Előfordulhat, hogy minden óvintézkedés ellenére leégünk a napon. Elegendő lehet, ha elfelejtjük úszás után ismételten bekenni magunkat a naptejjel, de előfordulhat, hogy a napégés szempontjából legveszélyesebb déli órákban kell a napon tartózkodnunk.
Bár sok praktikát bevethetünk a napégés elkerülésére, ha mégis megtörténik baj, sok mindent tehetünk a kellemetlenségek megszüntetése vagy csökkentése érdekében.
Mi is a leégés?
Bármi is okozza az égést, forró víz, forró olaj, tűz vagy akár a napsütés, egy gyulladásos folyamat alakul ki a bőrben. Minél mélyebb bőrrétegeket érint az égés, annál fájdalmasabb és annál nehezebben és csúnyábban gyógyul.
A nap okozta égés esetén is a legjobb, ha hűvös, esetleg langyos vízzel hűtjük az érintett bőrfelületet. Tehetünk rá hideg vizes vagy hideg gyógyteás borogatást is, de ügyeljünk rá, hogy a felmelegedett borogatást távolítsuk el, és cseréljük hidegre. Tiszta textíliába (textilpelenkába, fehér pamutpólóba, lenvászon törölközőbe) csomagolt jégkockákkal is hűthetjük a bőrt. A borogatás időtartama naponta háromszor 10-15 perc.
Ha nagyobb bőrfelületet érint az égés, töltsük meg a kádat kellemesen hűvös vagy langyos vízzel, amelyhez gyógyteát is adhatunk, és ebben is eltölthetünk 10-15 percet.
Borogatáshoz és a fürdőhöz használhatunk körömvirágból, útifűből, vasfűből, libapimpóból, fehér árvacsalánból, fekete nadálytőből vagy ezek keverékéből készült hideg gyógyteát. A fekete nadálytő elősegíti a nyom nélküli gyógyulást.
Kiváló hűsítő és bőrégés elleni szer az aloézselé. Ha eddig nem tartottunk otthon, feltétlenül érdemes beszerezni egy cseréppel. Szobanövényként könnyen nevelhető, és így mindig kéznél lesz. A magyar aloé, vagyis a kövirózsa nedve szintén hatásos. Igénytelen növény, minél viszontagságosabbak a körülmények, annál jobban érzi magát a kertben.
Amit kerülni kell
Az égett bőrt kíméljük meg a forró víztől, a klóros strandvízben való ázástól, a szárító szappanoktól és tusfürdőktől. Ne dörzsöljük a bőrt törölközővel, hagyjuk megszáradni a vizet, vagy szükség esetén óvatosan itassuk fel a nedvességet. Tartsuk tisztán a bőrt, és súlyosabb esetben forduljunk orvoshoz.
Az égett bőr ápolása
A leégés miatt kiszáradt bőr nedvességtartalmát pótolni kell. Belsőleg fogyasszunk sok (ne cukros) folyadékot, lehetőleg tiszta vizet, külsőleg pedig használjunk hidratáló zselét vagy testápolót. A legjobb, ha ezek házilag készülnek és gyulladáscsökkentő hatóanyagokat tartalmaznak, de szükség esetén hipoallergén termékeket is beszerezhetünk erre a célra.
Fogyasszunk magas víztartalmú táplálékot, amely segíti a regenerálódást. Jó választás a dinnye vagy az uborka, és általában véve a gyümölcsök és zöldségek.
Jó egészséget kívánok!
⇐ Tetszett a cikk? Oszd meg ismerőseiddel is.