A reuma legtöbbször immunológiai alapon létrejövő gyulladásos folyamat, mely elsősorban mozgás-szervrendszeri, ám esetenként a belső szervekben is fellépő megbetegedésekhez vezet. A bőr és a szem különösen gyakran lehet érintett, akár előfordulhat, hogy először itt jelentkeznek a panaszok. A reuma többnyire fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal jár. A betegség oka nem tisztázott, de akár fertőzés, örökletes hajlam, munkahelyi ártalom is közrejátszhat kialakulásában.
Klasszikusan az arthritist (ízületi gyulladás), az arthrosist (kopás) és a reumatoid arthritist (az ízületi felszín gyulladásos burjánzása, mely a porcot, majd a csontot is károsítja, a környező inak gyulladása kíséri – autoimmun betegség) soroljuk a reumatikus betegségek közé.
Lelki okok
„Bizonyos vizsgálati eredmények arra utalnak, hogy a reumás betegek agresszív indulataikat már gyermekkoruktól fogva a vázizomzat görcsösen felfokozott megfeszítése révén kísérlik meg levezetni. (…) A reumás betegek szinte kényszeredetten uralkodnak érzelmeiken. (…) Így kerül sor eleinte szellemi-lelki síkon egyfajta megkeményedésre és megmerevedésre, minthogy az agresszív érzelmek az illető egyénben bizonyos mértékig „megkötődnek”. (…) Az elfojtott düh, méreg és keserűség, valamint saját, illetve mások cselekedeteinek elítélése megakasztja az életerő áramlását, s egyre nagyobb méreteket öltő testi merevséghez és mozgásképtelenséghez vezet. A reumás beteg előszeretettel kritizál, s gyakran kibékíthetetlen ellenfél.
A düh, méreg, keserűség és bosszúvágy gyulladásos folyamatokat indít el ott, ahol elfojtódott. E lefékezett energiák testi síkon a nem kiválasztódott anyagcseretermékek lerakódását hozzák létre. Eme úgynevezett toxinok jelképezik azokat a problémákat, melyek feldolgozatlanul elraktározódtak. Így a test egyre inkább a megoldatlan életfeladatok lerakodóhelyévé válik. Ahogy szervezetünket a koplalás révén rá tudjuk kényszeríteni arra, hogy a felhalmozódott tartalékok megemésztésére összpontosítson, pszichikai téren is lehetséges az eddig elfojtott emóciókat tudatosítani, feldolgozni és ezáltal ártalmatlanná tenni.
A beteg többnyire borzasztóan fél attól, hogy az önmagáról alkotott képet (…) őszintén megkérdőjelezze, s így kénytelen legyen árnyoldalával (…) melyek „megmerevedését” előidézték, végső fokon lelki-szellemi rugalmatlanságával szembesülni. A reuma (…) végső soron maga a meg nem valósult hatalomvágy.
Meg kellene hát kérdezniük maguktól:
– Milyen mértékben ragaszkodom ahhoz az énképhez, mely mögé elrejtem magam?
– Mely téren érzékelek magamban erős agresszív indulatokat és csalódottságot?
– Miért nem mutatom ki nyíltan ezen érzelmeimet, miért nem beszélek róluk?
– Milyen érzéseket nem merek magamnak bevallani?
– Mit nem tudok megbocsátani és elfelejteni?
– Miért nem tudom magamat, másokat olyannak elfogadni, amilyen vagyok, illetve amilyenek ők?
– Hogyan tudnék magammal és másokkal szemben melegséget és igazi szeretetet tanúsítani, kifejezésre juttatni?”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Reuma megelőzése
Fogyasszunk sok folyadékot, s tartsunk egy közel vegetáriánus, de mindenképpen sokféle növényi alapanyagot is tartalmazó étrendet, hogy elkerüljük a húsok melléktermékeinek lerakódását az ízületekben.
Időről időre fogyasszuk a reuma gyógynövénykúrájánál belsőleg ajánlott teákat.
Az arthrosis, vagyis az ízületek kopásának megelőzésére óvjuk ízületeinket munkavégzés közben.
Fontos lenne az ízületeket kímélő, ám rendszeres testmozgás, mely segít a salakanyagok eltávolításában. Legalább ilyen fontos a túlerőltetéstől való védelem és a kellő pihenés is.
Időnként tartsunk önvizsgálatot a lelki okoknál leírtak alapján.
Reuma gyógynövénykúrája
Kezelése elsősorban tüneti, többnyire külsőleges, melyhez vérbőséget előidéző szereket alkalmazunk. Külsőleg és belsőleg gyulladáscsökkentőket, belsőleg anyagcserefokozókat és immunerősítőket használunk.
A borogatáshoz és a masszázshoz mentol, kámfor, csípős paprika, koriander, borókabogyó kivonata jöhet számításba. Jól alkalmazható továbbá akár fürdőként vagy pakolásként is a bazsalikom, kakukkfű, szurokfű, majoránna, ánizs, levendula, rozmaring, borsmenta, cickafark, csalán, zsurló, babérlevél, izsóp, pemetefű, zsálya, szegfűszeg, szerecsendió és más aromatikus gyógynövények.
Az aromatikus gyógynövények mellett egy másik növénycsoportot is bevonhatunk a kezelésbe, azonban a szerves kötésű ként tartalmazó káposzta, fekete retek, torma, fekete és fehér mustármag, illetve a kapszaicint tartalmazó csípős paprika, valamint a mentol és a kámfor közvetlenül a bőrrel érintkezve bőrpírt, bőrgyulladást okozhat. Ezeket vivőolajjal, krém, illetve kenőcs formájában alkalmazzuk.
A fekete nadálytő és az árnika is nagyon hatékony fájdalomcsillapító gyógynövényeink, melyek mindenféle izom- és ízületi fájdalom esetén használhatóak, ám kizárólag külsőleg.
Belsőleg például csalánt, zsurlót, nyírfalevelet, aranyvesszőt alkalmazhatunk anyagcserefokozóként, aranyvesszőt immunerősítőként, fekete nyárfarügyet, fűzfakérget gyulladáscsökkentőként.
Reuma diétája
A reuma diétáját elsősorban a vegetáriánus vagy majdnem vegetáriánus, illetve a sokféle és változatos növényi alapanyagban (rostok és antioxidánsok) és omega-3 zsírsavban (pl. halak, chia mag, lenmag) gazdag étrend jelenti. Antioxidánsokban gazdag mindenféle színes gyümölcs és zöldség (piros és sötét színű gyümölcsök, keserű csokoládé, spenót stb. vagy akár gyógynövények közül pl. a homoktövis, a csipkebogyó, a csalán stb.)
Ezeket is nézd meg:
Sportoláshoz hasznos gyógynövények
Fekete nadálytő olaj
Fekete nadálytő krém házilag
Egyszerűen elkészíthető fekete nadálytő krém
9 gyógynövény ízületi fájdalmakra
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.