A levendula sokak számára kissé ódon hangulatot árasztó púderes illata nagyanyáink, dédanyáink szekrényének állandó lakója volt. A levendulazsák a molyoktól volt hivatott megvédeni a ruhákat, illetve azok illatosítására is szolgált. A levendula még ma is megállja a helyét ezen a terepen, és modern ruhába öltöztetve talán már nem is tűnik annyira régiesnek.
Az alábbi ötletek kivitelezésekor bármilyen számunkra kellemes gyógynövényt és illóolajat használhatunk levendula helyett.
Levendulazsák
Gyönyörű levendulazsákokat lehet kapni kézműves vásárokon, de akár magunk is elkészíthetjük az illatos tasakokat. A kis zsákocskákat akár kézzel is könnyen megvarrhatjuk. (A lap alján található videó bemutatja a teljes folyamatot.) Töltsük meg levendulavirágokkal, majd fogjuk össze a zsák száját, és kössük meg egy csinos szalaggal.
A zsákot készíthetjük egy szép mintás pamutvászonból (például levendulamintásból) vagy bármilyen számunkra tetszetős anyagból, díszíthetjük hímzéssel vagy rátéttel. A kivitelezésben csak a fantáziánk szabhat határt.
A zsákocskát tegyük a fehérneműink, ruháink közé, de akár a lakásban is kiakaszthatunk néhány szépen sikerült zacskót. Időnként morzsoljuk meg a zsák tartalmát, hogy újabb illatfelhőt varázsoljunk elő belőle, de levendula illóolajat is csöpögtethetünk bele.
Levendulacsokor (friss és száraz)
A friss vagy szárított levendulacsokor kiváló levegőillatosító. A friss csokrot állítsuk vázába, a száraz csokrot kilincsekre, ajtófélfákra, ablakkeretekre, lépcsőkorlátra is akaszthatjuk. A csokron időnként morzsoljunk el egy-egy virágot, hogy felszabadítsuk az illatokat.
Levendulás légfrissítő
Saját magunk is készíthetünk levendulás légfrissítőt. Egy pumpás flakont töltsünk fel vízzel, majd cseppentsünk bele levendula illóolajat, jól rázzuk össze, és már frissíthetjük is a levegőt. 1 dl vízhez 15-20 csepp illóolajat adjunk. Nemcsak illatosít, de fertőtlenít is. (Az illóolajok nem elegyednek vízzel, azonban a légfrissítő készítéséhez nem szükséges vivőanyaggal keverni az illóolajat, egyszerűen rázzuk össze alaposan minden használat előtt a flakon tartalmát.)
Levendulás párologtatás
Légfrissítő helyett választhatjuk a hagyományos párologtatást is. Ehhez szükségünk lesz egy mécseses párologtatóedényre, de télen a radiátorra függesztett párologtatóba is cseppenthetjük a levendula illóolajat. A mécsestől, illetve a radiátortól felmelegedő víz felszínéről elpárolog az illóolaj, mely kellemes illattal tölti meg a helyiséget. 1-2 csepp illóolaj bőven elegendő. Az illóolaj a párologtatót is fertőtleníti.
Levendulás fürdősó
Kényeztessük magunkat levendulás fürdősóval! Egy fárasztó nap után segít ellazulni, relaxálni, megnyugodni a levendulás fürdővíz.
A fürdősó elkészítése nagyon egyszerű. Tegyünk egy tálba 1 kg tengeri sót, csepegtessünk rá kb. 15-20 csepp levendula illóolajat, jól keverjük el, majd töltsük szép üvegekbe. Látványnak sem lesz utolsó, ha a sóba szárított levendulavirágot is keverünk. (Ízlés szerint néhány csepp ételszínezékkel is színezhetjük, a kék és piros szín keverésével kapunk lila árnyalatot. Ételszínezék használata esetén hagyjuk a fürdősót szikkadni. Akkor kerülhet üvegekbe, ha a só már nem tapad, ismét pergőssé vált.)
Levendulás szappan
Tegyük a kézmosást is illatos varázslattá! Aki profi vagy hobbi szinten foglalkozik szappankészítéssel, akár saját magának is elkészítheti a levendulás szappant. A bioboltokban is találunk jó minőségű növényi szappanokat, választhatunk ezek közül is. (Ha valaki szeretné elsajátítani a szappankészítés fortélyait, például itt is megteheti.)
FIGYELEM! Illóolajok használatánál mindig figyeljünk oda, hogy kizárólag jó minőségű, 100%-os tisztaságú illóolajat válasszunk. Az ár nem feltétlenül garancia, de fogjunk gyanút, ha túl olcsó illóolajjal találkozunk. Az illóolajak is okozhatnak allergiát, mindig végezzünk bőrpróbát.
You must be logged in to post a comment.