A kanadai aranyvessző aranyos istápfű vagy aranyos ruta néven is ismeretes a népnyelvben. A légúti panaszoktól a reumán át sok-sok felhasználási lehetősége és kellemes ízű teája teszi fontos gyógynövénnyé.
A kanadai aranyvessző (Solidago canadensis) Észak-Amerikából került át Európába, ahol dísznövényként ültették, a kertekből kikerülve azonban elvadult, sőt invazív özöngyommá vált. Virágzásakor hatalmas területek borulnak aranysárgába.
A magas aranyvessző főleg a Nyugat-Dunántúlon telepedett meg, erdők szélén és vizek mentén találkozhatunk vele.
A közönséges aranyvessző (Solidago virgaurea) magyar mimóza néven is ismeretes, bár nem tévesztendő össze a valódi mimózával (Mimosa pudica). Erdők, erdőszélek, tisztások, tarvágások növénye, hazánk erdeiben, főleg Vas, Zala és Somogy megyében gyakori. Gyógyhatásában elmarad a kanadai és az óriás aranyvessző mögött, ezért ritkábban gyűjtjük. Főként vesekő és magas vérnyomás esetén hatásos.
Ókori felhasználásáról kevés adat áll rendelkezésre. Hieronymus Bocktól tudjuk, hogy a régi germánok csodanövénynek tartották. Elsőként az arabok termesztették, miután felismerték gyógyhatását. Európában a középkortól alkalmazzák vese- és hólyagbántalmak esetén, később sebek kezelésénél is szerephez jutott. Kínában torokgyulladást, lázat, emésztési zavarokat gyógyítanak vele.
Ez is érdekelhet:
Aranyeső, aranyvessző, aranycserje?
Bókoló aranyfa, aranycserje (Forsythia suspensa)
Népi gyógyászat
A népi gyógyászatban kisebb jelentőségű, de hasmenés, megfázás, reumatikus panaszok, bőrbetegségek és visszeres panaszok esetén használják.
Légúti panaszok, allergia
Köhögés, asztma esetén kiváló nyálkaoldó. Régen szamárköhögés esetén is alkalmazták. Torokgyulladás esetén gargarizálóként hatásos. Megfázás elleni teakeverékekben is helyet érdemel.
Csökkenti az allergiás panaszokat szénanátha és macskaszőr-allergia esetén. Útifűvel kombinálva vagy önmagában is jelentősen csökkenti a szemek kivörösödését, a tüsszögést és az orrfolyást.
Húgyúti panaszok
Vese- és hólyagbántalmak, húgyúti fertőzések, vesegyulladás, hólyaghurut, fehérje- és vérvizelés, vesekő és vesehomok esetén egyaránt kihasználhatjuk gyulladáscsökkentő, húgyúti átmosó, vizelethajtó hatását. Egyes kutatások szerint gátolja a húgyúti tumorok kifejlődését. Kisebb vesekövek elhajtására is alkalmas.
Reuma
Reumatikus és ízületi bántalmak esetén gyulladáscsökkentő és méregtelenítő, valamint immunstimuláns (immunrendszert serkentő) hatását is kiaknázhatjuk.
Nemi működés
Férfiak prosztatabántalmak esetén, hölgyek erős menstruációs vérzés esetén vehetik hasznát. A hüvelyt érintő gombás fertőzés esetén hüvelyöblítőként alkalmazható.
Bőrproblémák
Különféle sebek, ekcéma, pattanásos bőr, bőrgyulladás, sőt lábszárfekély esetén is borogatás, illetve lemosó készülhet belőle.
Összezúzott levelével rovarcsípések utáni viszketést és fájdalmat enyhíthetünk, illetve kisebb bőrsérüléseket részesíthetünk vele elsősegélyben.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Izzasztó és vértisztító hatású, így kiváló méregtelenítő.
Az immunrendszert stimulálja, így erősíti a szervezet saját védekezőképességét.
Csökkenti a magas vérnyomást, illetve a magas koleszterinszintet. Enyhén nyugtató hatású.
Vizelethajtó hatásánál fogva csökkenti az ödémát. Vizelethajtó hatását zsurlóval és nyírfalevéllel fokozhatjuk.
Az epét és a májat érintő gyulladásos folyamatok, illetve kőképződés esetén is jól alkalmazható. Tisztítja a májat és epehajtó hatású.
Görcsoldó hatású, mely menstruációs fájdalmak, illetve emésztőrendszeri (epe, gyomor) görcsök esetén is megkönnyebbülést hozhat.
Gyulladáscsökkentő hatását mindenféle gyulladás esetén kihasználhatjuk, legyen szó a nyálkahártyák, a bőr vagy akár az emésztőrendszer, illetve egyéb belső szervek gyulladásairól. Hasmenés esetén is hatásos.
Máj-, epe-, vese- és hólyagbántalmak megelőzésére kúraszerűen alkalmazható.
Kanadai és magas aranyvessző adagolása
2 dl vizet felforralunk, 1 evőkanálnyi (ha sok a virág a drogban, elegendő 1 teáskanálnyi is) szárítmányt beleszórunk, 1 percig forraljuk, majd 10-15 percig állni hagyjuk. 2-szer 2 dl-t fogyasztunk egy nap.
Erős menstruációs vérzés esetén már 2-3 nappal a menstruáció előtt megkezdjük az alkalmazást. Megelőzésre napi egy tea elegendő kúraszerűen.
Kanadai és magas aranyvessző mellékhatásai
Alacsony vérnyomás esetén óvatosan alkalmazandó. Vese-, illetve szívelégtelenség következtében kialakult ödémák esetén alkalmazása kerülendő. Fészkesvirágzatúakra fennálló allergia esetén allergiás tüneteket okozhat.
Kanadai aranyvessző és magas aranyvessző gyűjtése és termesztése
A herbát, vagyis a virágos, nagyjából felső negyven centiméteres hajtást gyűjtjük. A keményebb szárrészek már ne kerüljenek a herbába. A két növényről származó herba keverhető egymással. A gyűjtést a virágzás kezdetén érdemes végezni, mivel száradás közben a virágok továbbnyílnak, a túlvirágzott növény értéktelenné válik, mivel szőrbóbitája irritáló a nyálkahártyára.
A kanadai aranyvessző dísznövényként is nagyon kedvelt, így sokan anélkül termesztik, hogy tisztában lennének gyógyhatásaival. Évelő, könnyen továbbterjed, így termesztése és szaporítása sem ütközik nehézségbe, az elburjánzás megakadályozására azonban érdemes odafigyelni.
Érdekességek
A levelek és a virágok sárga festéket adnak. Értékes mézelő növény.
Az illatos aranyvesszőből (S. odorata) illóolajat vonnak ki.
A kanadai aranyvessző és a magas aranyvessző nem tévesztendő össze a késő tavasszal virágzó, szintén sárga virágokat hozó aranyeső cserjével (Laburnum). Az aranycserjét vagy aranyfát (Forsythia) szintén gyakran nevezik tévesen aranyvesszőnek. Az aranyeső és az aranycserje fás szárú bokor, az aranyvessző pedig nyár végén virágzó évelő, ám lágyszárú növény.
You must be logged in to post a comment.