A mindennapjainkba sokféleképpen beiktathatjuk a gyógynövényeket. Ennek egyik módja, ha mindennap iszunk valamilyen gyógyteát. Ihatunk olyat, amit szeretünk, amelynek kellemes az íze. Ihatunk olyat, ami valamilyen fennálló egészségügyi problémánkra jelent megoldást. De ihatunk olyanokat is, amelyek az egész szervezetünket tisztítják, méregtelenítik, így segítik elő egészségünk megőrzését. A mindennapi gyógyteák tehát több szempont alapján kerülhetnek kiválasztásra.
Vegyük sorra ezeket a lehetőségeket!
Amikor az íz a legfontosabb
Sokféle gyógytea közül választhatunk, ha az íz a legfontosabb számunkra. Fontos, hogy a gyógyteákat váltogatni kell, hosszabb ideig ne igyunk egyfélét, illetve alkalmazás előtt vegyük figyelembe az esetleges mellékhatásokat is. Akár naponta ihatunk más-más teát, vagy hetente válthatunk egy másikra.
Ebben a kategóriában kiváló választás lehet a csipkebogyó, a menta, a citromfű, a bodzavirág, a hársfavirág, az akácvirág, a levendula, a kakukkfű. Ezeket általában a legigényesebb teaivók is kedvelik. Kicsit fűízű, de kifejezetten kellemes a csalán, elég jellegzetes, de szintén kellemes ízű a cickafarkfű vagy a diólevél.
A legjobb megoldás, ha keveréket készítünk többféle gyógynövényből, így igen kellemes herbateákat állíthatunk össze, de ezeket se igyuk hat hétnél hosszabb ideig.
Ízlés dolgában nem lehet vitatkozni, ezt nem győzöm elégszer hangsúlyozni. Vannak, akik kifejezetten kedvelik a kesernyés teákat is, mások csak az aromás, illatos füveket. Kóstoljunk meg minél többet, azután válasszuk ki a kedvenceinket!
Amikor egészségügyi problémánk van
Az egészségügyi problémánknak megfelelő teákból válasszunk, akár keveréket is készíthetünk, hiszen a gyógynövények így tovább fokozzák egymás hatását. Itt is vegyük figyelembe, hogy hat hétnél tovább ne fogyasszuk ugyanazt a keveréket.
Az esetlegesen kellemetlen ízű teákat ízesíthetjük számunkra kellemes gyógynövényekkel is, illetve kiiktathatunk olyan alkotóelemeket, amelyeknek nagyon nem kedveljük az ízét.
A keverékek készítésénél elegendő legfeljebb öt-hat gyógynövényt kiválasztani.
Amikor általános tisztító, méregtelenítő, egészségmegőrző teakúrára vágyunk
Szervezetünk egészsége szempontjából igen fontos az emésztőrendszer egészsége, hiszen az immunrendszerünk teljesítőképessége nagyjából hatvan-hetven százalékban a beleink állapotától, a megfelelő bélflórától függ. A máj nemcsak szervezetünk méregtelenítésében segít, de jó állapota sok betegség megelőzésében is fontos szerepet játszik. Szintén fontos a vesék működésének segítése, hiszen a máj mellett a vesék vállalnak igen nagy részt a szervezet tisztításában. Figyelmet érdemel még a szív-érrendszer és az idegrendszer karbantartása a stresszhatások ellentételezéseként, valamint nem elhanyagolható a belső nemi szervek állapotának javítása, illetve megőrzése, hiszen ezek a szervek mindkét nemnél igen sebezhetőek.
Vegyük sorra mindezt!
A máj első számú tisztítója és segítője, továbbá kiváló emésztésjavító a gyermekláncfű, illetve a mentafélék (pl. borsmenta), valamint az aranyvessző. A legkiválóbb májregeneráló a máriatövismag. A gyermekláncfüvet keserű íze miatt sokan nem kedvelik, a gyökere viszont inkább édeskés ízű, a hatása pedig hasonló, így kipróbálhatjuk ezt is. Kiváló emésztésjavító még a cickafarkfű, a kakukkfű és általában a zöld fűszernövények, mivel akadályozzák a belekben a rossz táplálkozás miatt kialakuló erjedéses és rothadásos folyamatokat.
A vesék tisztítását a vizelethajtó növények végzik, melyek közül a csalán, a bodzavirág és a nyírfalevél a legismertebb, ugyanakkor a legkiválóbb vizelethajtó a petrezselyemmag, a petrezselyemgyökér, lestyángyökér, sárgarépamag, borókabogyó. Az aranyvessző kiváló vízhajtó, a bodza vízhajtó hatásán túlmenően izzasztó hatással is bír, így a bőrön keresztül is segíti a méregtelenítést. A zsurló nem kifejezetten vizelethajtó, ugyanakkor tisztítja az egész vizeletkiválasztó rendszert.
A szív- és érrendszer karbantartásának első számú gyógynövénye a galagonya virágos ágvége, illetve a galagonyabogyó. Szabályozzák a szívműködést és a vérnyomást.
Az idegrendszer első számú gyógynövénye a citromfű, mely úgy nyugtat, hogy nem álmosít, ugyanakkor altatóként is bevethető, ha este fogyasztjuk. Alternatívaként levendulát, orbáncfüvet, macskagyökeret, komlót is használhatunk. A citromfű annál hatásosabb, minél kevesebbet használunk belőle, a komló pedig nagyobb mennyiségben altató hatású.
A nemi működés gyógynövénye férfiaknál a kisvirágú füzike, melynek használata kúraszerűen javasolható, hölgyeknél a palástfű és a cickafarkfű.
A teákat váltogassuk, s mindennap más szervrendszerre ható teát fogyasszunk, így a növények sok más egyéb hatását is kiaknázhatjuk, összességében az egész szervezetet jó karban tarthatjuk.
You must be logged in to post a comment.