A tarack vagy tarackbúza gyökérzete (rizómája) igen sok bosszúságot okoz a kertészeknek, pedig ez a bosszantó gyomnövény gyógyhatást rejt. A tarackbúza is azon növények közé tartozik, melyek nem rendelkeznek széleskörű alkalmazási lehetőségekkel. Viszont azon a néhány területen, amelyre hatással van, érdemes odafigyelni rá.
A tarackbúza Európa és Ázsia mérsékelt éghajlatú részein ugyanúgy honos, mint Északnyugat-Afrikában és az indiai szubkontinensen. Ausztráliába, Új-Zélandra, Észak- és Dél-Amerikába betelepítették. Magyarországon szántóföldek, kertek, útszélek, folyópartok növénye, nagyon elterjedt.
Már az ókori görög orvosok is használták húgyúti betegségek kezelésére, és azóta is alkalmazott gyógynövény.
Népi gyógyászat
A népi gyógyászatban reumatikus panaszokra, valamint hólyag- és vesekő esetén alkalmazzák.
Vizelethajtó, vértisztító
Vértisztító és vízhajtó hatásának köszönhetően méregtelenítő hatású. Vese- és hólyagbántalmak esetén, illetve vesehomoknál vizelethajtó hatását használjuk ki. Vesekőoldó hatása is ismeretes, amely elsősorban kalciumkövek esetén használható ki.
Elősegíti a húgysav kiürülését is, így köszvény esetén is érdemes alkalmazni.
Vizelethajtó hatásánál fogva csökkenti a vérnyomást is, ezzel a céllal inkább teakeverékekben lehet helye.
Légúti panaszok
Mivel szaponint tartalmaz, így köptető hatású, ezért köhögés és légcsőhurut, hörghurut esetén is jól alkalmazható, főként keverékekben. Gégegyulladásnál gargarizáláshoz használható más növényekkel, például apróbojtorjánnal vagy zsályával keverve.
Bőr
Hámosító hatású, így bőrsérülések, sebek esetén, de akár pattanások, kiütések kezelésére is alkalmazhatjuk. Ekcémás bőrre keverékben alkalmazhatjuk.
Enyhe hashajtó, kisgyermekeknek is adható.
Tarack alkalmazása
1 evőkanálnyi szárítmányt 2 dl vízben 4-5 percig főzünk, majd leszűrjük. Naponta 3-szor 2 dl-t fogyasztunk. Külsőleg alkalmazva kétszeres mennyiséget használunk, azaz 2 evőkanálnyi szárítmányból főzzük a teát.
Tarack mellékhatása
Enyhe hatású növény, mellékhatása nem ismeretes.
Tarack gyűjtése
Gyökértörzse nem tévesztendő össze a csillagpázsit (Cynodon dactylon) gyökértörzsével. Bár a két drogot általában egyazon célra használják, azonban a gyógyszerkönyvek csak a tarackbúza drogjának alkalmazását engedélyezik.
Ahol egyszer elszaporodik, ott nem is a gyűjtés okozza a legnagyobb gondot, hiszen tömegével forgatható ki a földből, nagyban ezt a műveletet boronával végzik. Nedvesebb homoktalajból akár kézzel is könnyedén kitéphető.
You must be logged in to post a comment.