A nyírfa, vagyis a közönséges nyír, illetve bibircses nyír Észak-Ázsiában és Európában őshonos. Napfényes területeken, homokos talajon érzi jól magát. Sokfelé parkokban is ültetik, mivel igen szép fa.
Bingeni Hildegard szerint a fa szerencsét hoz, ezen kívül gyulladt, duzzadt kelésre a felmelegített rügyeket javasolta, egy kendővel rögzítve azokat a fájó helyre. A görögök és a rómaiak nem ismerték mint gyógynövényt. Plinius említette meg, hogy a gallok gumiszerű tapaszt készítenek belőle. A 13-14. században Albertus Magnus a kéregből tavasszal csapolt édes nedvet ajánlotta vesekőképződés és májpanaszok ellen, továbbá foltos bőrre és szájpenész ellen.
Húgyúti betegségek, méregtelenítő
Vizelethajtó, baktériumölő, vírusölő hatásánál fogva a legkülönfélébb vese- és hólyagbántalmaknál alkalmazzuk. Vesegyulladás, hólyaghurut, húgycsőgyulladás és vesekő, vesehomok esetén is hatásos. Fertőtleníti a húgyutakat. A húgyúti gyulladásoknál lázcsillapító hatását is kiaknázhatjuk.
Vesegyulladásnál útifűvel és bazsalikommal keverve hatásos keveréket kapunk.
Vízhajtó hatásánál fogva méregtelenítő, salaktalanító hatása is jelentős. Méregtelenítő hatását tovább fokozza izzasztó hatása.
Legjobb növényi vízhajtóként tartjuk számon. Ödémás panaszok esetén is hatásosan alkalmazható (kivéve szívgyengeség és a vese elégtelen működése esetén).
Reuma, köszvény
Reuma és köszvény esetén vizelethajtó hatása segít a fájdalmas ízületek kitisztításában is. Tövises iglicével, csalánnal, réti legyezőfűvel keverék is készíthető a reumás panaszok enyhítésére.
Bőrproblémák
Csersavtartalmának köszönhetően krónikus bőrbajok, ekcéma, illetve pikkelysömör esetén is hatásos lemosót készíthetünk belőle. Mivel a bőrön általában a szervezetben felhalmozódott méreganyagok okoznak tüneteket, bőrbetegségek esetén belsőleg is fogyasszuk méregtelenítő hatása miatt.
Észak-Európában a nyírfa kérgét szemölcsök kezelésére használják. Megnedvesített kéregdarabot vagy összetört kéregből készített főzetet készítenek, mely valószínűleg a szalicilátoknak és a vírusölő vegyületeknek köszönhetően hat.
Külsőleg fertőtleníti a koszmót (tejsömör), mely legtöbbször csak a hajas fejbőrt érinti, de áthúzódhat a kisbabák arcbőrére is.
Megfázás
Megfázás elleni teakeverékekben C-vitamin-tartalma, izzasztó és lázcsillapító hatása miatt is helyet kaphat.
Nyírfalevél alkalmazása
1 ek. szárítmányt leforrázunk 2 dl vízzel, 10-15 percig állni hagyjuk, naponta háromszor-négyszer fogyasztunk 2 dl teát. Fontos, hogy elegendő vizet fogyasszunk alkalmazása során, ezért a legjobb, ha minden adag nyírfatea után megiszunk egy nagy pohár vizet is. Külsőleg alkalmazva dupla mennyiségű (2 ek.) szárítmányt adunk 2 dl vízhez.
A húgyutak átöblítéséhez 4 ek. szárítmányt 0,5 liter vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk. Ezt elosztjuk 3-4 részre, s nagyjából egyenlő időközönként elfogyasztjuk a nap folyamán.
A tavasszal megcsapolt törzséből nyert virics nevű nedvből már háromszor 100 ml is hatásos lehet a vesekő elhajtására. Friss levele jó C-vitamin-forrás csökkent ellenállóképességnél.
Nyírfalevél mellékhatása
Mellékhatása nem ismert. Szívgyengeség vagy elégtelen veseműködés következtében kialakult ödéma esetén ne végezzünk vízhajtókúrát nyírfalevéllel. Allergizálhat.
Nyírfa levelének gyűjtése
A kifejlett, szép és egészséges leveleket gyűjtjük tavasz végén, nyár elején, amikor még zsengék, frissek. Korábban a kérgét, bimbóit, gyantáját is alkalmazták, manapság már csak a nyírfalevelet hasznosítjuk.
Érdekesség
A középkor végén mágikus erőt is tulajdonítottak a nyírfának, ugyanis állítólag a boszorkányok e fa vesszőiből kötötték a seprűiket.
You must be logged in to post a comment.