Sokan gondolják, hogy az egészséges táplálkozás és a karcsúság egyet jelent az édességmentes élettel. Tényleg így lenne? Tényleg nem létezik olyan cukorhelyettesítő, amely még egészséges is?
Aki igyekszik tudatosan élni és táplálkozni, ugyanakkor szereti az édes ízeket, könnyen szemben találja magát a kérdéssel: Mivel édesítsem a teámat és ételeimet?
Mi a baj a cukorral?
A cukor alapjában véve sem a legegészségesebb „élelmiszer”, hiszen egy nagyon feldolgozott, nagyon koncentrált, ezért magas kalóriatartalmú, de nulla tápértékű termék. Nincsenek benne vitaminok vagy ásványi anyagok, ám kalória annál több.
Ráadásul napjainkban még a cukrot is „kispórolják” a kész termékekből (üdítőkből, kekszekből és mindenféle édesített termékből), helyette a sokkal olcsóbb glükóz-fruktóz szirupot használják, amely viszont kukoricából készül, ami köztudottan világszerte az egyik leginkább GMO-s növényféle. (Elvben hazánk GMO-mentes, gyakorlatilag azonban elég bemenni egy takarmányboltba, nem kell sokáig keresgélni, hogy GMO-s takarmányt találjunk, rá van írva, nincs benne semmi titok. Persze a GMO-mentesség a termesztésre vonatkozik, de azért látható, hogy a GMO mégis itt van velünk a takarmányokban.)
Mi a baj az édesítőszerekkel?
Sokan sokáig hitték azt, hogy a mesterséges édesítőszerek megfelelő alternatívát jelentenek, hiszen nincsen bennük kalória. A testsúly szempontjából valóban kitűnő alternatíva, az íze már hagy némi kívánnivalót maga után, arról nem is beszélve, hogy mesterséges termékről van szó. Mindezek miatt senkinek nem ajánlható jó szívvel, hiszen nem éppen egészséges cukorpótlók. Nem is erre találták ki, hanem a cukorbetegek részére szolgáló cukorpótlóként.
A szaharin, az aszpartám, a szukralóz és egyéb mesterséges édesítőszerek azonban valójában még a cukornál is egészségtelenebbek, számos tudományos kutatás során megállapítást nyert, hogy segíti a vesebetegség, az anyagcserezavarok, a cukorbetegség és az elhízás kockázatát. Ráadásul a mesterséges édesítőszerek az édes íz iránti túlzott sóvárgást is kiváltanak. Puff neki!
Szerencsére a természet a segítségünkre siet a megoldással.
Xilit, nyírfacukor
A xilit a nyírfa kérgében található kristályos cukorból származtatott cukoralkohol. Édessége a cukoréval nagyjából megegyező, de kalóriatartalma a cukorénak csak 40%-a. A xilit természetes eredetű, előfordul gyümölcsökben is, például a málnában, és zöldségekben is, például a kukoricacsírában, sőt még szervezetünk is termeli kis mennyiségben.
Nyolcszor lassabban szívódik fel, mint a cukor, és az inzulintól függetlenül metaboliziálódik (emésztődik), így sokkal biztonságosabb édesítő a cukorbetegek számára, mint a cukor, amely számukra különösen nagy rizikót rejt.
A xilit gátolja a baktériumok növekedését, amelyek fogszuvasodást okoznak, illetve amelyek megfelelő környezetet teremtenek a Candida szaporodásához. A xilit nem erjed, és nem savasítja a szervezetet, mint a cukor. A Streptococcus mutans ellen is hatásos, ezáltal drasztikusan csökkenti a fül- és torokgyulladások számát.
Kutatások szerint fogyasztása növeli a csontsűrűséget és a csontszilárdságot.
Xilit mellékhatásai
Az arra érzékenyeknél hasmenést, puffadást okozhat, ezért célszerű fokozatosan bevezetni az étrendbe. Kutyákra mérgező hatású!!!
Az eritrit vagy erythritol néven is elérhető cukorhelyettesítő a xilittel hasonló hatású cukoralkohol. Kis mennyiségben megtalálható gombákban, egyes gyümölcsökben, borban, sajtokban, szójaszószban. Igen csekély a kalóriatartalma. A xilitre érzékenyek eritrittel kiválthatják azt. Édesítőereje 60-80%-a a cukorénak. A fogszuvasodás és a candidiazis megelőzésében a xilittel azonos hatású.
Stevia, jázminpakóca
Háromszázszor édesebb a cukornál, és gyakorlatilag nincs kalóriatartalma, ám nagyobb mennyiségben kesernyés utóíze van. A Stevia (jázminpakóca) növényt évszázadok óta használják édesítésre az amerikai kontinensen.
A Stevia csökkenti a vércukorszintet, a vérnyomást, felveszi a harcot a fertőzésekkel, és csökkenti a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A Stevia elérhető a növényről származó levelek formájában, de különféle kristálycukorra emlékeztető formákban is.
Az eritrit és a Stevia házasításából megtévesztésig a cukorra emlékeztető ízű, de kalóriamentes édesítő is készül, melyből csak igen csekély mennyiségre van szükség.
Stevia, jázminpakóca (Stevia rebaudiana)
Nyers méz
A méz kiválóságát talán nem is nagyon kell ecsetelni. Kétségtelen tény, hogy viszonylag magas a kalóriatartalma, cserébe viszont nem halott anyag, hanem élő táplálék, mely enzimeket, prebiotikumokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket is tartalmaz.
Mindez persze csak a nyers mézre igaz, hiszen a pasztőrözött, 50 fok fölé hevített méz az értékes hatóanyagai (enzimei) és tulajdonságai nagy részét elveszíti.
Kis mennyiségben mindenképpen kiváló cukorpótló. Olyan ételekhez és italokhoz célszerű használni, amelyekben nemcsak édesítő hatása, de kellemes íze is érvényesül. Teák ízesítésére tökéletes, amennyiben nem forró a tea. Süteményekbe sütve a pozitív tulajdonságainak nagy részét elveszíti.
Gyógynövényes méz is készülhet belőle, amely bár szintén cukrot tartalmaz, mégis sokkal egészségesebb, mint a cukros gyógynövényszirupok.
Melasz
Az asztali cukor előállítása során keletkező melléktermék, egy sűrű barna cukorszirup.
Nagyon egészséges, rengeteg ásványi anyag található benne, mint vas, magnézium, kálium, mangán, réz, mindezen túl pedig B-vitaminok is. Mindemellett nem túl édes, hiszen a cukorgyártás végén keletkezik.
Egy régi babona szerint a melaszból és tejből készített elixír a végtelen szépség és ifjúság fenntartását szolgálja. Ha ez némiképp túlzás is, magas antioxidánstartalma vitathatatlan, ami adhat némi alapot ennek a megállapításnak.
Ásványi anyagainak köszönhetően szerepet játszhat az egészséges csontok és vér fenntartásában. Gyógytáplálék lehet a csontritkulásban szenvedők számára. Segíthet továbbá az elhízás visszaszorításában. Tápanyagokban gazdag édesítőszer várandósság és a szoptatás időszaka alatt.
Mindez bizonyítja, hogy cukormentes táplálkozás mellett sem kell mellőznünk az édes ízek élvezetét.
Megjegyzés: a méz és a melasz fogyasztása cukorbetegség, illetve inzulinrezisztencia esetén nem ajánlott, illetve a napi szénhidrát-bevitelbe beleszámítandó.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.