Arról lassan több évtizedes vita folyik, hogy ételeink sózása szükséges-e, egészséges-e, vagy sem. A vita lassan eldőlni látszik a só javára, most azonban inkább a külsőleges alkalmazásról lesz szó. A sóterápia ugyanis egy sor panasz esetén alkalmazható ilyen formában is.
A sós kezeléseket kiegészíthetjük különféle gyógynövényekkel is, így együttesen alkalmazva hatásuk fokozható.
A sóterápia hatásai
A só pozitívan hat a légutakra, tisztítja a hörgőket, a tüdőt, segít a lerakódott váladék feloldásában. Légúti megbetegedések esetén a sószobában történő tartózkodás, a sós vizes inhalálás vagy a sós orrspray (különösen megfázás esetén) is hatékony segítséget jelent. Jótékony hatású arc- és homloküreg-gyulladás, enyhébb fokú asztma, akut hörghurut, légcsőhurut, száraz köhögés, valamint szénanátha esetén is. (Asztma és szénanátha esetén a sószobában való tartózkodás javasolható.)
Garatgyulladás, mandulagyulladás, szájüregi gyulladások, fogínyvérzés esetén sós vízzel gargarizáljunk, illetve öblögessünk.
Fülfájás esetén a fülre helyezett sópárna segít a fájdalom csillapításában és a gyulladás csökkentésében.
Reumatikus panaszok esetén fürdő vagy pakolás formájában kezeljük az érintett területet. Köszvény, arthritis (ízületi gyulladás), csontritkulás, háti és nyaki csigolyák rendellenességei, ficam, csonttörés, csontrepedés, izomrost-szakadás, porckorong degeneratív elváltozása esetén is alkalmazható.
Idegfájdalom, ideggyulladás esetén fürdő vagy pakolás formájában a leghatásosabb.
Karban tartja a visszereket, megvéd a hajszálérrepedésektől, bevérzésektől.
Pikkelysömör, bőrgomba, bőrfertőzések esetén fürdőként, lemosóként, lábáztatóként, gyógykrém formájában alkalmazhatjuk.
Bőrápoló, bőrvédő hatású, ápolja és védi a bőrt, normalizálja a bőr pH-értékét. Zsíros, mitesszeres, pattanásos, ekcémás bőr ápolására is alkalmas. Mélytisztító hatású, vírus- és baktériumölő hatásánál fogva fertőtlenít.
A száraz bőrt is simává, hidratálttá varázsolja, nem engedi elpárologni a bőr természetes víztartalmát. (Vigyázat! A magas sótartalmú víz szárító hatású.)
Bőrradírozó és méregtelenítő hatását különféle bőrproblémák és narancsbőr esetén is kihasználhatjuk. A narancsbőr elleni bőrradírhoz kevert sóval fokozható a bőrradírozó és narancsbőrellenes hatás.
Fürdőként, lemosóként bármely testfelületen gátolja a túlzott izzadást.
A sós fürdő általános méregtelenítő és immunerősítő hatású.
Akut nőgyógyászati gyulladások esetén ülőfürdő formájában, illetve pakolásként is alkalmazható.
A lakótérben (hálószobában) elhelyezett sólámpák, sótéglák segítik a koncentrációs és alvászavarok megszüntetését, jótékony hatással vannak az egész szervezetre. Tisztítja és fertőtleníti a levegőt.
Gyerekeknek készíthetünk sóhomokozót akár a lakásban is, így játék közben élvezhetik a só jótékony hatását.
Nem minden só, ami sónak látszik
A leginkább szóba jöhető sófélék a parajdi só és a Himalája-só.
Terápiás céllal (és egyébként étkezési céllal is) kizárólag tiszta forrásból származó sót használjunk. A boltok polcain jelen lévő asztali, konyha- és egyéb sók a legtöbb esetben nem felelnek meg ezen kívánalmaknak. A valódi só a nátrium-kloridon kívül több mint nyolcvanféle ásványi anyagot tartalmaz, de a zömében kálium-klorid tartalmú „só” nem nevezhető valódi sónak.
Sós fürdő
Egy fürdőkádnyi testmeleg vízhez adjunk egy kiló sót, a fürdő 10-15 percig tartson. Ne mossuk le magunkról a sós vizet, csak itassuk fel a nedvességet, majd pihenjünk fekve, amíg megszárad bőrünk.
Sós orrspray
Bár a kereskedelmi forgalomban általában tengervizes orrspraykkel találkozunk, tudni érdemes, hogy valójában ezek nem egy az egyben tartalmaznak tengervizet, hanem a fiziológiás sóoldattal megegyező sótartalmú oldattá hígítják azt.
Fiziológiás sóoldat: 0,9%-os nátrium-klorid oldat. Elkészítéséhez 9 gramm sót (nátrium-klorid) kell feloldani 800 ml vízben, majd a kapott oldatot 1000 ml-re kiegészíteni.
Tengervíz: 1 kilogramm tengervízben nagyjából 35 mg só van (a különféle tengerek sótartalma némileg eltér), ami nagyjából négyszerese a fiziológiás sóoldat sótartalmának.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.