A benedekfű, ez a minden részében keserű növény a Földközi-tenger mellékéről származik. Spanyolországban és Olaszországban nagyban termesztik. Magyarországon szintén termesztik, a termesztésből kivadulhat, de egyébként nem fordul elő vadon.
Galenus szerint megnyitja az elzáródott szerveket, áthatol rajtuk, s előmozdítja a vizelet folyását. Dioszkuridész beszámol emésztést serkentő hatásáról és gyomorbántalmak ellen is ajánlja. Legközelebb sok-sok évszázaddal később, a 16. században különböztetik meg a többi bogáncsfélétől. Az áldott Benedek a szerzetesek növénye. A kolostori gyógyászat a melegítő hatású növények közé sorolja, így az akkori szemlélet szerint az emésztés serkentésére alkalmazták. A 16. században azt gondolták, hogy gyógyítja a pestist.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászatban főként epehajtóként ismert.
Emésztőrendszeri panaszok
Keserűanyagai elsősorban a legkülönfélébb emésztőrendszeri panaszok kezelésére teszik alkalmassá. Gyomorgyengeség, étvágytalanság, rossz emésztés, gyomorrontás, telítettségérzés, felfúvódás, hasmenés, gyomorégés esetén egyaránt jól alkalmazható
Epehajtó hatású, epe- és májbetegségek esetén is áldásos, hasnyálmirigy-gyulladás és sárgaság esetén is hatásos.
Bőrbetegségek
Övsömör és herpesz esetén jól alkalmazható, mert elpusztítja a Herpes zoster és a Herpes simplex vírusokat. A H. zoster az övsömör, a H. simplex az ajakherpesz kialakulásáért felelős.
Bőr- és nyálkahártya-gyulladás esetén is hatásos.
Benedekfű egyéb alkalmazási lehetőségei
Vizelethajtó hatású, ezt kihasználhatjuk például köszvény esetén is.
Kedvezően hat az anyagcserére.
Tonizáló, frissítő hatású, mind a bőrre, mind a szervezet egészére.
Cukorbetegség esetén teakeverékekbe kerülhet, mivel jó hatású a hasnyálmirigy működésére.
Kísérletek kimutatták, hogy a Staphylococcus aureus-szal és az Enterococcus faecilis-szel szemben baktériumgátló hatással rendelkezik.
Benedekfű adagolása
1 teáskanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 15 percig áztatunk. Kétszer két deciliter fogyasztható naponta, 20 perccel étkezés előtt édesítetlenül.
Gyógyító jég herpeszre
Citromfűből és benedekfűből 1:1 (egyenlő) arányban keveréket készítünk. A keverékből 1 evőkanálnyi mennyiséget leforrázunk 2 dl vízzel, 20 percig állni hagyjuk. Ha kihűlt, jégkockaformába töltjük, majd lefagyasztjuk. Ezzel a gyógyító jéggel törölgessük a herpeszt. (Jeget soha ne tegyünk a bőrre hosszabb időre mozgatás vagy bebugyolálás nélkül.)
Benedekfű mellékhatása
Túladagolásnál émelygés, hányás, gyomorgörcs fordulhat elő. Keserű íze miatt érzékeny embereknél rosszullétet, undort, hányingert idézhet elő. Fészkesvirágzatúakra (pl. kamilla, cickafark) allergiások esetében allergiás reakció előfordulhat.
Benedekfű termesztése, gyűjtése
Mivel vadon legfeljebb elvétve fordul elő, termesztéssel juthatunk hozzá ehhez a növényhez. Virágzáskor a felső leveles hajtásokat gyűjtjük, ez adja a tea alapanyagául szolgáló herbát. Ám nem érdemes begyűjteni az összes virágzatot. Mivel egyéves növény, ezért magról szaporítható, amit saját magfogásból is megoldhatunk. Szerencsés esetben, ha jól érzi magát a kertünkben, az elszóródott magokról is kikel.
Érdekességek
A bencés szerzetesek kolostorkertekben termesztették, ők hozták Itáliából Magyarországra és egész Európába.
Egyik legkeserűbb tea készül belőle.
A benedekfű a Svédcseppben is megtalálható. A likőripar gyomorkeserűkben használja.
Egyik népies neve áldott bogáncs, s valóban, a növény nagy áldás annak, aki meg tudja inni ezt a keserű teát.
A 16. században még azt gondolták, hogy gyógyítja a pestist.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.