A gyógynövények termesztése is jó megoldás, ha nincs idő a gyűjtésre, esetleg problémát okoz a növények felismerése. Kis táblával megjelölve biztosan nem fogjuk összekeverni a növényeket, s mindig rendelkezésünkre állnak majd a friss hajtások ételeink ízesítésére.
Gyógynövények termesztése az erkélyen vagy ablakban
A termesztéshez akár a konyhaablak párkánya, az erkély korlátja vagy egy terasz is megfelelő, persze itt nem lehet éves szükségletek kielégítésére berendezkedni. Kertes házban már nagyobb lehetőség kínálkozik egy gyógynövényágyás kialakítására. Egy kisebb kertnek is csodás dísze és egyben hasznos területe lehet a gyógynövényspirál vagy a gyógynövényekkel beültetett sziklakert.
Kisebb területen elsősorban a fűszernövények jöhetnek szóba, ezeket cserepes formában is könnyű beszerezni. Az évelő növények hosszú évekig is elláthatnak bennünket friss hajtásokkal, ha sikerül számukra megfelelő helyet találni. Nagyobb területen már próbálkozhatunk a magvetéssel, illetve biztos felismerés esetén a vadon termő gyógynövények betelepítésével is.
Fűszermagok vetése
A magvetésnél már nem lehet probléma a magok beszerzése, hiszen egy nagyobb kertészeti üzletben vagy akár az internetes áruházakban is szert tehetünk különlegességekre, akár vadon termő gyógynövények magjaira is. Amivel mindenképpen számolni kell az az, hogy vannak kifejezetten nehezen kelő magok, illetve fényre csírázók is. Az előbbiek közé tartozik például a levendula, az utóbbiak közé a kakukkfű vagy a majoránna. Utóbbiakat a földre kell szórni, kissé behengerelni, majd kelésig nedvesen tartani. Ez a művelet akár egy nagyobb cserépben vagy virágládában is kivitelezhető.
Találjunk megfelelő helyet számukra!
Akár cserepes növényt választunk, akár magról vetjük a növényeket, fontos, hogy megfelelő helyet találjunk a számukra. A gyógynövények általában a napos fekvést kedvelik, ez különösen igaz az aromás fűszernövények többségére. Vannak azonban olyanok is, melyek félárnyékban jobban érzik magukat, ilyenek például a mentafélék vagy a búzavirág. Általában jól tűrik a szárazságot is, de hosszan tartó esőmentes időszakban meghálálják az öntözést.
Tápanyagok
Többnyire elmondható, hogy a gyógynövények is szebb formájukat mutatják, ha tápanyagdús talajjal kényeztetjük őket, ugyanakkor az ilyen területen termesztett növények hatóanyag-tartalma kisebb, illetve kevésbé koncentrálódik a növényi részekben. Műtrágyát vagy műtrágya alapú növénytápot semmiképpen ne használjunk, hiszen ez a növényben is felhalmozódik, egészségünket semmiképpen nem szolgálja. A legjobb tápanyag az erjesztett csalánlé, ám sokan idegenkednek ettől kellemetlen szaga miatt.
Bizonyos gyógynövényeknek érdemes a veteményesben is helyet találni. A körömvirág a gyökérzöldségeket károsító fonálférgeket űzi el a talajból, a fokhagyma segít megvédeni gyümölcsfáinkat a tetvektől a fa tövéhez ültetve, a paradicsomtövek közé ültetett bazsalikom pedig ízesebbé teszi a termést.
Jó kertészkedést kívánok!
You must be logged in to post a comment.