A menstruációs görcsök, a havi vérzést kísérő fájdalmak sok nő életét keserítik meg minden hónap több napján. A menstruációs görcsök enyhítése természetesen (gyógyszerek nélkül) is lehetséges apró életmódbeli változtatásokkal és gyógynövények segítségével.
Menstruációs fájdalmak jelentkezhetnek kóros háttér nélkül, de a méhizomzat vagy a méhnyálkahártya betegségei is okozhatják. Ennek kiszűrése orvosi feladat.
A menstruációs görcsök (és egyéb menstruációs panaszok) lelki okai
„A menstruációs panaszok a nőiség belső elutasítására utalhatnak. Ez az elutasítás irányulhat a nő társadalmi szerepére és státusára, de akár a (jövendő) anyaszerepre is. (…)
Elérkezett a megfelelő idő, az ember viszont még nem áll készen, még tiltakozik az ellen, hogy felnőjön. Pedig feladatunk megkívánja, hogy állandóan készenlétben álljunk, hogy az új áthathassa tulajdon személyiségünket, s rajta keresztül megnyilvánulhasson. Következésképp fájdalmat okoz, ha az ember görcsösen ragaszkodik egy már elért állapothoz, ha a lány tiltakozik a nővé válás ellen. A fejlődéshez természetesen hozzátartozik, hogy vállaljuk a felelősséget önmagunkért, semmiféle módon nem akadályozzuk az élet szabad folyását.
A fájdalom magában rejti a felhívást, hogy engedjük továbbhaladni fejlődésünket, tudatunk beszűkülését, mely félelemként nyilvánul meg, oldjuk fel, s végre felnőtté váljunk, ne csupán idősebbé. Megkívánja tőlünk, hogy lelki téren is készségesek legyünk önmagunkat boldogan átengedni minden új hatásnak, mely tulajdon életünkben jelentkezik vagy személyiségünkön keresztül megnyilvánul.
(…)
Mindez félreérthetetlenül közli velünk: mondjunk igent női mivoltunkra, egyben sajátos feladatunkra, sajátos kihívásunkra.
Nem lenne szabad többé az önmagunkról alkotott elképzeléseink szerint élnünk, ehelyett önnön magunkat kell létezni hagynunk, nem szabad megadnunk, hanem élveznünk kell az élet útját.”
Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Menstruációs görcsök gyógynövényes kúrája
A fűzfakéreg nagyon jó fájdalomcsillapító, természetes aszpirin, továbbá prosztaglandin-blokkoló is, így menstruációs fájdalmak esetén is bevethetjük. (A prosztaglandin hormon a simaizmokat, mint amilyen a méhizom is, összehúzódásra bírja, szerepe van a szülés megindulásában is.)
Szintén jó menstruációs fájdalomcsillapító a majoránna, a kakukkfű, a fehér ürömfű, a libapimpó, a köménymag, a citromfű, a macskagyökér és a gyömbér is.
A sok női panaszra gyógyírt jelentő gyógynövények menstruációs fájdalom esetén is bevethetők: palástfű, kamilla, cickafarkfű, pásztortáskafű, fehér árvacsalán.
A vizelethajtó gyógynövények, mint az aranyvessző, a boróka, a lestyán, a petrezselyem vagy a csalán szintén megkönnyebbülést hoznak a menstruációs görcsök tekintetében. (Szívbetegség, vesebetegség, súlyos ödéma esetén csak orvosi konzultáció után és orvosi javaslatra végezzünk vízhajtást!)
Az itt említett aromás (illóolajat tartalmazó) gyógynövényekből kenőcsöt vagy gyógyolajat is készíthetünk, mellyel az alhasat masszírozva külsőleg is megtámogathatjuk a fájdalom enyhülését. A masszázst az ujjhegyekkel végezzük, hogy ne a tenyerünkbe szívódjanak fel a hatóanyagok, és helyezkedjünk el kényelmesen, csak magunkkal foglalkozzunk a masszázs ideje alatt.
Amit még tehetünk a menstruációs görcsök ellen
Ebben az időszakban is hasznos a testmozgás, de csak könnyű gyakorlatokat végezzünk. Séta a szabad levegőn, jóga és minden olyan testmozgás szóba jöhet, amit kellemesnek érzünk. A futás, ugrálás és nagy erő kifejtése inkább kerülendő.
Fogyasszunk könnyű ételeket, sok gyümölcsöt és zöldséget. Kerüljük a zsíros, olajos fogásokat és a nagy mennyiségű húst.
A különféle meditációs technikák segítenek az ellazulásban, mely önmagában is görcsoldó hatású.
Igyunk sok folyadékot a menstruációt megelőzően és a havi vérzés ideje alatt is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!