A prosztataproblémák megelőzése és kúrája során igen nagy hatékonysággal alkalmazhatóak a gyógynövények.
Valamikor az idős férfiak betegségének tartották, és igaz, hogy az életkor előrehaladtával gyakoribb a prosztataduzzanat, illetve prosztatagyulladás, azonban a fiatalabb férfiaknál is előfordul. Fiatal korban, illetve középkorú férfiaknál a problémák hátterében inkább fertőzések, míg idősebb korban hormonzavar áll.
A heveny panaszok (magas lázzal és fájdalmakkal jelentkező vizelési problémák) cselekvésre késztetnek, ugyanakkor a nem megfelelően kikezelt gyulladás krónikussá is válhat. Ilyenkor a tüntetek már nem annyira egyértelműek és kínzóak, ám ezekre is oda kell figyelni. Égő érzés vizeléskor, gyakori vizelési inger, a vizelet nehéz megindulását követően utócsepegés is előfordulhat, bizonytalan alhasi fájdalmak, végbélbe sugárzó fájdalom és rossz közérzet hívhatják fel a figyelmet a problémára.
A kezdődő prosztataduzzanat enyhe tüneteket okoz, melyek az immunrendszer állapotától függően, akár maguktól is megszűnhetnek.
A prosztataproblémák megelőzése és kúrája során alkalmazható gyógynövények
Speciálisan ható, hormonszerű anyagokat tartalmazó gyógynövények
A kisvirágú füzike, a komló, a cickafarkfű (erős gyulladáscsökkentő is), a festőmályva virága, a zsályalevél (gyulladáscsökkentő is), az izsópfű (gyulladáscsökkentő), a kakukkfű, az ánizs és az édeskömény hormonálisan hat prosztataproblémák esetén. Érdemes megemlíteni egy méhészeti terméket is, amely illeszkedik ezen gyógynövények hatásának sorába, ez pedig virágpor.
Megelőzés céljából negyven éves kor fölött minden férfinak szükséges lenne kúraszerűen vagy heti egy-két alkalommal kisvirágú füzikéből készült teát fogyasztani.
Általános gyulladásgátló, gyulladáscsökkentő gyógynövények
A körömvirág, a cickafarkfű, a szurokfű, a kamilla kiválóan alkalmazható gyulladáscsökkentők prosztataproblémák esetén. A méhészeti termékek közül a propolisz említendő, mely szintén nagyon hatásos gyulladásos állapotok estén. Propoliszos méz formájában a teák ízesítésére is alkalmas.
A natúr, pirítatlan tökmag rágcsálása, illetve a tökmagolaj fogyasztása szintén hatásos, főként megelőzésre. Tökmagolajból napi egy-két kávéskanálnyi mennyiség javasolt.
Amit még tehetünk
Megfelelő öltözködéssel, az altest melegen tartásával a gyulladások kialakulása megelőzhető, de legalábbis csökkenthető, a gyógyulás pedig gyorsítható.
Az egészséges táplálkozás, a vitaminok pótlása, roboráló gyógynövények fogyasztása erősíti az immunrendszert, így kisebb eséllyel alakulnak ki gyulladások.
Gyógyító fürdő készülhet kamilla, körömvirág, cickafarkfű, kakukkfű, izsóp, levendula, zsálya, édeskömény felhasználásával. A jó meleg fürdő során a növények illóolajai a bőrön keresztül a gyulladás helyére szívódnak fel, a fürdő hatása fokozható víz alatti masszázzsal. Törölközés után a fürdőhöz is használt növényekből készült kenőccsel folytatódhat a masszázs.
Éjszakára melegítőpárnát vagy egyéb meleg pakolást (pl. vászonzacskóban forrázott és kinyomkodott lenmaglisztes pakolást) tegyünk a prosztatára.
Fontos a vitamindús táplálkozás, a roboráló gyógynövények fogyasztása (pl. csalán, gyermekláncfű), ásványi anyagok és nyomelemek pótlása.
Prosztataproblémák lelki okai
„A prosztatabántalmak tehát egyfajta belső nyomást jeleznek, mely a vesékkel (partnerkapcsolattal) is összefüggést mutat vagy éppen onnan ered. Többnyire csupán idős korban jelentkeznek, midőn a férfinak az a szubjektív benyomása támad, hogy „nem képes többé megállni a helyét”. Képtelen többé megtenni azt, amit szeretne – s nem csupán szexuális téren.
Mily könnyű lenne pedig a megoldás, ha az ember megváltoztatná elképzeléseit és azt akarná tenni, amire képes! Hiszen minden elképzelés voltaképpen önnön énünktől távolít el minket. Fel kellene hát hagynunk azzal, hogy minduntalan a „férfi” szerepét játsszuk, el kellene oszlatnunk félelmünket, hogy nem vagyunk többé oly vonzóak, mint korábban, hogy kifejezésre juttassuk azt, akik tulajdonképpen vagyunk. Nem arról van szó, hogy idegen elvárásoknak – legyen az akár a sajátunk – eleget tegyünk, hanem arról, hogy olyanok akarjunk lenni, amilyenek vagyunk. Lehetőségünk van arra, hogy ki-ki önnön javára döntsön, ne különféle követelményeket teljesítsen (a partnerét, gyermekeiét vagy a társadalomét), hanem önmagát tekintse mércének és a saját útját járja. Ha ez sikerül, az önmagunk által előidézett belső nyomás is fölenged – s vele együtt eltűnik annak „külső lenyomata”, a prosztatabántalom is.”
Forrás: Kurt Tepperwein: Mit árul el a betegséged?
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi diagnózist és nem minősülnek kezelési tervnek vagy javaslatnak!
Jó egészséget kívánok!