Homokos legelőkön, erdőtisztásokon, köves talajokon, töltéseken találkozhatunk ezzel a kétéves, mezei gyertyának vagy király gyertyájának is nevezett, pompás kinézetű, gyönyörű sárga virágokat hozó növénnyel, amelynek virágpártái szolgáltatják a hatóanyagtartalmú drogot. A szöszös ökörfarkkóró és a keskenylevelű vagy molyhos ökörfarkkóró egyaránt gyógyhatásúak.
Már az ókorban igen széleskörűen használták. Virágait és gyökerét hasmenés, görcsök, zúzódások és krónikus köhögés esetén adták, leveleiből pedig borogatás készült szemgyulladásra, égési sérülésekre, ödémákra, kelésekre. Szárát gyantával vagy viasszal átitatva fáklyának használták.
Bingeni Hildegard a XII. században meghűlés, mellkasi fájdalom, köhögés esetén ajánlotta.
Köptető, köhögés, izzasztó, megfázás, láz
Sokféle hatóanyaga közül leginkább szaponintartalma emelkedik ki, amelynek következtében remek köptető teát készíthetünk belőle, hurutos köhögés esetén remek nyálkaoldó. Teája ráadásul nagyon jó ízű, s magas cukortartalma miatt édesítést is alig igényel, bár mézzel édesítve természetesen tovább fokozható a hatása.
Nyálkatartalmánál fogva asztmatikus és száraz köhögés esetén is eredményesen használható, ám erre a célra a levele alkalmas.
Heszperidin tartalmánál fogva izzasztó hatással bír, így egyúttal a felső légúti hurutok, meghűlés esetén előforduló hőemelkedés vagy láz csillapítására is alkalmas.
Emésztőrendszeri problémák
Cser- és keserűanyag tartalmának köszönhetően a legkülönfélébb emésztőrendszeri problémák esetén is hasznát vehetjük, úgy mint hasmenés, rossz emésztés vagy bélhurut.
Szájöblítő
Külsőleg szájüregi sebek, gyulladások esetén öblítőként.
Aranyér, kelések
Aranyeres gyulladásnál ülőfürdőként alkalmazzuk.
Kelések puhítására borogatóként használható.
Ökörfarkkóró egyéb alkalmazási lehetőségei
Vizelethajtó és vértisztító hatással is rendelkezik.
Érfalerősítő teakeverékek alkotója is lehet.
Külsőleg használható még szőke haj öblítésére, mivel enyhe hajszőkítő hatással is rendelkezik.
Ökörfarkkóró alkalmazása
Belsőleg 1 teáskanálnyi mennyiséget kell leforrázni 2 dl vízzel, 15 perc állás után leszűrve fogyasztható, naponta 2-3-szor 2 dl mennyiségben. Élvezeti teaként is fogyasztható, ám ilyenkor alacsonyabb mennyiségű szárítmány is elegendő az elkészítéshez.
Ökörfarkkóró mellékhatása
Az adagok betartása mellett nem ismeretes mellékhatása. Az adagok betartása azonban nagyon fontos, mert – mint minden magas szaponintartalmú növény – hemolitikus hatású, a vörösvértestekből képes a hemoglobint kiléptetni, vagyis túladagolás esetén roncsolja a vért, ezért gyermekeknek se adjuk! Cukorbetegek óvatosan fogyasszák magas (10%-os) cukortartalma miatt! Használat előtt kérjük ki szakember véleményét!
Magjai mérgezőek!
Ökörfarkkóró gyűjtése
Előfordulása elég gyakori, így gyűjtése is könnyű, termesztése is egyszerű, azonban a szárítása és a tárolása igényel némi körültekintést. A reggeli órákban kell gyűjteni, amikor még harmat van, majd a napon kiterítve szárítani. Az idejében kiterített virágok naplementéig megszáradnak. Tárolásánál ügyelni kell arra, hogy a levegőtől mindenkor legyen elzárva, ugyanis könnyen felveszi a levegő nedvességtartalmát, és ebben az esetben már értéktelenné válik.
You must be logged in to post a comment.