Nagyon ijesztő lehet, ha a párnánkon vagy a fésűnkben a szokásosnál több hajat találunk, ráadásul hosszú haj esetén a mennyiség sokkal többnek tűnhet a valóságosnál. A szép hajkorona megőrzése, az esetleges hajhullás megállítása természetes módszerekkel is lehetséges. Kis odafigyeléssel a kedvezőtlen folyamat lassítható vagy megállítható, szerencsésebb esetben vissza is fordítható.
A régi időkben a haj az erő, a szépség, a vagyon, a hatalom, az emberi méltóság jelképe volt, éppen ezért szinte csak a rabszolgáknak volt rövid hajuk, akiket a hajvágásra kötelezéssel fosztottak meg energiájuktól és erejüktől.
Napjainkban a szép hajkorona a nők ékessége. Vizsgálatok is bebizonyították, hogy a férfiak általában vonzóbbnak találják a hosszú vagy félhosszú hajú hölgyeket, a szép haj még egy kevésbé szép arcot is képes szebbé tenni. http://mipszi.hu/cikk/090514-haj-evolucios-pszichologia-tukreben Persze kivételek itt is vannak, de a rendezett, ápolt haj a nők esetében alapkövetelmény.
A férfiak már nem hordanak hosszú hajat, s most éppen a kopaszra nyírt haj divatja is kifutóban van. Mindamellett a rendezett, az archoz illő hajviselet számukra is fontos.
Éppen ezen okok miatt a hajhullás, a kopaszodás mindkét nemet kellemetlenül érinti. A hajhullás jelentkezhet foltokban, illetve a teljes hajas fejbőr fokozott hajvesztése formájában is. Az előbbi sokkal látványosabb, de az utóbbit sem érdemes elbagatellizálni.
A hajhullás okai
A hajhullás teljesen természetes jelenség, hajunk folyamatosan cserélődik. Nagyobb mértékben jelentkezhet hajvesztés például évszakváltáskor vagy szülés után, de ez csak átmeneti állapot. Kiválthatja a fokozott stressz, melynek hatására csökken a fejbőr vérellátása, az immunrendszer zavara, de állhat a háttérben gombás fertőzés, vashiányos vérszegénység, hormonális elváltozások (például fiatal korban, tiniknél) és a pajzsmirigy betegsége is. Örökletes tényezők is okozhatják, és főként férfiaknál jellemző például a fejtetőn kialakuló fokozott hajvesztés, majd kopaszodás.
A hajhullás kezelése otthon
Gyógynövényekkel külsőleg és belsőleg is sokat tehetünk a hajunk állapotáért.
Csalán
A csalán régóta ismert és alkalmazott hajhullás elleni, hajerősítő gyógynövény. Belsőleg alkalmazva vértisztító, roboráló hatása jelentős. Magas ásványianyag-tartalmával belülről is ápolja a hajat, a fejbőr vérellátását fokozó kovasav tartalma különösen kiemelendő ebben a tekintetben. Külsőleg még jobb, ha a gyökerét alkalmazzuk, fokozza a fejbőr vérellátását, és tápanyagokhoz juttatja a fejbőrt.
A tea belsőleges fogyasztása mellett készítsünk külsőleges hajöblítőt csalánlevélből. Hajmosás és a haj vizes kiöblítése után ezzel az erős hajöblítő teával öntsük le a hajat, masszírozzuk be a fejbőrbe, majd tekerjünk rá egy törölközőt. A meleg hatására jobban beszívódnak a hatóanyagok. Ne öblítsük le a hajat, szárítsuk, formázzuk a szokásos módon.
Zsurló
A zsurlót szintén magas kovasavtartalma miatt használjuk köröm- és hajerősítőként. A kovasav szilíciumtartalmú vegyület, amely fokozza a hajas fejbőr vérellátását, ezért hajhullás elleni termékek összetevője is.
Külsőleg és belsőleg is alkalmazhatjuk, mint a csalánt.
A csalán és zsurló hatóanyaga: a kovasav
A kovasav szilícium tartalmú vegyület, megfelelő mennyiségű jelenléte a bőr, a haj és a köröm egészségéhez nélkülözhetetlen. Az ösztrogénszint csökkenése rontja a szervezet szilícium-felvevő képességét, így az idős korban előforduló hajritkulás esetén különösen nagy segítség lehet a szíliciumot tartalmazó csalán és a zsurló. Kovasavat tartalmaz az apróbojtorján is.
Bojtorjángyökér
A bojtorjángyökér is régóta alkalmazott hajápoló. Hajhullás, de korpásodás és hajzsírosodás esetén is hatásos. Főként zsíros hajra ajánlott, a tinédzserkori hajzsírosodást is segít kordában tartani.
Hajöblítőként vagy bedörzsölőként tinktúra (alkoholos kivonat) formájában is használható.
Rozmaring
Fokozza a fejbőr vérellátását, erősíti a hajat és fokozza a hajnövekedést.
Készíthetünk belőle hajöblítő teát, tinktúrát, de rozmaring illóolajt is cseppenthetünk a samponunkhoz.
Aloe vera
Az aloé hajhullás és korpásodás esetén is hatásosnak bizonyul. Segít visszaállítani a fejbőr pH-ját, tápanyagokkal látja el a hajhagymákat, és fokozza a vérkeringést.
A készen is megvásárolható vagy a szobanövényként nevelt aloéból kinyert zselét masszírozzuk be hajmosás után a fejbőrbe, tekerjük be a fejünket egy törölközővel, fél-egy óra hatóidő után öblítsük le a hajat.
Borsmenta
A borsmenta a legsokoldalúbban alkalmazható gyógynövények csoportját erősíti. Serkenti a vérkeringést, ezáltal segíti a haj megtartását, csökkenti a hajhullást és a haj zsírosodását.
Hajöblítőként alkalmazhatjuk, az egyéb említett gyógynövényekkel is bátran keverhetjük. Masszírozzuk be alaposan a fejbőrbe, és tekerjünk rá törölközőt.
Ricinusolaj
A ricinusolaj a legolcsóbb és egyben a leginkább periférián lévő növényi olaj. Bőrápolóként valóban nem túl kényelmes a használta, nehezen szívódik be, ellenben a hajjal csodákra képes.
Gyorsítja a haj növekedését, sűrűbbé, dúsabbá teszi a hajkoronát. A töredezett hajvégek ápolásában is hathatós segítség.
Kevés ricinusolajat oszlassunk szét a fejbőrön és hosszú haj esetén a hajvégeken is, alaposan masszírozzuk be a fejbőrbe, és egy kevés olajjal átfésülhetjük a teljes hajat is. Egy műanyagsapkával és egy törölközővel borítsuk be a hajat, hagyjuk legalább 20-30 percig hatni, de még jobb, ha 1-2 órán át, esetleg egész éjszaka a hajon marad. A hatóidő letelte után alaposan mossunk hajat. Nem könnyű kimosni a hajból, szódabikarbónával könnyebb dolgunk lesz. Hajöblítőnek használjunk almaecetes vizet. Hetente elvégezhetjük a kezelést, de megelőzés céljából is legalább havonta egyszer érdemes rá sort keríteni.
Megjegyzések a növényi hajápolók alkalmazásához
A növényi hatóanyagok jobb hasznosulása érdekében a hajápoláshoz használt szereket (hajöblítőket, tinktúrákat) masszírozzuk be alaposan a fejbőrbe, a fejet tekerjük be törölközővel, hogy melegen tartsuk a fejbőrt, így elősegíthetjük a hatóanyagok felszívódását. A teákat, nem szükséges kiöblíteni a hajból. A tinktúrákat kizárólag zsíros és normál hajra használjuk hetente maximum 1-2 alkalommal, és a fejbőr érzékenysége esetén mindenképpen öblítsük ki a hajból. Az aloé maradványait szintén szükséges kiöblíteni, a ricinusolaj alkalmazása után pedig mossunk hajat.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!