A propolisz vagy más néven méhszurok az apiterápia (méhészeti termékekkel történő gyógyítás) egyik leghasznosabb és legsokoldalúbb darabja. Kellemes illatú, sárgásbarna színű, ragadós anyag, melyet nemcsak a méhek használnak fel előszeretettel, hanem gyógyászati szempontból is igen értékes.
A méhszurok a kaptárak nyílásainak tömítésére, illetve ragasztára szolgál. Kiváló fertőtlenítő és konzerváló anyag, ezért fontos szerepe van a méhcsalád fertőzések elleni védelmében, a kaptárhigiéné fenntartásában. A méhek felhasználják a lépsejtek építésénél is, de a kaptárba bejutott betolakodókat is ezzel mumifikálják.
A propolisz hozzávalóinak begyűjtése a dolgozók feladata, főként a nyárfa, fűzfa, tölgyfa és fenyőfélék rügyei és nedvanyagai szolgáltatják az alapanyagot, melyet a garatmirigy váladékával, kevés virágporral és viasszal keverve készítenek. A lépsejt a propolisztól nemcsak szilárdabbá válik, de fertőtlenítő hártyaként vonja be a lépsejtek falát.
A humángyógyászati felhasználását a gyógyszerek, főként az antibiotikumok előretörése háttérbe szorította, de az utóbbi évek egyre erősödő természetes gyógymódok iránti igénye ismét fókuszba állította. Klinikai kísérletek és laboratóriumi vizsgálatok is igazolták jótékony hatását az emberi felhasználás területén.
A propolisz hatásai
A gyulladásos betegségek legsikeresebb gyógyítójaként tartják számon.
Baktérium-, gomba- és vírusellenes hatásának köszönhetően egy sor fertőzéses betegségben hasznát vehetjük. Gyulladásellenes, illetve erős helyi érzéstelenítő hatású.
Élénkítő hatású, növeli a szervezet ellenállóképességét.
Csökkenti a vérnyomást. Antioxidáns hatású. Vérzéscsillapító.
Növeli a sugártűrő képességet, segít semlegesíteni a szervezetbe jutott mérgeket. Daganatellenes hatású.
Bőrregeneráló hatású, hámosító, és gátolja a fekélyesedést.
Mindezen hatásai következtében hasznát vehetjük húgyúti fertőzések, a nemi apparátus gyulladásai és fertőzései esetén, légúti betegségek, influenza, bőrbetegségek, bőrfertőzések, szájüregi gyulladások, emésztőrendszeri gyulladások és fertőzések esetén.
Propolisz alkalmazása
A propoliszt önmagában nem, hanem leggyakrabban alkoholos kivonat (tinktúra) formájában alkalmazzuk. A tinktúra a gyógynövényes házipatika részét képezheti. Létezik propoliszos tabletta is. A propolisztinktúra krémekhez is keverhető.
Propoliszos méz
Propoliszos méz formájában is fogyaszthatjuk. Elkészítése nagyon egyszerű, 10 ml propolisztinktúrát elkeverünk fél kiló mézben.
Ezt a mézet akár lassan elszopogatva is fogyaszthatjuk, naponta háromszor 1 teáskanállal. Teához is adhatjuk, arra azonban ügyeljünk, hogy a tea ne legyen forró.