A papsajtmályva (Malva neglecta) szántók, legelők, töltések gyakori évelő növénye. Hasonló hatású közeli rokona az erdei mályva (Malva sylvestris), mely kedveli a parlagon hagyott területeket, töltéseket. Mindkét növény egész Európában elterjedt.
Az ókorban megbecsült gyógy- és zöldségnövény volt. Az ókori orvosok belsőleg nyálkáját mérgek ellen, külsőleg sebborogatóként ajánlották. Bingeni Hildegard nyersen fogyasztva méregnek nevezte, mert nyálkás. Emésztőrendszeri panaszokra, főként gyomorbetegeknek főzve, zsír hozzáadásával ajánlotta fogyasztását. A középkor folyamán hashajtóként, sorvadások, szemdaganatok és az anyatej hiányának kezelésére alkalmazták.
Népi gyógyászat
Ideges gyomorpanaszok és hasmenés esetén ajánlja teáját a népgyógyászat. Külsőleg sebeket kezelnek vele.
Nyálkahártya-gyulladások, gyulladáscsökkentő
Légúti gyulladások esetén alkalmazzuk bevonóként, a légutak megnyugtatására, köhögéscsillapítóként. A benne található nyálka bevonja a nyálkahártyát, így a védő bevonat alatt gyorsabb a nyálkahártya gyógyulása, csökken a köhögési inger. Enyhe köptető hatással is rendelkezik.
Szájüregi fájdalmas nyálkahártya-gyulladás (pl. fogínygyulladás), illetve torokgyulladás, mandulagyulladás esetén öblögetőként, gargarizálószerként alkalmazzuk az összehúzó, gyulladáscsökkentő gyógynövények alkalmazása után.
Bélhurut, hasmenés esetén, a gyulladáscsökkentő gyógynövények alkalmazása után a nyálkahártya bevonására, megnyugtatására hatásos.
Bőr
Bőrlágyító, puhító borogatás készülhet belőle a legkülönfélébb bőrproblémák esetén. Lábszárfekély esetén lágyítja a sebes terület körüli bőrt. Sebgyógyító, sebtisztító hatású. Viszketéscsillapítóként és bőrnyugtatóként is hatásos.
Laboratóriumi kísérletek bizonyították a nyálkaanyagok (cukorszármazékok, vagyis poliszacharidok) immunrendszert serkentő hatását.
Papsajtmályva és erdei mályva alkalmazása
Mivel a nyálka hő hatására elbomlik, ezért a teát áztatással készítjük áztatással készítjük. 6-8 órán keresztül áztatunk 2 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl szobahőmérsékletű vízben. Naponta két-háromszor 2 dl fogyasztható.
Papsajtmályva és erdei mályva mellékhatása
Egyik növény esetében sem ismert semmilyen mérgező hatás, hosszan tartó alkalmazás esetén sem.
Papsajt mályva és erdei mályva gyűjtése
A papsajtmályva leveleit gyűjtjük virágzás idején maximum 3 centiméteres nyéllel, esetenként a herba szolgáltatja a drogot. Az erdei mályva herbáját (virágos hajtását) gyűjtjük, de gyűjthető külön a levél és külön a virág is.
Érdekesség
A papsajtmályva termése, a papsajt a régen erdőn-mezőn játszó gyermekek kedvelt csemegéje volt. Salátákhoz is adhatjuk.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.