Vény nélkül kapható antibiotikumot keresel? Mit szólnál az antibiotikus hatású gyógynövényekhez? A 15 leghatékonyabb növényi antibiotikum bemutatása következik, melyek természetesen vény nélkül kaphatóak.
A gyógynövények között nagyon sok rendelkezik antimikrobiális hatással, vagyis a baktériumok, vírusok, gombák, sőt sok esetben a paraziták ellen is hatásosak. Egyik-másiknak inkább az antibakteriális hatása erősebb, másoknak inkább a gombaölő hatása. A következőkben elsősorban a baktérium- és vírusellenes hatásra fókuszálunk.
Az első számú legkönnyebben alkalmazható gyógynövény egyben antibakteriális és antivirális hatással is rendelkezik, ez nem más, mint a fokhagyma.
A fokhagymáról szóló ebookot innen tudod letölteni.
Ám természetesen nem a fokhagyma az egyetlen antibiotikus hatással rendelkező gyógynövény. Számos egyéb természetes, növényi alternatíva létezik, melyek nemcsak a fertőzésekkel küzdenek meg, de egyúttal aktivizálják az immunrendszert és segítik betegség utáni felépülést is.
1. Fokhagyma
A baktériumokon kívül felveszi a harcot a vírusok ellen is. A közönséges megfázáson és az influenzán kívül különböző biztató eredményekkel zárult kutatások szerint felveszi a harcot a különféle gombás fertőzésekkel, hüvelyi fertőzésekkel, agyhártyagyulladással, a gyomorfekélyt okozó Helicobacter pylorival, illetve az emésztőrendszeri fertőzéseket okozó Escherichia colival és Salmonellával is. is. A meticillin rezisztens Staphylococcus aureus (a rettegett MRSA) fertőzéssel kapcsolatban is biztató kutatások láttak napvilágot.
Mindemellett erősíti az immunrendszert, amely szintén segít a betegségek megelőzésében, illetve legyőzésében.
Ezeken túlmenően többek között a cukorbetegek és a szív-érrendszeri betegségben szenvedők is hasznát vehetik.
A Fokhagyma ebookban azt is megtalálod, hogy pontosan hogyan készítsd el és hogyan fogyaszd a fokhagymát, hogy valóban elérd a kívánt hatást – „kellemetlen illatok” nélkül.
Könnyen lehetne a fokhagyma az első számú kedvencünk, ám sokakat megriasztanak a kipárolgások. Semmi gond, bőven van még miből válogatni.
2. Édesgyökér
Az édesgyökér fő hatóanyaga a glicirrizinsav, mely hatékonynak bizonyult különféle légúti betegségek, így a hörghurut kezelésében, valamint különféle májbetegségek esetén is.
Antimikrobiális hatását influenza, herpesz, HIV-1 és SARS-szal összefüggésbe hozható koronavírus ellen.
Nemcsak antibiotikus és antivirális hatású, de kellemes, édes íze miatt más teák ízesítésére is használható, gyermekek is szívesen elfogadják. Várandósság idején azonban kerülendő.
3. Echinacea (bíbor kasvirág)
Közkedvelt immunerősítő és megfázás elleni szer az Echinacea tinktúra. Torokgyulladás, melléküreg-gyulladás és egyéb légúti betegségek esetén is bevethető.
Hatékonyan használható bőrsérülések, szédülés és hüvelyi fertőzések esetén is.
4. Gyömbér
A keleti konyha kedvelt fűszere, a gyomorrontás, emésztési panaszok és fájós ízületek jótevője sok-sok jótékony hatással rendelkezik.
Számos rezisztens baktérium, például Enterobacter és Klebsiella törzsek ellen.
Jól keverhető mézzel, így megfázás, torokgyulladás és influenza ellen is nagyon hatékony háziszert nyerhetünk belőle.
5. Aloé
Egyik legkedveltebb bőrápoló és égések, valamint bőrgyulladás elleni gyógynövényünk az aloé. A fogínygyulladástól az emésztőrendszeri fekélyekig sokféle panasz esetén mutat pozitív hatást.
Ami az antibakteriális hatását illeti, a vérhas kórokozója (Shigella flexneri), a húsevő baktérium (Streptococcus pyogenes), valamint az Escherichia coli és a Staphylococcus aureus esetén is biztató eredmények születtek.
6. Kókuszolaj
A kókuszolaj és a kókuszvíz is antibakteriális, antivirális és gombaölő hatású.
A kókuszolajban található laurinsav monolaurinná alakul át a szervezetünkben. A monolaurin olyan kórokozók ellen is ígéretesnek mutatkozik, mint az Escherchia coli, a Candida albicans, a Helicobacter pylori, Staphylococcus aureus és más kórokozók.
A mindennapokban a kókuszolajat elsősorban bőrfertőzések megelőzésére és kezelésére, valamint a szájüregben használhatjuk eredményesen. Ez utóbbi esetben például az olajos öblögetéshez.
7. Teafaolaj
A teafaolajat talán mindenki jól ismeri akne- és pattanásellenes háziszerként. Egyéb bőrfertőzések esetén is eredményesen alkalmazható, akár bakteriális, akár gombás fertőzésről van szó. Nyugtatólag hat a rovarcsípésekre, csökkenti a viszketést például kiütések vagy pszoriázis esetén.
Hüvelyi fertőzések esetén szintén nagyon hatásos, ideértve a krónikus gombás fertőzéseket is.
8. Chilipaprika (Chayenne-bors)
Kapszaicin nevű hatóanyaga nemcsak az ízületi- és izomfájdalmak enyhítője, de csökkenti a diabéteszes neuropátia során kialakuló fájdalmakat is, valamint jótékony hatású pszoriázis esetén, és hatékony gyulladáscsökkentő.
Ha a konyhában megvágjuk a kezünket, nemcsak pillanatok alatt elállítja a vérzést, de hatékony fájdalomcsillapító, és segít megelőzni a seb elfertőződését (legfeljebb az első pillanatokban csíp).
Antibakteriális hatású, állatkísérletekben ígéretesnek mutatkozott MRSA ellen, egy kínai kutatás pedig a kolera ellen találta hatásosnak. A Streptococcus pyogenes, Salmonella, E. coli és egyéb baktériumok elleni hatását is kutatták.
9. Kurkuma
A kurkuma segíti a máj munkáját, javítja az anyagcserét, normalizálja a koleszterinszintet, gyulladáscsökkentő, és egyes kutatások szerint lassítja az Alzheimer-kór kifejlődését, hogy csak néhányat említsünk egészségmegőrző hatásai közül.
Antibakteriális és antivirális hatású. Többek között az ételekben szaporodó baktériumok ellen is hatásos (pl. E. coli). Kutatások legígéretesebbnek a Helicobacter pylori ellen találták.
10. Fahéj
Gombaölő, antibakteriális és antivirális fűszer. Emésztőrendszeri és bőrfertőzések esetén különösen hatékony. Érdemes az útipatikában is magunkkal vinni, főként ha távoli, egzotikus tájakra utazunk.
Illóolaja különösen hatékony baktériumölő, Candida fertőzés ellen is hatásos, az antibiotikumokkal szemben ellenálló baktériumok esetén is jó alternatíva.
11. Szurokfű illóolaj
Baktériumok, gombák, vírusok ellen is hatásos illóolaj.
Gyulladáscsökkentő hatású, mandulagyulladás, Candida fertőzés, E. coli, Campylobacter jejuni (emésztőrendszeri fertőzést okoz) és más kórokozók ellen is hatásos.
Az illóolajokat tilos hígítás nélkül alkalmazni.
További hatékony baktérium és vírusölő a méz és a grapefruitmag-kivonat. A méz különösen jól használható a garatot és a bőrt érintő fertőzések esetén, akár antibakteriális gyógynövényekkel együtt is. A grapefruitmag-kivonatot belsőleg is alkalmazhatjuk, illetve természetes fertőtlenítő folyadék is készülhet belőle.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.