Az orvosi somkóró száraz és meszes talajokon, utak mellett, parlagokon, vasúti töltéseken sokfelé tömegesen előforduló egyéves vagy kétéves növény.
Az ókor óta használják. Már Dioszkuridész ajánlja külsőleg kiütések és ótvar gyógyítására, kelések felpuhítására, belsőleg gyomorfájás ellen. A kolostori gyógyászat vizelethajtó, izzasztó, sebgyógyító, fájdalomcsillapító növényként tartotta számon. Hieronymus Bock fülfájásra, „tüzes szemre” (valószínűleg szemgyulladás), kelésekre és a méh megkeményedésére ajánlotta.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászatban leggyakrabban aranyér és visszér gyógyítására alkalmazták.
Vérhígító, limfotonikum
Kumarin nevű hatóanyagánál fogva elsősorban vérhígító, vérrögképződést gátló hatását érdemes kiemelni. Erősíti az érfalakat, illetve kiváló limfotonikum, vagyis jó hatással van a nyirokkeringésre, ezért ödéma esetén, de a nyirokrendszer gyulladása esetén is jól alkalmazható. Szabályozza a nyirokműködést.
Véralvadásgátló hatású, így visszérgyulladás esetén is hatásos. A kutatások igazolták a vénák elégtelen működéséből adódó panaszok, mint nehéz és fájó lábak esetén jótékony hatását, de nyirokpangás és aranyér kiegészítő kezelésére is alkalmasnak találtatott.
Bőrproblémák
Pattanások, kelések, sebek kezelésére külsőleg alkalmazható. Sebgyógyító és antiszeptikus (fertőtlenítő) hatását lábszárfekély esetén is érdemes kihasználni.
Szempanaszok
Flavonoid tartalmánál fogva szemgyulladás esetén (főként keverékekben) alkalmazható. Erre a célra elsősorban virága jöhet számításba. A szem megerőltetése, illetve füstös környezetben való tartózkodás által igénybe vett szem borogatására is alkalmas.
Nyugtató
Enyhén nyugtató hatású. Fejfájás, illetve álmatlanság esetén is alkalmazható, akár teakeverékekben is.
Reuma
Izomgörcsök és reuma esetén belsőleg és külsőleg egyaránt felhasználhatjuk.
Zúzódások, rándulások, vérömlenyek borogatására is alkalmas.
Egyéb alkalmazási lehetőségek
Görcsoldó hatását emésztőrendszeri, főként gyomor- és bélgörcs esetén használhatjuk ki. Szabályozza a májműködést. Felfúvódás és renyhe bélműködés esetén is szóba jöhet alkalmazása.
Felső légúti betegségek esetén köptetőként alkalmazhatjuk.
A mellekben keletkezett tejcsomók, illetve egyéb mirigyeket érintő duzzanatok esetén is hatásos akár külsőleg, akár belsőleg alkalmazva.
Orvosi somkóró alkalmazása
Belsőleg 1 kávéskanálnyi (1,5 gramm) szárítmányt 2 dl vízzel leforrázunk, 10-15 percig állni hagyjuk, szűrjük. Naponta maximum kétszer 2 dl-nyit fogyasztunk.
Külsőleg 2 evőkanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 1-2 percig főzünk, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Orvosi somkóró mellékhatásai
Várandósság alatt ellenjavallt a simaizmokra gyakorolt hatása miatt. A kumarin túladagolása belső vérzéseket okozhat, ezért az adagolást pontosan be kell tartani.
Orvosi somkóró gyűjtése
Gyűjtése viszonylag egyszerű, mivel gyakran nagy tömegekben fordul elő. Nyáron gyűjtjük üdén virágzó állapotban a virágokat vagy a virágzó hajtás felső kb. 20 centiméteres hajtását. A herba fás részeket nem tartalmazhat.
Érdekességek
Trombózis elleni gyógyszer is készül belőle.
Dohányillatosításra is használják. A melilotus mézherét jelent, mely elnevezés az illatos virágokra utal. Aromája a molyokat riasztja.
A fehér virágú somkórót takarmányozásra használják, de vigyázni kell, hogy az állatok a sárga virágú fajtát ne legeljék le.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.