Hónapról hónapra sok hölgy életét nehezítik meg a menstruációt megelőző napokban kialakuló enyhébb vagy erősebb formában jelentkező érzelmi és fizikai tünetek. A tünetek és okok ellen természetes megoldásokkal és gyógynövényekkel is sokat tehetünk.
Mi az a premenstruációs szindróma (PMS)?
A menstruáció előtt egy-két héttel jelentkező és a menstruáció első napjai után megszűnő panaszokat, tüneteket nevezzük összefoglaló néven PMS-nek. A hölgyek 30-40%-át érinti kisebb-nagyobb mértékben, bár egyes források szerint ennél is többeket. Ezekben a napokban jelentkezhetnek a hangulatingadozások, felfúvódás, fejfájás, mellfeszülés, kisebb emésztőrendszeri panaszok, bőrproblémák és egyéb érzelmi, illetve fizikális változások.
A tünetek között szerepelhetnek továbbá olyan idegrendszeri panaszok, mint koncentrációs zavarok, fáradtság, levertség, idegesség, ingerlékenység, álmatlanság, csökkenő szexuális vágy, hányinger, hányás, szédülés, illetve bőrpanaszok, mint pattanások, akne, bőrszárazság, viszketés, valamint egyéb kellemetlen tünetek, mint vízvisszatartás (enyhe ödéma), növekvő étvágy, székrekedés, hasmenés, átmeneti súlygyarapodás.
Mivel a panaszok hátterében egyéb ok is meghúzódhat, ha nem szűnnek meg a panaszok a menstruáció kezdetét követő néhány napon belül, érdemes lehet orvossal konzultálni.
Kit érinthet a premenstruációs szindróma?
Ugyan nem egyformán, de minden hölgyet érinthet ez a probléma a menstruáció előtti napokban.
Az idősebb tinilányok általában súlyosabb panaszokról számolnak be, mint fiatalabb társaik, ugyanakkor a hölgyek húszas éveinek végétől a negyvenes éveik közepéig gyakrabban fordul elő a PMS, mint fiatal lányoknál.
A negyvenes éveikben járó hölgyek panaszai általában súlyosabbak, később pedig inkább a menopauza tünetei válnak jellemzővé, melyek sok hasonlóságot mutatnak a PMS tüneteivel.
A PMS nagyon eséllyel alakul ki azoknál a hölgyeknél, akiknek a kórtörténetében depresszió is szerepel, illetve akik legalább egyszer várandósok voltak.
A depresszió, szorongás, allergia, asztma, a fokozott görcskészség és a migrén olyan betegségek, illetve panaszok, amelyek súlyosabbá válhatnak a premenstruációs szindróma hatására.
Premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD)
A premenstruációs diszfóriás zavar (PMDD) a PMS súlyosabb formája. A tünetek hasonlóak, ám sokkal súlyosabb formában jelentkeznek, így a normál életvitelt is akadályozhatják. Előfordul, hogy az érintettek nem tudnak iskolába vagy munkába menni, és a társasági kapcsolatokat is ellehetetleníti.
A PMDD esetén hangulatingadozások szélsőségesek, minden egyéb tüntet sokkal súlyosabb, kialakulhatnak továbbá alvászavar, depresszió, ájulás, látászavarok, hőhullámok és más neurológiai tünetek is. A PMDD a hölgyek mintegy 3-8%-át (más források szerint 10%-át) érinti.
A normál életvitelt nagymértékben zavaró tünetek esetén érdemes lehet orvoshoz fordulni, ha a természetes megoldások nem elég hatásosak vagy hatástalannak bizonyulnak.
A PMS gyógynövényei
Ligetszépe (Oenothera biennis) magolaj
Az indián nők a menstruációval összefüggő legkülönfélébb panaszokra évszázadok óta használják a gyógynövényt: a magjait rágcsálják, esetleg olajat sajtolnak belőle.
A ligetszépe nálunk is vadon nő. Egy-egy növény nagymennyiségű magot terem, melyek egyszerűen és könnyen begyűjthetőek. A magokat elrágcsálhatjuk, mozsárban megtörve müzlihez, zabkásához adhatjuk.
A ligetszépe magjából sajtolt olaj, illetve az olajat tartalmazó kapszula egyszerűen alkalmazható és könnyen beszerezhető.
Kínai angyalgyökér (Angelica sinensis)
A hagyományos kínai gyógyászatban női erősítőként, a nők gyógynövényeként menstruációs görcsök és PMS esetén is használják. Dong quai vagy női ginszeng néven is találkozhatunk vele.
A növény Kínában őshonos, nem tévesztendő össze az orvosi angyalgyökérrel, mely nálunk él. Bár ez utóbbi idegerősítő, vízhajtó és szélhajtó hatását akár PMS esetén is kihasználhatjuk.
A kínai angyalgyökér készítmények formájában nálunk is hozzáférhető. Várandósság idején tilos az alkalmazása.
Orbáncfű (Hypericum perforatum)
A depressziós panaszok első számú gyógynövényeként és nyugtató, emésztésjavító hatásáról is ismert orbáncfű a PMS tüneteinek enyhítésében, illetve megelőzésében is hatásosnak bizonyult a kutatások szerint.
Barátcserje (Vitex agnus-castus)
A barátcserje serkenti a progeszteron hormon termelődését a szervezetben, ezzel párhuzamosan a PMS-t kiváltó ösztrogén relatív mennyisége csökken, a hormonok egyensúlya pedig szintén segít enyhíteni a kellemetlen tüneteket.
A barátcserje alkalmazása ellenjavallt lehet a PMS-t kísérő depresszió estén, ugyanis ezt egyes kutatások szerint a túl magas progreszteronszint okozza.
Szója (Glycine max) és egyéb hüvelyesek
Napjainkban már egyre inkább közismert tény, hogy a szója genisteint, egy úgynevezett fitoösztrogént vagy ösztrogénszerű anyagot tartalmaz. Ugyanígy minden más hüvelyes növényre igaz, így például a borsóra, a különféle babokra és a földimogyoróra is, hogy kisebb-nagyobb mennyiségben ugyan, de fitoösztrogéneket tartalmaznak.
Egyes kutatások szerint a növényi ösztrogének (fitoösztrogének) a szervezetben hasonló hatást fejtenek ki, mint az ösztrogén. Más kutatások viszont arra mutatnak rá, hogy a fitoösztrogének gátolják a szervezet által termelt ösztrogén hatását, így mintegy antiösztrogénként működnek a szervezetben. Éppen ezért óvatosságból az ösztrogénfüggő daganatos megbetegedések esetén a fitoösztrogénekben gazdag gyógynövények fogyasztását sem javasoljuk.
Feltételezések szerint a szóját az antiösztrogén hatás teszi alkalmassá több női betegség és panasz, így a PMS és a menopauza kellemetlen tüneteinek megelőzésére. A kutatások viszont azt sem igazolták egyértelműen, hogy a távol-keleti nők esetén a rendszeres szójafogyasztás vagy a szójában található fitoösztrogének miatt alacsonyabb az ilyen jellegű megbetegedések, valamint a menopauzás problémák előfordulása.
Citromfű (Melissa officinalis)
Mintha a premenstruációs szindróma kezelésre született volna ez a kedvelt gyógynövény, ugyanis a legtöbb menstruációval összefüggő panasz enyhítésében segítségünkre siet.
Idegerősítő, nyugtatja az idegeket, javítja a koncentrációt, mindezt úgy, hogy frissítő hatású. Nyugtató hatása szinte minden panasz esetén érezhető: idegrendszeri eredetű alvásproblémákra, emésztési és szívpanaszokra is ugyanolyan hatásos. A felfúvódást és kisebb mértékben a hányingert is enyhíti.
Gyermekláncfű (Taraxacum officinale), nagy csalán (Urtica dioica) és bojtorján (Arctium lappa)
Hatékony segítség lehet a menstruációt megelőző mellfeszülés- és fájdalom. A máj munkáját is támogatja, egyik legjobb gyógynövényünk a máj- és epeműködésre, ezáltal segít enyhíteni a PMS-sel jelentkező bőrpanaszokat is.
A gyermekláncfű mellett a csalán és a bojtorján gyökere, mint a máj munkáját segítő gyógynövények, hozzájárulnak a gyorsabb ösztrogén-lebontáshoz, amelynek hatására csökken az ösztrogén szintje, így enyhülnek a PMS tünetei és a bőrproblémák.
Petrezselyemlevél (Petroselinum spp.), nyírfalevél (Betula pendula), aranyvesszőfű (Solidago spp.)
A vízvisszatartási problémák (ödéma) esetén a vízhajtó hatású gyógynövények jelenthetnek segítséget. Az aranyvesszőfű a máj munkáját is támogatja, a petrezselyemlevél szintén jó hatású az emésztőrendszerre.
Szív- és veseeredetű ödéma esetén ne használjunk erős vízhajtó gyógynövényeket.
Borsmenta (Mentha x piperita)
Hideg teája enyhíti a hányingert és a fejfájást, általános frissítő, hangulatjavító, közérzetjavító hatású gyógynövény. Illóolaját aromalámpába cseppentve vagy a borsmenta illóolajjal készült kenőccsel a tarkót és/vagy a halántékot masszírozva a fejfájás is enyhíthető.
PMS leggyakoribb tünetei
Hangulatingadozások
A szorongás, ingerlékenység, sírósság vagy a düh szinte egymást váltogathatják a menstruációt megelőző napokban. Ez nagyon zavaró és kimerítő lehet, főleg ha ehhez még koncentrációs zavar, memóriazavar, álmatlanság is társul.
A nyugtató hatású gyógynövények sokat segíthetnek: citromfű, orbáncfű, levendula, macskagyökér, komló. A citromfű nem álmosít, sőt úgy nyugtat, hogy közben frissít is, ezért napközben is fogyasztható. A többi nyugtató hatású gyógynövényt az esti lefekvés előtt érdemes alkalmazni, így segítik az elalvást is
A kevesebb több. Minden nyugtató hatású gyógynövény esetén szükséges az adagolás betartása, mert a túladagolással fokozódnak az idegrendszeri tünetek, így épp az ellenkező hatást érhetjük el.
Koncentrációs és memóriazavarok esetén a páfrányfenyő és a rozmaring is hatásos, ahogy a borsmenta illóolajának párologtatása is.
A gyömbér kifejezetten hatásosnak bizonyul a hangulati és fizikai változások esetén is, ahogy a páfrányfenyő is.
Gyömbér hatásai és mellékhatásai
Emésztési panaszok, nassolási vágy
Sokan kívánják ebben az időszakban az édes vagy a sós ízeket, vagyis ellenállhatatlan nassolási vágyat éreznek. Ennek okai jelenleg még tisztázatlanok. Ugyanakkor sokakat érint az étvágytalanság, mely sokszor hányingerrel, esetleg hányással is társul. A felfúvódás, székrekedés, hasmenés is a gyakori panaszok közé tartozik.
A gyermekláncfű segít a szénhidrátéhség (édes és sós nassolnivalók iránti vágy) enyhítésében is.
A zöldfűszereket szintén érdemes akár gyógyteaként, akár ételeinkben felhasználni, hiszen a PMS esetén is jótékony ásványi anyagokkal látják el szervezetünket, egyúttal pedig jótékonyan hatnak az emésztőrendszerre, segítenek a puffadás, a hasmenés és egyéb emésztőrendszeri panaszok megelőzésében.
Akne és pattanások
PMS idején azok is pattanásokat vagy éppen aknés elváltozásokat fedezhetnek fel a bőrükön, akik a tinédzserkort követően már búcsút intettek ezeknek a panaszoknak.
Az aknés, pattanásos bőrre külsőleg és belsőleg is jótékony hatású gyógynövényt ismerünk.
Belsőleg a körömvirág, kamilla, gyermekláncfű, gyömbér, közönséges galaj teája külön-külön vagy keverékben is hatásos.
Külsőleg körömvirágból, kamillából, útifűből, közönséges galajból, cickafarkfűből, diólevélből vagy ezek keverékéből készülhet lemosó vagy pakolás. Pattanások ecserelésére a teafa illóolaja is nagyon hatásos.
Fájdalmak
A mellfeszülés és a fejfájás a leggyakoribb, de ízületi fájdalmak, derékfájás és hátfájás is jelentkezhet.
Belsőleg a szalicilszerű hatóanyagot tartalmazó gyógynövények, vagyis a „növényi aszpirinek” hatásosak. Ezek éppúgy fájdalom-, gyulladás- és lázcsillapító hatásúak, mint szintetikus társaik, mellesleg nem véletlenül, hiszen valamikor régen réti legyezőfűből, illetve fűzfakéregből gyártották a gyógyszergyári készítményeket is.
Külsőleg a fekete nadálytő, illetve a legkülönfélébb illóolajtartalmú növényekből készülő és/vagy illóolajokat is tartalmazó kenőcsöket érdemes bevetni.
A borsmenta illóolaját tartalmazó kenőcs vagy bedörzsölő segít enyhíteni a fejfájást is.
PMS megelőzése, a tünetek enyhítése egyéb természetes módszerekkel
A táplálékkal bevitt B1 és B2-vitamin csökkenti a PMS kialakulását. B1-vitamint tartalmaznak a teljes kiőrlésű gabonák, a diófélék (különösen nagy mennyiségben a paradió), valamint a sertéshús. B2-vitamint pedig a tojás, a hal, a sajt, a hüvelyesek, a teljes kiőrlésű gabonák, a zöld színű zöldségek, a zöld leveles növények, illetve a gombák.
A folsav, a magnézium, az E-vitamin, a kalcium és a B6-vitamin szintén sokat segíthet.
A rostok, melyek a teljes kiőrlésű gabonákban is megtalálhatóak, jelentősen hozzájárulnak a vércukorszint stabilizálásához, ami a hangulatingadozások, illetve a nassolási vágy megelőzéséhez, illetve megszüntetéséhez is fontos.
A testmozgás szinte minden betegség és panasz esetén jótékony, nincs ez másként a PMS esetén sem. Enyhíti az idegrendszeri tüneteket, fokozza az endorfin hormon termelését, ami fájdalomcsillapító hatású és jókedvre derít. Nem ilyenkor kell maratont futni vagy saját rekordjainkat megdönteni, de egy kellemes séta a természetben, egy kis táncolás, jóga vagy könnyű torna pont megfelel a célnak.
Lehetőleg kerüljük a só, a cukor, az alkohol és a koffein fogyasztását. A só fokozza a vízvisszatartást és a puffadást, a koffein ingerlékenységet okozhat, a cukor a nassolási vágyat fokozza, az alkohol hatására pedig fokozódhatnak a hangulatingadozások.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.