őslakosok „gyógycigarettát” is készítettek belőle.
A virágok és a levelek szárítva egész évben felhasználhatóak gyógyteákhoz és más házipatikai készítményekhez.
Ez is tetszeni fog:
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.