Borús időben hajlamosabbak vagyunk a borongós hangulatra, melankóliára, pesszimizmusra. A depresszióval küszködő embertársaink különösen szenvednek az év ilyen időszakában. Nekik különösen nagy segítségükre lehet ez a füves, cserjés helyeken, erdőszéleken, erdősávokban termő évelő növény, melynek előfordulása igen gyakori. Az orbáncfű szereti a világos helyeket, könnyen termeszthető is.
Az ókori görögök isiászt és égési sebeket gyógyítottak a növénnyel, a középkori kolostori gyógyászat melankólia esetén alkalmazta, a késő középkortól különösen hatékony sebkezelőként tartották számon, de reuma, köszvény és menstruációs panaszok esetén is alkalmazták.
A tudomány által legalaposabban vizsgált növények táborába tartozik, ám hatásmechanizmusa máig tisztázatlan.
Idegrendszeri problémák, depresszió, nyugtalanság
Hipericin nevű flavonoidja (színanyaga) pirosra színezi kezünket, ha virágát megdörzsöljük, s pont ez a színanyag teszi alkalmassá oly sok idegrendszeri probléma kezelésére, mint a depresszió, ideggyengeség, nyugtalanság, kedélyállapot-hullámzás. Kitűnő idegnyugtató, hangulatjavító, valamint harmonizáló hatással van a napi biológiai órára, mivel segíti a melatonin (tobozmirigy által termelt hormon) képződését. Ezáltal segít az éjszakai nyugodt alvásban is, ezért nyugtató és altató teakeverékekben mindenképpen helyet érdemel.
Idegrendszeri problémákra minimum egy hónapig kell fogyasztani, hogy hatása megmutatkozzon. Macskagyökérrel és körömvirággal kombinálva kitűnő idegerősítő teakeverék készülhet belőle.
Hasmenés, fekély
Emésztőrendszeri problémáknál, úgy mint gyomor- és egyéb emésztőrendszeri fekélyek, étvágytalanság, hasmenés, emésztési zavarok, túlzott gyomorsav termelődés, reflux, epegörcs, epepangás vagy felbomlott bélbaktérium-flóra esetén is hasznát vehetjük.
Keringési problémák
Keringési problémáknál, például angina pectoris vagy magas vérnyomás esetén is javasolható teakeverékek alkotójaként. Vérhígító hatású.
Koleszterinszint-csökkentő
Kolin (a B vitaminok családjába tartozik, de nemcsak külső forrásokból tud hozzájutni szervezetünk) tartalmának köszönhetően segíthet a koleszterinszint csökkentésében és a máj védelmében.
Bőrproblémák
Bőrproblémák (akné, pattanás), illetve égési sérülések, sebek, horzsolások kezelésére egyaránt alkalmazható, nehezen gyógyuló sebekre leveléből és virágából készült őrleményből „gyógypakolás” kerülhet. Csökkenti a bőrviszketést. Külsőlegesen főként (lenmag)olajos kivonatát használhatjuk eredménnyel, melyhez egy üveget megtöltünk virágokkal, felöntjük az olajjal, és kb. három hét elteltével, amikor a kivonat pirosra színeződik, leszűrjük és hűvös helyen tároljuk.
Immunrendszer-erősítő
Immunstimuláló hatással is bír.
Görcsoldó, gombaölő, gyulladásgátló
Görcsoldó, antibakteriális, gombaölő és gyulladásgátló hatással rendelkezik, így megfázás és hörghurut esetén is alkalmazható, főként teakeverékekben.
Külsőlegesen torokgyulladásra, fogínysorvadásra öblögetőként alkalmazhatjuk.
Külsőleg
Vérző sebekre lemosóként, aranyeres problémáknál.
Reumatikus panaszoknál, idegbecsípődésnél és más mozgásszervi panaszoknál kenőcs, olaj vagy ülőfürdő formájában alkalmazható.
Orbáncfű adagolása, alkalmazása
1 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk. Naponta 2-3-szor fogyasztunk 2 dl-t. Külsőleges alkalmazásnál 2-3 evőkanálnyi mennyiséget számítunk 2 dl vízre. Gyomorfekélynél fél liter teát kell egy nap alatt éhgyomorra meginni. Epegörcsnél 15 g szárítmányból készítünk teát, ez a mennyiség 0,0012 g papaverinnek felel meg.
Idegrendszeri problémákra legalább egy hónapig kell fogyasztani, mivel lassan alakul ki például a depresszió elleni hatása, egyéb esetekben minimum 10 napos a kúra.
Bőrproblémákra és reumatikus panaszokra borvörös színű olaja a leghatásosabb, mely a friss virágzatból készül.
Orbáncfű mellékhatása
Vigyázat! A hipericin fényérzékenységet okoz, ezért alkalmazása során tilos a napozás és a szoláriumozás. Nem szabad kombinálni narkotikumokkal, fogyókúrás szerekkel, antihisztaminokkal, mert ezekkel együtt veszélyesen magas vérnyomást okozhat. Bármilyen gyógyszer szedése és több élelmiszer fogyasztása mellett óvatosságot igényel alkalmazása, így feltétlenül kérjük ki szakember véleményét! (Vérhígítóval, fogamzásgátlóval és idegrendszerre ható gyógyszerekkel együtt ne alkalmazzuk!)
Orbáncfű termesztése, gyűjtése
Nyáron szép sárga virágaival dísze lehet a virágágyásnak, így mindenképpen érdemes termeszteni. Nehezen kel, érdemesebb palántát nevelni az apró magokból. Évelő, és ha egyszer megvetette a lábát a kertben, évről évre megörvendeztet egy-egy magról kelt „utóddal”.
Gyűjtését virágzáskor végezzük, a növény felső, virágos, kb. 20 cm-es hajtását gyűjtjük. A közönséges orbáncfű levelein apró áttetsző pöttyök (lyukak – lyukaslevelű orbáncfű) láthatóak, a bimbókon, a virágok szirmainak szélén és/vagy a levelek szélein több-kevesebb apró fekete pöttyözöttség látható, a virágokat összemorzsolva pedig pirosra színezi kezünket a hipericin.
Magyarországon három védett orbáncfűfaj is megtalálható: H. barbatum (szakállas orbáncfű), H. elegans (karcsú orbáncfű) és H. maculatum (pettyes orbáncfű). A borzas (H. hirsutum), mocsári (H. tetrapterum), hegyi (H. montanum) és heverő (H. humifusum) orbáncfüvet pedig nem gyűjtjük.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.