Húgyúti fertőzések esetén a kellemetlen tünetek enyhítésében és a kezelésében is nagy segítségünkre lehet egy jó gyógynövényes tea. Felfázás, hólyaghurut esetén azonban a megelőzésre is érdemes nagy hangsúlyt fektetni.
A húgyúti fertőzések elsősorban a nőket érintik, de férfiaknál is gyakran előfordul. Így valójában mindannyiunknak érdemes odafigyelni a megelőzésre. Ugyanis a húgyutak alsó részét érintő fertőzések felhúzódnak a vesékre, illetve hölgyek esetén a fertőzés nőgyógyászati panaszokat, urak esetében pedig prosztatapanaszokat is okozhat.
A felfázás kialakulása
A vesék energetikailag az életerőt magát jelentik, a veseműködés bármilyen zavara pedig számos egészségügyi panasz kiindulópontja lehet.
Biztosan érzékelted már, hogy a hidegben nagyobb akaraterő szükséges ahhoz, hogy megmozduljunk, pedig az agyunkkal tudjuk, hogy a mozgás felmelegíti testünket. A hűvös, téli időszak a visszavonulás, befelé fordulás időszaka, ilyenkor jobban vágyunk a bekuckózásra mint a maraton lefutására, ez természetes állapot.
Azonban a hűvös lakásban vagy irodában történő ücsörgéssel lassul a vérkeringésünk (ezzel együtt a belső energiák áramlása is). Így nem csoda, hogy a vizeletünk is pang, a hólyag (és a vesék) természetes tisztulása pedig ezáltal zavart szenved.
Ez máris megteremti a lehetőséget a húgycsövön felfelé húzódó baktériumoknak az ideális táptalaj megtalálásához.
A vese nem játékszer. Fájdalmas vagy nem múló kellemetlenségek és hőemelkedés vagy láz jelentkezésekor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni.
Felfázás, hólyaghurut, húgyúti fertőzés megelőzése
Javíthatunk a helyzeten, és a felfázást is könnyebben megelőzhetjük, ha a veséket (és a lábakat is) melegen tartjuk. Ha hűvös helyen kénytelenek vagyunk hosszabb ideig ücsörögni, tekerjünk a derekunkra valamilyen meleg ruhadarabot, takarót. Adott esetben egy derekunkra kötött vastag pulóver is megfelel a célnak. A lábunkra húzzunk például mamuszt, gyapjúzoknit, bélelt cipőt, csizmát.
A lenti két teakeverék a megelőzésben is segít, ilyenkor elegendő heti 3-5 csésze tea elfogyasztása (lehetőleg nagyjából egyenletesen szétosztva a hét folyamán).
Ha mégis jelentkeznek az első kellemetlen tünetek, érdemes rögtön akcióba lendülni, hogy megelőzzük a nagyobb bajt.
A legelső tünetek általában bizonytalan alhasi panaszok (pl. fázásérzés, bizsergés, körülírhatatlan kellemetlenség stb.). Később határozottabb alhasi húzó fájdalom, majd égő érzés és gyakori vizelési inger is jelentkezhet.
A fájdalom kisugárzása és a pár csepp vizelet okozta visszatarthatatlan vizelési inger már jóval komolyabb tünetek. A következő lépcsőfok a vizelet véressé válása, ezt már semmiképpen se várjuk meg. A hőemelkedés vagy láz akár a vesék érintettségét is jelezheti.
A kezdeti panaszok esetén még nagyon nagy segítséget jelenthet egy gyulladáscsökkentő, antibakteriális, fájdalomcsillapító és húgyúti tisztító összetevőket tartalmazó tea. Szerencsés esetben pár nap alatt teljes javulás érhető el. Ha ez mégsem következne be, vagy súlyosbodnának a panaszok, mindenképpen forduljunk orvoshoz.
Teakeverék felfázásra, hólyaghurutra – hozzávalók
2 rész aranyvesszőfű
1 rész körömvirág
1 rész csalángyökér (vagy csalánlevél)
½ rész diólevél
½ rész cickafarkfű
1 rész lehet például 10 gramm, 1 evőkanál stb.
Teakeverék felfázásra, hólyaghurutra – elkészítés
- A hozzávalókat a fenti arányban összekeverjük, majd jól záródó üvegbe tesszük.
- 1 evőkanálnyi keveréket 3 dl vízzel leforrázunk, kb. 5-10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
- Naponta 3-szor 3 dl tea fogyasztható.
Felfázás, hólyaghurut elleni tea hozzávalói
Ez egy kifejezetten kellemes ízű, mégis hatékony tea felfázás ellen.
1 rész feketetea vagy zöldtea
1 rész körömvirág
1/2 rész csalángyökér
gyömbéres méz (esetleg friss gyömbér vagy gyömbérpor)
1 rész lehet például 10 gramm, 1 evőkanál stb.
Felfázás, hólyaghurut elleni tea elkészítése
- A feketeteát, körömvirágot, csalángyökeret keverjük össze, és tegyük jól záródó üvegbe.
- 1 ek. keveréket leforrázunk 3 dl vízzel, 10 percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
- A teát citrom nélkül készülő gyömbéres mézzel ízesítjük. Gyömbéres méz hiányában forrázás előtt reszeljünk friss gyömbért a teába, esetleg használjunk kevés gyömbérport.
- Naponta 3-szor 3 dl tea fogyasztható.
Ezek is tetszeni fognak:
9 leghatásosabb gyógynövény felfázásra
Az oldalon olvasható információk nem helyettesítik az orvosi konzultációt, és nem minősülnek kezelési javaslatnak.
Köszönöm, hogy ellátogattál oldalamra. Ha tetszett a cikk, kérlek, oszd meg ismerőseiddel is.
You must be logged in to post a comment.