A szemszárazság igen gyakori probléma. Régebben a televízió képernyője jelentette a legfőbb veszélyforrást, manapság ezt még megtoldjuk a számítógép vagy laptop képernyőjével, a telefonokkal és tabletekkel, melyek szinte egy perc nyugalmat sem hagynak szemünknek.
A központi fűtés csak ront a helyzeten, a légkondicionálásról nem is beszélve. Fűteni ugyan valóban muszáj, de a levegő hűtése is egyre elterjedtebbé vált.
Mindezen hatások együttesen fokozzák a problémát, amit még könnyen megfejelhetünk az alváshiánnyal is, amitől a szem még fáradtabbá és irritáltabbá válhat.
Fontos ugyanakkor különválasztani a szem fertőzéses, gyulladásos betegségeit a szárazságtól. Bár a száraz szem fogékonyabb lehet a fertőzésekre, illetve a fertőzéseket is kísérheti szárazság, a már kialakult gyulladás nagyobb odafigyelést és gyulladáscsökkentő, fertőzésellenes kezelést igényel.
A túlerőltetéstől, a rendszeres pislogás hiányától, illetve a könnytermelés csökkenésétől kialakuló szárazság esetén a tüneteket kezelhetjük. Fontos a rendszeres és megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztás, esetleg műkönny használata, de szemnyugtató és könnytermelést segítő, szemvédő vitaminokat tartalmazó gyógynövényeket is bevethetünk.
Szemvidítófű
A szem egyik legnagyobb barátja, ahogy a neve is mutatja. Javítja a látást, amennyiben azt a szem fáradtsága okozza, csökkenti a gyulladást és a szemszárazságot. Lemosóként, borogatás formájában alkalmazhatjuk, de szemcsepp formájában is kapható.
Egy deciliternyi vízben forraljunk fel 1 teáskanálnyi szemvidítófüvet, további kb. 5 perc forralás után hagyjuk még ázni további 5 percig. Szűrjük át alaposan, és ezzel a főzettel mossuk le, illetve borogassuk a szemet.
Homoktövis
Csökkenti a szem fáradékonyságát. A-vitamint és béta-karotint is tartalmaz, így javítja a látást. Ezeknek a vitaminok védik a szem ideghártyáját is. Csökkenti a szemfáradtságot, erősíti a szem hajszálereit, ezáltal élesíti a látást, és segít megelőzni a különféle szemproblémákat.
A homoktövisolajjal kívülről vékonyan bekenhetjük a szemhéjat. Belsőleg a homoktövis kipréselt nedvét vagy a bogyókat, bogyókkal készült ételeket fogyaszthatjuk. Különösen magas C-vitamintartalma és a benne található antioxidánsok és egyéb hatóanyagok egész szervezetünkre pozitív hatást gyakorolnak.
Fekete áfonya
Elsősorban a látás élességét javítják a benne található hatóanyagok. Rendszeres fogyasztásával már rövid időn belül pozitív hatást gyakorol a szemben a véráramlás (az oxigénszállítás) javulására.
Segíti a szem gyorsabb alkalmazkodását a különféle fényviszonyokhoz. Időskori látásromlás és a periférikus látás elvesztése esetén is hatásos.
A látás javulásával pedig csökken a szem megerőltetése, fáradása, és ezáltal kisebb az esély a szemszárazság kialakulására is.
A fekete áfonya teaként, lé, gyümölcs vagy kapszula formájában is fogyasztható.
Feketetea
A Camellia sinensis, vagyis a teacserje leveleiből készülő feketetea klasszikus szemborogató gyógynövény. Csökkenti a puffadtságot, a szem fáradtságát, a szem körüli karikákat, nyugtatja a szemet.
A leforrázott, majd lehűtött filtert helyezzük a lehunyt szemre, és így pihenjünk 10-15 percig. Lehetőleg klórozatlan papírból készült filtert használjunk. A szálas feketeteát forrázás, majd kihűtés után tiszta gézlapra helyezve szintén használhatjuk szemborogatásra.
Körömvirág
Enyhíti a szem irritációját, hatékony gyulladáscsökkentő gyógynövény. Szintén borogatóként vagy szemlemosóként használhatjuk.
Belsőleg fogyasztva béta-karotin tartalma is támogatja szemünk egészségét.
Levendulavirág
Bár a levendulát elsősorban idegnyugtató hatásáról ismerjük, a bőrre és a nyálkahártyára is nyugtató, irritációt csökkentő hatása van, ezért szemlemosó és szemborogató is készülhet belőle.
Rózsaszirom
Gyulladáscsökkentő, nyugtatja az irritált nyálkahártyát, és fertőzés elleni hatású is. Borogatóként és szemlemosóként a többi említett gyógynövénnyel együtt vagy akár önmagában is használható.
Cickafarkfű virága
A kamillához hasonlóan azulénos kékolajat tartalmaz, nagyon hatékony gyulladáscsökkentő és antibakteriális hatású gyógynövény. Különösen akkor hatásos, ha a szemszárazság gyulladással, fertőzéssel párosul.
Bár a kamilla közismert kötőhártya-gyulladás elleni gyógynövény, erősen szárító tulajdonságú, ezért szemszárazság és szemirritáció esetén kevéssé ajánlható.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
You must be logged in to post a comment.