Mint neve is mutatja, régen edények súrolására használták ezt az érdes tapintású, nyirkos réteken, árokpartokon, töltéseken termő, virágtalan növényt, ezért népiesen „kannamosófű”-nek is nevezik. A mezei zsurló azonban gyógynövényként is sokrétűen felhasználható.
Az ókorban vérzéscsillapító hatása szinte legendás volt, az ókori kínai orvosok még vérhast is kezeltek a növénnyel. Az 1. században Plinius (természettudós és író) Naturalis Historia c. tudományos enciklopédiájában vérzéscsillapítóként, a 13. században Albertus Magnus a középkor egyik legtekintélyesebb természettudósa sebgyógyítóként, II. Frigyes porosz király udvari orvosa pedig már vese- és hólyagbántalmak gyógyítására is ajánlotta.
Vizelethajtó, vesetisztító
Elsősorban vizelethajtó, vesetisztító hatásáról érdemes szót ejteni, mely hatása főként kálium és ekvizetonin tartalmának köszönhető. Lábdagadás, hólyaggyengeség, vesefertőzés, húgyúti fertőzések, ágybavizelés, vizeletpangás, vesehomok és vesekő esetén is jól alkalmazható. Gyulladásgátló és antiszeptikus hatású.
Hólyagbántalmak és vesekő esetén meleg borogatással a belsőleges alkalmazást támogathatjuk. Felfázás esetén a zsurlós ülőfürdő fájdalomcsillapító, és hatékonyan veszi fel a harcot a fertőzésekkel.
Reuma, köszvény, csonterősítő
Vizelethajtó hatását kiegészíti magas kovasav (8-10 %) és némi arany (kb. 100 g/1 tonna friss növény) tartalma, ennél fogva reumatikus panaszok és ízületi gyulladások, köszvény, valamint meszesedés esetén is jó hasznát vehetjük. Köszvényes, fájó ízületek (hideg vagy meleg, amelyik kellemesebb) borogatásával a belsőleges hatást támogathatjuk.
Kalciumot és magnéziumot, valamint kovasav formájában szilíciumot is tartalmaz, így erősítő hatását a csontozat és a fogazat erősítésére is kihasználhatjuk. Egyetemi kutatások is rámutattak csontsűrűséget növelő és ízületi gyulladást csökkentő hatására.
Tisztító
Kiváló salaktalanító és enyhe izzasztó hatása tavaszi tisztítókúrák nélkülözhetetlen alkotóelemévé teszi.
Bőr, haj, köröm
Szintén kovasav tartalmánál fogva jó hatással van a bőrre, hajra, körömre.
Immunerősítő
Immunerősítő hatását is a kovasavnak köszönheti.
Epe- és májbántalmak
Keserűanyagai miatt epe- és májbántalmak esetén főként teakeverékekben lehet helye.
Magas vérnyomás, érvédő, vérzéscsillapító
Magas vérnyomás esetén vizelethajtó hatása és káliumtartalma együttesen nyújt segítséget.
Az érelmeszesedés megelőzésére az egyik legkitűnőbb gyógynövény, ugyanis támogatja a regenerációs folyamatokat az erekben. Vérzéscsillapító hatása következtében vérzékenység, illetve sebészeti beavatkozások esetén is alkalmazható (utóbbi esetben orvosi konzultáció szükséges).
Zsurló egyéb alkalmazási lehetőségei
Antiallergén hatású, így allergiások is hasznát vehetik.
Magas szeléntartalma miatt tumormegelőző hatása is lehet.
Sebgyógyító hatása napjainkban már háttérbe szorult, azonban ilyen céllal is alkalmazható fürdőként vagy borogatásként.
Szintén külsőleg, ülőfürdőként vagy öblítés formájában fehérfolyás kezelésére is használhatjuk.
Mezei zsurló alkalmazása
Belsőleg 1 tk. szárítmányt 5 percig főzzünk 2 dl vízben, s az egynapi adag 2-3-szor 2 dl, külsőleges alkalmazás esetén dupla mennyiségű szárítmányból készül a főzet.
Mezei zsurló mellékhatása
A palusztrin nevű idegméreg károsító hatásának megszüntetése és a hatóanyagok jobb kioldódása érdekében mindenképpen főzve készítsük! Hosszú távon, illetve vesegyulladás, vesevérzés esetén nem szabad alkalmazni! Más vízhajtóval együtt ne alkalmazzuk. Várandósság és szoptatás idején kerülendő. Kérjük ki szakember véleményét!
Megjegyzés: a mezei zsurló nem tartalmaz palusztrint, viszont a könnyű összetéveszthetőség és esetenként azonos élőhely miatt a mezei zsurló közé keveredett mérgező mocsári zsurló (Equisetum palustre) igen.
Mezei zsurló gyűjtése
A mezei zsurló gyűjtésénél körültekintően járjunk el, nem tévesztendő össze a mérgező mocsári-, valamint a gyógyításra alkalmatlan ágas-, illetve óriás zsurlókkal. Ezek tetején buzogány van, illetve elágazó a száruk. A mezei zsurló mellett is vannak buzogányos hajtások, de azt nem gyűjtjük, kizárólag a nyári meddőhajtásokat. Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább vásároljuk meg a szárítmányt! Műtrágyázott mezőgazdasági területek környékéről származó zsurlófűben az arzénszint veszélyesen magas lehet. Ilyen területről soha ne gyűjtsünk gyógynövényt!
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.